Hlavné mesto Bratislava navrhlo developerskej spoločnosti Cresco Real Estate novú dohodu, ktorá sa týka záväzku za pozemky pod bývalým Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave.
Hlavné mesto prichádza s návrhom, podľa ktorého by namiesto pôvodne plánovaného planetária a mediatéky na nábreží Dunaja dostalo ako kompenzáciu takmer 11 miliónov eur. Investované by mohli byť aj do plánovaného projektu premostenia Staromestskej ulice Plató Staromestská i projektu Živé námestie.
Čítajte aj Zostáva pár dní do vypnutia Markízy: Tešíme sa na férovú a transparentnú zmluvu, hovorí UPCDeveloper návrh novej dohody víta. Organizácia Slovenské planetáriá, naopak, požaduje diskusiu, ktorá k tejto téme podľa nej absentuje.
Nová dohoda s developerom
„S developerom sa nám podarilo dohodnúť nové a podľa nášho presvedčenia pre mesto a obyvateľov aj neporovnateľne výhodnejšie podmienky,“ vysvetľuje primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že pôvodnú dohodu o vybudovaní a 30-ročnom prevádzkovaní planetária a mediatéky na nábreží Dunaja považuje za nepatričnú.
Argumentuje tým, že planetárium by zostalo v majetku developera, pričom hlavné mesto by na ponúkané služby vrátane vstupného malo minimálny dosah. Zdôrazňuje zároveň, že nemá ísť ani o hvezdáreň na pozorovanie hviezd, ale len o budovu určenú na projekciu a prezentáciu oblohy.
Vizualizácia bratislavského planetária na nábreží Dunaja:Vznik nového verejného priestoru
Developer s návrhom mesta súhlasí. „Prekrytie Staromestskej ulice, ktorá ju otvorí a zároveň prirodzene rozšíri historické centrum mesta, je krok pozitívnym smerom. Rovnako sa staviame aj k projektu Živé námestie, ktorý má za cieľ integrovať verejný priestor,“ konštatuje v stanovisku výkonný riaditeľ developerskej spoločnosti Ján Krnáč.
Podotýka, že dodatok k dohode ich zároveň zaväzuje využiť centrálne územie na nábreží Dunaja na verejné parkové námestie. Deklaruje, že nedôjde k zahusteniu výstavby, naopak, v projekte River Park II sa majú rozšíriť možnosti výsadby zelene.
Hlavné mesto totiž zaväzuje developera, aby na mieste, kde malo pôvodne stáť planetárium, vznikol verejný priestor s dominanciou zelene s možnosťou výstavby maximálne jednopodlažného objektu.
Čítajte aj Mohla byť hereckou hviezdou, teraz je na totálnom dne: Na ulici by ste sa jej vyhli oblúkomBratislava ako jediná v EÚ nemá planetárium
Organizácia Slovenské planetáriá dáva do pozornosti fakt, že Bratislava je posledným hlavným mestom v rámci EÚ, ktoré je bez planetária. Poukazuje na to, že sa všade využíva multifunkčne, teda pre školy, vedu či kultúru.
Primátora Bratislavy kritizuje za chýbajúcu diskusiu a snahu „zlikvidovať“ osem rokov projektovej prípravy na planetáriu. Planetárium považuje za historicky aj funkčne najlepšiu „záplatu za dieru“ po zbúranom PKO, parčík s kaviarňou navrhovaný vedením mesta to podľa nej nie je.
Čítajte aj Markíza pripravuje úplne nový spravodajský formát. Spustí ho v lete pred voľbamiO návrhu budú rokovať mestskí poslanci
O návrhu dohody by malo vo štvrtok 29. júna rokovať bratislavské mestské zastupiteľstvo. Organizácia požaduje návrh z rokovania stiahnuť. „Aby sme transparentne dohnali čas, počas ktorého ste nás z rokovaní o budúcnosti nábrežia vynechávali. Chceme len férovú šancu, ako občianski aktivisti,“ odkazuje organizácia na sociálnej sieti.
Do pozornosti dáva napríklad to, že v PKO bol už od polovice 20. storočia astronomický úsek. Zabúdať podľa nej netreba ani na to, že planetárium by postavil investor a zároveň 30 rokov prevádzkoval zo svojich financií pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy.
Čítajte aj Ktoré denníky sú najčítanejšie? A v ktorom kraji si najviac ľudí prečíta noviny?Na sociálnej sieti sa zároveň vyjadrujú ľudia, ktorí návrh kritizujú, ale aj tí, ktorí v ňom vidia zmysel. Vallo na sociálnej sieti deklaroval, že so zástupcami podporovateľov planetária bude rokovať a hľadať vhodné riešenie.