Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Koniec vojny proti hoaxom? Internetoví giganti poľavujú v ťažení proti dezinformáciám

Čo sa deje v zákulisí veľkých online gigantov?

19.02.2023 06:00
debata
TikTok, Tik Tok, Musically Čítajte aj Ohrozenie bezpečnosti? TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá, používatelia majú obavy

Tak ako ďalšie sociálne siete aj YouTube po amerických prezidentských voľbách roku 2016 niekoľko rokov stupňoval snahu potláčať dezinformácie. Najímal analytikov a moderátorov obsahu a investoval do posilnenia automatizovaných nástrojov proti šíreniu falošných naratívov. Dnes to už neplatí, tento týždeň americký denník The New York Times.

Spoločnosť vlastnená Googlom minulý mesiac v tichosti zmenšila svoj malý tím expertov dohliadajúcich na postup voči dezinformáciám, potvrdili traja ľudia oboznámení s rozhodnutím. Po škrtoch, ktoré sú súčasťou vlny prepúšťania zo strany vlastníka Googlu, teda firmy Alphabet, má na starosti globálnu politiku platformy okolo dezinformácií jediný človek, uviedol jeden zo zdrojov.

Flash, ezra miller, Čítajte aj Najviac odkladaný film napokon diváci uvidia: A môže zachrániť celé univerzum

Zmeny vo vnútri YouTube odrážajú trend v celom sektore, ktorý by mohol spôsobiť odbúranie veľkej časti poistiek vybudovaných za posledné roky sociálnymi sieťami v snahe zabrániť šíreniu obsahu, akým sú nepravdivé tvrdenia o pandémii, o ruskej vojne proti Ukrajine alebo o integrite volieb po celom svete.

Twitter pod svojím novým majiteľom Elonom Muskom dramaticky zoštíhlil personál, zatiaľ čo spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje Facebook, Instagram a Whatsapp, odkláňa pozornosť a prostriedky na budovanie metaverza, teda akejsi virtuálnej reality.

Patrik Herman Čítajte aj Bol to najväčší televízny prestup: Herman sa vracia na obrazovky! Aká relácia ho čaká v RTVS?

Tvárou v tvár ekonomickým výzvam a politickým a právnym tlakom dávajú giganti sociálnych médií najavo, že boj proti nepravdivým informáciám pre nich už nemá takú vysokú prioritu. Medzi expertmi, ktorí túto oblasť mapujú, to vyvoláva obavy z ďalšieho oslabenia dôvery v internetovom prostredí.

Po rokoch boja proti dezinformáciám je medzi aktérmi tohto úsilia cítiť únava, myslí si Angelo Carusone, ktorý vedie liberálne ladenú organizáciu Media Matter for America analyzujúcu tradičné aj nové médiá. „Myslím si, že sme ako spoločnosť stratili chuť ďalej bojovať. A to znamená, že vojnu prehráme,“ povedal.

rtvs, mlynská dolina Čítajte aj Poslanci prelomili veto prezidentky, koncesie sú minulosťou. Čo to znamená pre RTVS?

Sociálne siete trvajú na tom, že problém naďalej berú vážne, ale ich nasadenie poľavuje, zatiaľ čo dezinformácie zostávajú rovnako nebezpečné ako predtým. Spoločnosť Meta vrátila exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi účty na Facebooku a Instagrame dva roky po tom, čo ich zablokovala za podnecovanie k násiliu pred útokom na Kapitol. Zákaz činnosti zvrátila napriek tomu, že Trumpove príspevky na jeho vlastnej platforme Truth Social sú plné extrémistického obsahu.

Musk pozval Trumpa späť na Twitter. Bol to jeden z mnohých jeho krokov, ktoré mieria proti skorším opatreniam platformy a ktoré Musk prezentuje ako snahu zvrátiť údajnú cenzúru vykonávanú minulým vedením. Tím, ktorý dohliadal na otázky „dôvery a bezpečnosti“, ako odborná verejnosť súhrnne označuje aktivity od ochrany dát až po moderovanie konšpiračných teórií, bol pod Muskovým vedením eliminovaný.

na nože, Čítajte aj Šéfkuchár Na nože: Pri neporiadku mi ide „vystreliť dekel“, pri zlom jedle nepoznám zľutovanie

Prepúšťanie v YouTube

Januárové prepúšťanie na YouTube nebolo také drastické, ale významne zasiahlo malé tímy poverené vytváraním a úpravami pravidiel platformy. YouTube prepustil dvoch zo svojich piatich expertov na dezinformácie, vrátane manažéra tímu. Skončili aj dvaja z piatich právnych expertov, ktorí sa zaoberajú nenávistnými prejavmi a obťažovaním, uviedol jeden z informovaných zdrojov. Títo experti hrali kľúčovú úlohu v určovaní toho, čo je a nie je pre YouTube prijateľný obsah, a radili manažérom v zložitých prípadoch.

Platforma na zdieľanie videí okrem toho mierne zmenšila tímy, ktoré pravidlá vymáhajú, ako aj tím rýchlej reakcie, ktorý je súčasťou monitorovania problematického obsahu. Prepúšťanie naproti tomu nezasiahlo analytikov, ktorí sa venujú extrémizmu, bezpečiu detí a pravidlám pre nové funkcie. YouTube tvrdí, že škrty nevybočujú zo šesťpercentného znižovania stavov naprieč skupinou Alphabet.

rodina, obývačka, televízia Čítajte aj Pred televízorom sedíme štyri hodiny denne. Oveľa viac ako Česi, ale menej ako Maďari

Žiadna zo sociálnych sietí nehovorí, že boj proti dezinformáciám vzdáva, kritici sa ale obávajú, že firmy uprednostňujú znižovanie výdavkov pred všeobecným prospechom. „Dôvera a bezpečnosť boli v podstate prvé na rane,“ povedal Joel Finkelstein, ktorý je spoluzakladateľom skupiny Network Contagion Research Institute mapujúci nenávisť a extrémizmus na sieťach.

Výskumníci z Media Matters for America našli počas uplynulého týždňa niekoľko príkladov kovidových dezinformácií v YouTube Shorts, čo je služba spomínanej platformy určená pre krátke videá. Tiež narazili na klipy šíriace oznámenia nenávistné voči ženám či transgenderovým ľuďom. „YouTube a ďalšie sociálne siete sú vo vymáhaní svojich pravidiel nekonzistentné,“ uviedla členka analytického centra Kayla Gogartyová.

lets dance 2022, lets dance, Čítajte aj Posledný detail Let's Dance je známy: Kto bude sprevádzať celebrity na parkete?

Eldorádo na Twitteri

Dôsledky ústupu z boja proti dezinformáciám sa jasne ukazujú na Twitteri. Nová správa, ktorú spoločne s ďalšou organizáciou vypracoval Network Contagion Research Institute, zistila vzostup antisemitskej rétoriky na platforme, keď ju prevzal Musk. Popísala organizovanú kampaň vedenú extrémistami, ktorí boli predtým z Twitteru vylúčení.

Musk napriek svojim vyjadreniam o podpore slobodného vyjadrovania má na konte aj blokovanie účtov, vrátane odstrihnutia rappera Kanyeho Westa po sérii antisemitských výrokov. Podľa Nory Benavidezovej z aktivistickej skupiny Free Press dianie na Twitteri ukazuje, že moderovanie urážlivého obsahu zostáva pre prevádzku takýchto platforiem dôležité.

„Moderovanie obsahu je dobré pre podnikanie a je dobré pre demokraciu,“ povedala. „Spoločnosti v tom zlyhávajú, pretože majú, zdá sa, pocit, že ich rola nie je dostatočne významná. A tak sa od moderovania odvracia,“ dodala.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Twitter #facebook #Instagram #sociálne siete #hoax #fake news