Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Na Slovensku je Dunaj diváckym fenoménom. A v Česku? Prišlo prekvapujúce rozhodnutie

Televízia Nova sa so svojím dobovým seriálom Zlatá labuť vyberie na jar inou cestou.

08.12.2023 06:00
Dunaj, k vašim službám, Zlatá labuť Foto:
Hlavnou romantickou linkou v dobových seriáloch Dunaj, k vašim službám a Zlatá labuť je vzťah medzi bohatým synom majiteľa obchodného domu a chudobnou mladou predavačkou s podrezaným jazykom a zdravým sebavedomím.
debata

Český seriál Zlatá labuť slúžil ako predloha k slovenskému seriálu Dunaj, k vašim službám. Televízie Nova a Markíza svoje dobové seriály odštartovali začiatkom tohto roka.

Televízia Nova uvádza seriál jedenkrát do týždňa a doposiaľ odvysielala dve série – jednu na jar a jednu na jeseň. Každý týždeň prináša jednu epizódu. Televízia Markíza uvádza každú sezónu až dve série a dvakrát do týždňa. Doposiaľ už odvysielala štyri série a slovenskí diváci sa tak tešili z takmer dvojnásobného počtu epizód.

Zlatá labuť vs. Dunaj, k vašim službám
Zlatá labuť vs. Dunaj, k vašim službám Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Hlavní predstavitelia slovenského seriálu...

Zlatú labuť čaká na jar finále

Divákov televízie Nova čaká začiatkom budúceho roka ešte len tretia séria Zlatej labute, ktorá však prekvapivo bude aj poslednou. „Grandiózne finále sa blíži. Na jar sa uzavrú osudy hrdinov chrámu luxusu v centre Prahy. Záverečná sezóna prinesie rozuzlenie dramatických príbehov a diváci sa dočkajú zodpovedania všetkých zásadných otázok,“ potvrdzuje televízia Nova.

Záverečná séria Zlatej labute sa odohráva na prelome rokov 1939 a 1940 v temných časoch Protektorátu Čechy a Morava. Nebudú v nej chýbať nové zvraty, dramatické dejové linky a dokonca pribudnú aj nové postavy, no osudy hrdinov obchodného domu v srdci Prahy sa na jar definitívne ukončia.

Pozrite si zábery z finálovej série Zlatej Labute:
Zlatá labuť III Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Dobový seriál Zlatá labuť uviedla televízia...

Kým zo Zlatej labute sa v Česku nestal fenomén a dosahuje štandardné výkony, slovenský Dunaj, k vašim službám je diváckym hitom a na jeseň si pripísal status najsledovanejšieho programu v rámci ponuky všetkých slovenských televízií. Televízia Markíza s ním bude v rovnakom nasadení pokračovať aj celý budúci rok. Ďalšiu, už piatu sériu uvedie na obrazovky po vianočnej prestávke v januári budúceho roka.

dunaj, Čítajte viac Naozaj budú diváci čakať na návrat Dunaja tak dlho? Vieme, kedy sa vráti

Podobné, ale pritom rozdielne

Zlatá labuť slúžila v počiatkoch ako predloha k seriálu Dunaj, k vašim službám. Oba prinášajú na pozadí turbulentných udalostí prelomu tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia dramatický príbeh bohatej rodiny Kučerovcov, ktorá otvára obchodný dom – Zlatú labuť v Prahe a Dunaj v Bratislave, vo svojej dobe najmodernejšie chrámy nákupu a luxusu v celej krajine, a osudy ľudí, ktorí sú s ním spätí.

Obidve televízie si postavili v ateliéroch „vlastné“ obchodné domy s desiatkami miestností, dobovou reštauráciou či barom. No napriek mnohým podobnostiam sa dejové linky seriálu postupne od seba odklonili. Vyplynulo to nielen z odlišných historických reálií na Slovensku a v Česku, ale aj z iných očakávaní či vkusu divákov v jednotlivých krajinách.

Perinbaba, Čítajte aj Vianoce na Markíze: Rozlúčka s Perinbabou, nová podoba Štedrého večera a to nie je všetko!

Porovnať spracovanie oboch seriálov však slovenskí a českí diváci nemôžu. Zlatá labuť je dostupná len českým divákom v programe televízie Nova alebo na streamovacej službe Voyo. Slovenskí predplatitelia Voyo seriál vo svojej ponuke nenájdu, nevysiela ho ani na Slovensku dostupná lineárna televízia Nova International. Rovnako českí diváci nenájdu Dunaj, k vašim službám na Voyo ani na stanici Markíza International.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál Dunaj k vašim službám #seriál Zlatá labuť