Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

RTVS verzus vládna koalícia: Telerozhlas je znepokojený. Ide o ovládnutie a podriadenie sa politikom

Vedenie RTVS oficiálne reaguje na utorkové zverejnenie návrhu zákona o novej podobe verejnoprávnej inštitúcie.

13.03.2024 12:16
generalny riaditel RTVS Lubos Machaj 1 Foto:
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
debata (14)

„RTVS so znepokojením sleduje snahy súčasnej vládnej koalície o účelové ovládnutie verejnoprávnych médií s cieľom zmocniť sa ich, podriadiť ich silnej politickej moci a získať nad nimi kontrolu. Predložená dôvodová správa k návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase uvádza zavádzajúce a neobjektívne informácie, ktoré účelovo skresľujú plnenie verejnoprávnej funkcie RTVS, predovšetkým v oblasti jej nestrannosti, objektivity a vyváženého spravodajstva. Doteraz však zo strany MK SR neboli uvedené žiadne konkrétne výhrady podložené dôkazmi, že RTVS si neplní svoje zákonné povinnosti,“ píše RTVS v oficiálnom vyhlásení.

Ľ. Machaj: Ide o to, aby sa verejnoprávne médiá dostali pod oveľa silnejšiu politickú moc
Video
Zdroj: TASR/Daniel Veselský
Ľuboš Machaj Čítajte aj Reakcia riaditeľa RTVS: Zákon má jasný cieľ, zmocniť sa nezávislého verejnoprávneho média a podriadiť ho vládnej moci

Navrhovaný zákon by umožnil odvolanie generálneho riaditeľa RTVS, ktorý bol zvolený na 5 rokov, a posilnil právomoci novozriadenej Rady slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá by mohla voliť a odvolávať generálneho riaditeľa bez uvedenia dôvodu. Nominácia členov novej Rady by bola v rukách vládnucej politickej moci.

„Som presvedčený, že koalícia sa nesnaží vyriešiť problémy na základe faktov, ale len na základe domnienok. To, že tento zákon je riešený v režime skráteného medzirezortného pripomienkového konania, neposkytuje veľký priestor na verejnú diskusiu,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Macha

Zriadenie Programovej rady by výrazne ovplyvnilo nezávislosť verejnoprávneho média. RTVS tvrdí, že aj napriek problémom sa posunula dopredu a stále poskytuje nestranné a vyvážené informácie.

Peter Bebjak, Rasťo Šesták, Český lev Čítajte aj Rada kritizuje RTVS: Príspevok z Českého leva nebol férový, môže byť chápaný i ako politická manipulácia

„Odmietam tvrdenia, že pôvodná tvorba RTVS je nedostatočná. Od nástupu súčasného vedenia sme uviedli množstvo pôvodnej tvorby či už v oblasti dokumentu a dramatickej tvorby, ale sme priniesli aj množstvo zábavných a vedomostných či vzdelávacích programov, nevynímajúc tvorbu pre deti. RTVS, napriek mnohým problémom, ktorým v poslednom období čelila, sa posunula dopredu. Hoci došlo k zásadnému zníženiu v oblasti jej financovania, dokázali sme nastaviť na tento rok kvalitnú vysielaciu štruktúru aj s množstvom nových programov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Martiny Šimkovičová Čítajte aj Koniec RTVS: O Machajov post je záujem, Šimkovičovej návrh chce napadnúť. Krajcera v ňom vyrušujú zmluvy so štátom

Ministerstvo kultúry vyčíta RTVS nedostatok vlastnej tvorby a investície do predražených zákaziek pre externé prostredie. RTVS tvrdí, že poskytuje viacero pôvodných programov a je aktívnym koproducentom slovenskej filmovej tvorby.

Čo sa týka strát vysielacích práv na športové udalosti, RTVS uvádza, že straty týkajúce sa Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji a MS v zjazdovom lyžovaní nastali ešte pred súčasným vedením. RTVS sa snažila o sublicencie, no neprijateľné ceny vysielacích práv ju robia nekonkurencies­chopnou.

RTVS žiada konštruktívnu diskusiu o dôležitosti vysielania športových podujatí so zastúpením slovenskej reprezentácie a navrhuje inšpirovať sa modelom západných demokracií, ako je Veľká Británia.

Robert Fico Čítajte aj Fico: Médiá sa musia zamyslieť nad kvalitou politických relácií. Po Markíze má problémy ďalšia televízia
Ľ. Machaj: Chcem do poslednej chvíľky obhajovať nezávislosť a slobodu RTVS
Video
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Návrh zákona

Ministerstvo kultúry SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o verejnoprávnej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) by sa nemala formálne rozdeliť, zmení sa však jej názov na Slovenská televízia a rozhlas (STaR).

Generálneho riaditeľa by mala voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie.

Andrej Danko Čítajte aj Danko plánuje nový mediálny úrad. Chce narobiť poriadky s novinármi

Rada Slovenskej televízie a rozhlasu má dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie, využívanie verejných prostriedkov, voliť a odvolávať generálneho riaditeľa či schvaľovať návrh rozpočtu. Tvorená bude tromi nominantmi ministra kultúry – dvoch menuje bez návrhu a jedného na návrh ministra financií Slovenskej republiky. Malo by ísť o odborníkov v oblasti vysielania, ekonómie, práva alebo informačných technológií. Štyroch členov rady podľa návrhu volí Národná rada SR nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov.

Programová rada má posudzovať a kontrolovať program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania. Deväť z jej 11 členov má voliť parlament. Dvoch by si mali vyberať spomedzi seba zamestnanci telerozhlasu, jedného za televíziu, druhého za rozhlas.

Návrh zákona rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Martina Šimkovičová #ľuboš machaj