Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Šéfredaktor tvnoviny.sk: Nenávisť na internete nie je regulovaná. Je to večný boj, ktorý médiá nesmú prehrať

V rozhovore hovorí o fenoméne hejtov na sociálnych sieťach aj o predčasných voľbách, ktoré sú pre spravodajské médiá najdôležitejšou udalosťou budúcich týždňov.

18.08.2023 00:00
Vladimír Mičuda Foto:
Šéfredaktor TVNOVINY.sk Vladimír Mičuda.
debata (3)

Do čela spravodajského webu TVNOVINY.sk televízie Markíza nastúpil pred rokom Vladimír Mičuda. Rozprávali sme sa s ním o tom, ako hodnotí svoj prvý rok na pozícii šéfredaktora, čo ho po nástupe prekvapilo či aké novinky pripravuje do druhého roka. A tiež o tom, ako bojujú s fenoménom hejtov na sociálnych sieťach, ale aj o predčasných voľbách, ktoré sú pre spravodajské médiá najdôležitejšou udalosťou budúcich týždňov.

Nemocnica Rázsochy Čítajte aj Nemocnica Rázsochy je o krok bližšie k realizácii. Pozrite si novú vizualizáciu celého projektu

Ako sa TVNOVINY.sk pripravujú na predčasné voľby?

Naše know-how z posledných volieb v roku 2022 sa nemení. Opäť budeme spolupracovať so Štatistickým úradom SR, aby sme mali počas volebnej noci najčerstvejšie dáta. Premýšľali sme však aj, ako by sme vedeli posunúť volebný servis pre návštevníka na našom webe opäť o krôčik ďalej. Výsledkom je, že už dnes nájde čitateľ na tvnoviny.sk sekciu Voľby, kde je pokope všetko podstatné o blížiacich sa predčasných parlamentných voľbách.

Pripravujete aj nejaké novinky?

Úplnou novinkou je „prieskumová sekcia“ s interaktívnym grafom s aktuálnymi prieskumami od agentúry Focus z posledných mesiacov, čitateľ si bude môcť preklikať a filtrovať preferencie politických strán – ako sa im darí či nedarí, a vedel si tak vytvoriť komplexnejší pohľad na jednotlivé kandidujúce subjekty.

Pod značkou Markízy pribudnú tiež nové videopodcasty, nielen priamo s politikmi, ale aj o politikoch samotných a o spoločenskom dianí. Prvý videopodcast, spoločensko-politický, bude v komentovanom štýle, nebudú to len surové spravodajské informácie či prehľad udalostí.

Podcasty budú u vás novinkou. Prečo ste si zvolili práve tento spravodajský formát?

Samotná sekcia podcastov bude síce novinka, no vo forme podcastu poslucháči nájdu už od roku 2019 reláciu Na telo s Michalom Kovačičom a Na telo plus. Nie sme teda nováčikom v tomto segmente. Na mediálny trh sa však snažíme vždy priniesť nielen niečo nové, ale zároveň sa posunúť v rámci našich formátov a ich tvorby o stupienok vyššie.

V čom budú tieto podcasty iné?

Ako televízia a trhový líder sme nechceli ísť s novými formátmi do tradičných audio podcastov, preto všetky naše novovzniknuté formáty budú mať okrem audia aj video podobu. Raritou bude, že každý videopodcast, ktorý budeme produkovať, bude na televíznej úrovni – natáčať ich budeme buď v spravodajskom štúdiu, alebo v digitálnom štúdiu vytvorenému na mieru tomu, čo potrebujeme.

Aké budú témy podcastov?

Začíname 18. augusta so spoločensko-politickým podcastom Cirkus politikus, striedať sa budú traja moderátori známi z televíznej obrazovky – Gabriela Kajtárová, Adel Ghannam a Martin Prôčka.

Moderátori si budú pozývať odborníkov či osobnosti z politického a spoločenského života, budú reagovať na aktuálne témy týždňa. Videopodcast Cirkus politikus budeme publikovať raz týždenne, vždy v piatok podvečer. Postupne budú do konca roka pribúdať ďalšie videopodcasty na tému ekonomika, krimi a zdravie.

markíza, podcast, Čítajte aj Markíza spustí už o pár dní dlho očakávanú novinku: Toto je Cirkus Politikus

Zameriate sa pred voľbami špeciálne aj na mladých ľudí a prvovoličov?

O budúcnosti Slovenska rozhodujeme všetci, mladí aj starší. Dôležité je, aby počas volebného dňa prišlo k volebným urnám čo najviac voličov, každý hlas sa počíta. Preto televízia Markíza spustila celospoločenskú kampaň s ústredným sloganom „Nerozhoduj za mňa“, ktorá je zameraná na podporu účasti hlavne tých mladších ročníkov vo voľbách.

Ako ste rozmýšľali pri vzniku kampane a čo je jej cieľom?

Cieľom je povzbudiť najmladšie generácie, aby sa spolupodieľali na tvorbe aj ich budúcnosti. Veľa mladých študuje v zahraničí a aj mnoho tých, čo študuje na Slovensku, hovorí, že po skončení štúdia plánuje odísť zo Slovenska. Naša krajina však mladých ľudí potrebuje, je to hybná sila lepšieho zajtrajška. Voľby sú ten jediný spôsob, ako niečo zmeniť, aby ich na Slovensku čakal rovnako dobrý život, aký majú vysnívaný v zahraničí.

Aké máte prvé ohlasy? Budete kampaň nejako rozširovať?

Kampaň ihneď po spustení zarezonovala na sociálnych sieťach a máme veľa pozitívnych odoziev. Denne publikujeme nové a nové informácie, články a analýzy, aby sme mladým ukázali, že to má celé zmysel. V najbližších týždňoch budeme pravidelne vydávať rozhovory s mladými voličmi, budeme sa ich pýtať, ako vnímajú spoločnosť a blížiace sa voľby, či sa chystajú žiť na Slovensku alebo v zahraničí a prečo. Bude to prierez toho, čo si mladí myslia a snažíme sa poukázať na to, že máme všetci spoločný cieľ – rozvíjať Slovensko.

Máte za sebou rok na pozícii šéfredaktora TVNOVINY.sk. Ako ho hodnotíte?

Zaujímavý, prínosný, podnetný, plný výziev. Prvý cieľ, ktorý sme si po mojom nástupe s Henrichom Krejčom (riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza) a Tiborom Mattyašovským (šéfredaktor Televíznych novín TV Markíza) stanovili, bolo zvládnuť spojené župné a komunálne voľby koncom minulého roka. Z pohľadu návštevnosti portálu, celistvosti informovania volieb a objektívneho pokrytia udalostí dopadlo všetko výborne.

Druhým cieľom bolo zamerať sa na používateľský zážitok na webe s dôrazom na video obsah. Dnes už na TVNOVINY.sk čitateľ a divák nájde okrem reportáží Televíznych novín aj Športové noviny, najzaujímavejšie momenty z Telerána, reportáže z Reflexu či aktuálne Počasie. Prirodzene sa tak za posledný rok zvýšil dopyt po videách na našej stránke. Návštevník už dnes vie, že po rozkliknutí článku dostane presne to, čo sme mu sľúbili – kvalitné televízne reportáže a aktuálne videá. Medziročne sme za prvý polrok mali na webe o 48 % viac zhliadnutí videí.

dunaj, dunaj k vašim službám, dunaj 3, Čítajte aj Markizácky Dunaj ukáže ťažké historické okamihy. Čo všetko prinesie nová séria?

Do Markízy ste prišli z printových, resp. webových médií. V čom je iný televízny svet? Čo vás prekvapilo?

Televízia je úplne iný svet s diametrálne odlišnými pravidlami a zákonitosťami. Najväčšou výzvou bolo určite prepojenie televízneho video obsahu s tým webovým, teda s písaným slovom. Dennodenne pracujeme ako webová redakcia s tou televíznou, vymieňame či posúvame si témy a informácie, „poradujeme“ dvakrát denne.

Musíme myslieť na to, aby sa obsah, ktorý pripravujeme na web, nedupľoval s obsahom, ktorý pripravuje televízia, v ideálnom prípade sme sa vzájomne dopĺňali. To nám pomáha šetriť sily aj čas, nastavenie systémov a procesov sme vyladili za posledný rok na jednotku.

Druhou veľkou zmenou pre mňa bola veľkosť redakcie, resp. celého centra spravodajstva a publicistiky Markízy. Dovtedy som pracoval len v menších redakciách s pár desiatkami ľudí.

Kto patrí do vášho tímu?

Tvoria ho žurnalisti – redaktor, video editori a vedúci vydania, v septembri pribudne redaktorka na krimi témy.

Zaviedli ste aj nejaké novinky?

Najväčšou novinkou je sekcia s názvom Exkluzívne, ktorá zhlukuje prémiový obsah našej redakcie. Tento projekt sme oficiálne spustili začiatkom tohto roka a doposiaľ sme už priniesli dovedna takmer 500 exkluzívnych článkov. Pre návštevníkov je tento obsah aj napriek svojmu charakteru prístupný bezplatne.

Druhou výraznou novinkou je Prehľad dňa na štýl minúty po minúte. Na koncept sme sa však pozreli inak, ako je na slovenskom trhu zvykom – obsah vyberáme tak, akoby si človek kúpil denné vydanie papierových novín. Nájdete tam teda to skutočne najpodstatnejšie pre širšie publikum, čo sa udialo v ten deň, aby sme čitateľa nezahlcovali nerelevantnými informáciami. Zvyčajne sa pri podobných súhrnoch správ stretnete s prístup „len aby sme niečo mali každých pár minút“.

No a do tretice: na webe TVNOVINY.sk pribudla v prvom štvrťroku prehľadná Videoknižnica so všetkými reportážami z Televíznych novín, Športových novín a Reflexu. Nechýba tiež výber skvelých momentov z Telerána a ich najnovšie vydania. TVNOVINY.sk majú obrovský potenciál, kam sa môžu ako spravodajský web rozrásť, je to predovšetkým vďaka kvalitnému televíznemu obsahu.

mama na prenájom, Čítajte aj Markíza potvrdzuje návrat seriálového hitu: Nastanú veľké zvraty, ktoré otrasú celým príbehom

Vstupujete do svojho druhého roka na čele webu TVnoviny.sk. Aké sú vaše priority?

Internetové spravodajské portály majú posledné roky viaceré problémy. Jeden z najvýraznejších je vzostup dezinformácií a dezinformačných portálov, ľudia sú zároveň unavení z „preinformovanosti“ a polarizácie spoločnosti. Preto je našou prioritou aj naďalej ponúkať čitateľom a divákom pravidelný a vyvážený servis tých najaktuálnejších informácií – pravdivých, overených a objektívnych. Prioritou taktiež bude rozširovanie podcastov a rozvíjanie komunikácie s divákmi a čitateľmi prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako bojujete s fenoménom hejtov a neslušných komentárov v diskusiách na sociálnych sieťach?

Nenávisť na internete nie je regulovaná. Aby sme všetok hejt „odchytili“, to je už na úrovni nemožného. Na pomyselnom prvom mieste nenávisti je Facebook. Jeho slabá administrácia a podpora v spojitosti s takmer nulovou kontrolou obsahu vyústila v neriadený chaos v spoločnosti, predovšetkým v našom regióne.

Tento problém sa však netýka len Televíznych novín, s nenávisťou bojujú azda všetky tradičné slovenské médiá. Na našich sociálnych sieťach nám denne pribúdajú tisíce komentárov, z ktorých sú niektoré v slušnom svete jednoducho neakceptovateľné. Tieto typy komentárov z časti riadime my a našťastie nám v tomto pomáha technologický startup s názvom elv.ai, mnohí si ich môžu pamätať pod starým názvom Elfovia. Nie všetko sa však dá ustriehnuť. Avšak nevzdávame sa. Je to večný boj, ktorý médiá nesmú prehrať.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #predčasné voľby 2023