Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Zastavme únos RTVS! Slovenskom koluje virálna petícia, je pod ňou už viac ako 40 000 podpisov

Navrhovaná novela z dielne ministerstva kultúry sa nepáči množstvu ľudí. Slovenskom koluje petícia.

16.03.2024 00:00
RTVS Mlynská dolina Foto:

Slovenskom koluje petícia, ktorá upozorňuje na výhrady voči navrhovanej novele z dielne ministertva kultúry. Tá by mala zmeniť nielen názov RTVS na STaR, ale hlavne dať do rúk väčšiu moc politikom z vládnucich strán.

Verejná výzva je určená Európskej Komisii a poslancom Európskeho parlamentu. „Ako zástupcovia občianskej spoločnosti na Slovensku si dovoľujeme upriamiť Vašu pozornosť na Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania,“ píše sa vo verejnej výzve.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Čítajte viac Ministerka (ne)kultúry a jej záťah na RTVS. Slováci si robia žarty z aktuálnej situácie

„Sme presvedčení, že sloboda tlače je jeden zo základných pilierov právneho štátu a hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie, v ktorej majú občania ako pôvodcovia moci prístup k nemanipulovaným informáciám o činnosti politikov,“ pokračuje popis výzvy. Ďalej sa v petícii menujú dôvody, ktoré podpísaní ľudia považujú za problematické.

"Takúto zmenu zákona považujeme za nástroj na politické ovládnutie verejnoprávnej televízie a rozhlasu vládnou mocou. Zároveň máme za to, že je v príkrom rozpore

  • so zárukami nezávislého fungovania poskytovateľov verejnoprávnych médií podľa čl. 5 návrhu Európskeho aktu o slobode médií (European Media Freedom Act) , ktorý nedávno schválil Európsky parlament
  • so slobodou prejavu chránenou čl. 11 Charty základných práv EÚ,
  • s odporúčaniami Európskej komisie v Správe o právnom štáte na Slovensku z roku 2023, ktorá obsahovala odporúčanie posilniť redakčnú nezávislosť RTVS," píše sa vo výzve.
Andrej Danko Čítajte viac Danko plánuje nový mediálny úrad. Chce narobiť poriadky s novinármi

„Vyzývame Vás, aby ste naďalej pozorne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti právneho štátu a slobody médií, verejne vyjadrili kritický postoj k uvedenému návrhu zákona a zvážili potenciálne kroky nevyhnutné na ochranu právneho štátu na Slovensku,“ píše sa ďalej. Verejnú výzvu vytvorila Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, Katarína Batková z VIA IURIS, Michal Piško z Transparency International Slovensko, Lukáš Diko z ICJK, Dušan Zachar z INEKO a Rasťo Kužel z MEMO 98.

Jednostranné spravodajstvo?

Koalícia dlhodobo kritizuje situáciu v RTVS, napáda objektivitu a jednostrannosť spravodajstva. Najviac kritické hlasy zaznievajú od SNS a jej nominantov. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová kritizuje aj absenciu pôvodnej tvorby. Tvrdí, že RTVS nie je nestrannou inštitúciou, ktorá by divákom a poslucháčom prinášala objektívne či vyvážené informácie. Považuje za alarmujúce, že RTVS má takmer nulovú vlastnú slovenskú tvorbu, ale na predražené licencované zahraničné programy vedenie peniaze vždy nájde.

„RTVS je roky paródiou vyváženosti a objektívnosti. Som rád, že ministerstvo kultúry dnes predložilo do pripomienkového konania zákon, ktorý Slovensku dá verejnoprávnu televíziu, kde sa nebudú hanbiť pustiť štátnu hymnu a národný program nebude vytláčaný na okraj, povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Zamestnanci RTVS sa búria, Šimkovičovej novelu nechcú: Politici chcú ovládnuť RTVS, tvrdia vo vyhlásení

Navrhované legislatívne zmeny v telerozhlase majú priniesť väčšiu vyváženosť, nestrannosť a objektivitu. Mnohí odborníci, opozícia ale aj súčasný riaditeľ kritizujú, že ide o snahu politicky ovládnuť RTVS. Rovnako aj zamestnanci RTVS podpisujú spoločné vyhlásenie, dokonca zvažujú štrajk.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #RTVS #situácia v RTVS