Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Koľko stojí influencer na Slovensku? Za jeden post si vypýta stovky až tisícky eur

Pozrite si prehľad slovenských influencerov a ich ceny za jeden zverejnený post.

10.07.2023 06:00
slovenskí influenceri, koláž Foto:
debata (2)
obrazovka, televízor, televízia, rodina, obývačka, mládež, chlapci, pozeranie, sledovanie Čítajte aj Hľadanie najhoršieho slovenského seriálu pokračuje: Tieto hity sa vyhli veľkej hanbe

Spolupráca s influencermi sa stala bežnou súčasťou komunikácie firiem a ich značiek. Len na Slovensku je viac ako 4 500 influencerov. Oslovujú rôznorodé publikum a sledujú ich aj stovky tisíc ľudí. Agentúra Data on steroids prináša ako prvá na Slovensku odhad cien za spoluprácu pre rôzne veľkostné skupiny influencerov.

Invasion, invázia, Čítajte aj Najlepšie tri mesiace s touto streamovacou službou: Vieme, ktoré top hity pôjdu za sebou!

„Za uplynulé roky sa nám podarilo vyzbierať z trhu podrobné cenníky influencerov. Urobili sme odhad a porovnali sme ho s reálnymi cenami od viac ako 180 influencerov rôznych veľkostných kategórií. Medzi naším odhadom a reálnymi cenami je silná korelácia, až 85 percent,“ hovorí Ján Stareček, riaditeľ agentúry Data on steroids.

„Pre zjednodušenie odhadujeme interval ceny za jeden post v ktorom sa cena môže pohybovať. Môže sa stať, že niektorí influenceri budú podhodnotení alebo nadhodnotení v porovnaní s naším odhadom. Niekde sa triafame do stredu, niekde v rámci intervalu a občas sa stane, že sme aj mimo. Odchýlka by však nemala byť viac ako 30 percent,“ dodáva Stareček.

mission impossible, Čítajte aj Toto bude najakčnejší filmový trhák roka: Tom Cruise predvedie šialenú jazdu

Ako sa pohybujú ceny na Slovensku?

Hoci má každý influencer svoju vlastnú cenotvorbu, na vytvorenie základnej predstavy o výške cien na slovenskom trhu poslúžia odhady pre rôzne veľkostné skupiny influencerov. Rozdelení sú podľa počtu sledovateľov do štyroch skupín.

Najnižšie ceny – od 50 do 200 eur za jeden post, si pýtajú nanoinflenceri, ktorí majú menej ako 10-tisíc sledovateľov. Pre značky sú však zaujímaví, lebo oslovujú presne tú cieľovú skupinu, na ktorú sa zameriavajú.

Pri mikroinfluenceroch, ktorí majú od 10– do 100-tisíc sledovateľov, sa cena pohybuje v stovkách eur. Do tejto skupiny patria napríklad herec Adam Bardy alebo Sweet Lady Lollipop.

Na telo, Eduard Heger, Peter Pellegrini Čítajte aj Predbehol Pellegriniho aj Hegera: Televízne politické diskusie majú nového lídra

Makroinfluenceri majú viac ako 100-tisíc a menej ako milión sledovateľov. V tejto kategórii sú zaradení napríklad Ján Koleník, Fero Joke, Sajfa, Atilla Végh alebo Dominika Kawaschová. Ich cena sa hýbe od 1200 až do 6000 eur za jeden post.

Najlukratívnejšou kategóriou sú megainfluenceri s viac ako miliónom sledovateľov, ktorých cena za jeden post sa hýbe od 6500 až do takmer 12000 eur. Na Slovensku do nej patria Peter Sagan, Gogo či Zuzana Strausz Plačková.

zväčšiť Foto: Data on steroids
slovenskí influenceri, cenník

Čo ovplyvňuje cenu influencera?

Na odhad ceny za spoluprácu vplývajú tri faktory. Najdôležitejším je počet sledovateľov. Platí, že čím viac ich influencer má, tým väčší je potenciálny zásah, a teda aj cena. „Práve počet followerov naznačuje, akú veľkú skupinu vedia značky cez influencerov osloviť, ide o takzvaný reach,“ vysvetľuje Stareček.

Druhým faktorom je dôveryhodnosť, ktorá sa meria počtom zmienok od iných profiloch. Ak o influencerovi niekto hovorí, tak má zaujímavý a relevantný obsah. Týmto sa oddelia profily, ktoré majú síce veľký počet sledovateľov, ale nikto sa o nich nezmieňuje. Typickým príkladom sú krásne ženy, ktoré na profiloch ukazujú svoje telá, ale chýba im nejaká hlbšia téma, s ktorou by sa mohli značky spájať.

Tretím faktorom, ktorý vplýva na cenu influencera, je miera angažovanosti (engagement) jeho publika. Čím viac lajkov a komentárov má na svojich postoch, tým vyššia môže byť jeho prirážka k cene. Najvyššiu prirážku si môžu vypýtať tí influenceri, ktorí majú zmienky na mediálnych profiloch. Sú to najmä známe osobnosti – herci, speváci, športovci či moderátori, ktorí majú publicitu aj mimo sociálnych médií.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #influenceri #influencer marketing