Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Šutaj Eštok stopol dôležitý projekt digitalizácie. Argumentuje tým, že sa mu nepáči

Elektronických volieb sa na Slovensku tak skoro nedočkáme.

19.03.2024 11:32
parlament, šutaj eštok Foto: ,
Matúš Šutaj Eštok
debata (24)

Viete si predstaviť, že by ste volili z pohodlia domova, prakticky odkiaľkoľvek? Slovensko to malo v pláne. Výhodou by bolo, že by sa zrejme zdvihla účasť, naopak sa diskutuje o tom či by bol štát schopný zabezpečiť anonymizáciu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok stopol projekt na digitalizáciu volieb, argumentuje tým, že by občania hlasovanie cez internet nebrali dostatočne vážne. Sú však podstatnejšie argumenty pre a proti, ktoré by ľudia mali poznať.

Podobná debata sa v posledných rokoch vedie aj v Českej republike. Na Slovensku sa téma elektronických volieb spomínala už v roku 2003, krátko po referende o vstupe Slovenska do EÚ. Množstvo štátov takúto formu voľby už testuje alebo ju má dlhodobo zavedenú – patria medzi ne Estónsko, Švajčiarsko, Nórsko či USA, Kanada alebo Austrália.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte viac Verejnosť žiada stopnutie „normalizácie“ v Markíze. Televízia tvrdí, že problémy rieši

Slovensko sa však medzi takéto krajiny tak skoro nepridá. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa totiž rozhodol tento projekt zastaviť. „Aj z hľadiska citlivosti volieb a celkového nastavenia. Tak, ako som fanúšikom digitalizácie všetkých moderných technológií, tak nie som fanúšikom elektronických volieb. Nebudeme preto v tomto projekte digitalizácie volieb pokračovať,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA minister.

Podľa neho by elektronické voľby prispeli k tomu, že by ľudia nebrali takýto úkon dostatočne vážne. „Voľby sú tak významná udalosť, že by sa to nemalo iba stať, že niekde z domu si niečo naklikám. Občan potrebuje cítiť, že ide rozhodovať o svojej budúcnosti,“ zdôraznil. Tvrdí, že aj mladí ľudia musia cítiť pocit zodpovednosti, že to nie je počítačová hra, že rozhodovanie o krajine je extrémne dôležité a má to svoje následky.

„Ukázalo sa to napokon aj v roku 2020, kedy si časť spoločnosti myslela, že budem voliť toho Matoviča, bude aspoň sranda. Ukázalo sa, že zrazu im tá politika narazila do života. To boli podnikatelia, to boli ľudia pracujúci v gastro a ďalší a ďalší, ktorých priamo zasiahlo rozhodovanie kľúčových ľudí v štáte, zároveň zasiahlo každého z nás. Vtedy sme si hovorili, že či toto vôbec je možné, že sa takéto niečo môže udiať. Takže, voľby sú určite zodpovednosťou a treba k tomu aj takto pristúpiť,“ argumentuje.

O téme treba hovoriť

Minister Šutaj Eštok v rozhovore hovoril o tom, že by ľudia nebrali elektronické voľby dostatočne vážne. Pre a proti však hrá oveľa viac faktorov, o ktorých by sa malo hovoriť.

Elektronické voľby by mali množstvo výhod – ľudia by mohli voliť odkiaľkoľvek, uľahčilo by sa zrátavanie hlasov a pravdepodobne by sa zdvihla volebná účasť. Rovnako by sa uľahčil život ľuďom, ktorí majú vyšší vek alebo zníženú mobilitu – hoci pre nich aj dnes existujú spôsoby, ako sa volieb z pohodlia domova zúčastniť.

RTVS Mlynská dolina Čítajte viac Zastavme únos RTVS! Slovenskom koluje virálna petícia, je pod ňou už viac ako 40 000 podpisov

Technologicky dnes existujú spôsoby, ako zabezpečiť transparentné voľby, dokonca aj anonymizáciu. Existuje však riziko hackerských útokov, ktoré by mohli znížiť dôveryhodnosť volebných výsledkov. V konečnom dôsledku počas súčasnej atmosféry nejde len o to, či voľby skutočne boli anonymné, či prebehli v poriadku a či sú výsledky správne – ale aj na tom, či tomu ľudia dostatočne veria.

Ak by sa elektronické voľby uskutočnili, no ľudia by procesu neverili, mohlo by sa ľahko stať, že uveria konšpiráciám o ich manipulácii.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #digitaizácia #Matúš Šutaj Eštok #elektronické voľby