Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Verejnosť žiada stopnutie „normalizácie“ v Markíze. Televízia tvrdí, že problémy rieši

Slovenskom koluje verejná výzva, ktorá chce „zastaviť normalizáciu Markízy“.

18.03.2024 13:19
TV Markíza, Záhorská Bystrica Foto:
Sídlo televízie Markíza v Záhorskej Bystrici.
debata (55)

Televízia Markíza v posledných mesiacoch čelí veľkému tlaku. Koaliční politici s redaktormi otvorene odmietajú komunikovať, neodpovedajú na ich otázky a často ich spomínajú aj na svojich tlačových besedách či v statusoch. Tvrdia, že sú politicky zaujatí.

Nedávno sa v Markíze zmenilo vedenie a viacerí ľudia upozorňujú, že sa zmenila aj samotná televízia. Svoje výhrady formulovali vo verejnej výzve, ktorá momentálne koluje sociálnymi sieťami. Po tom, čo ju zdieľali viaceré známe osobnosti bol dokonca web mojapeticia.sk nedostupný, pravdepodobne kvôli veľkému počtu návštev. Signatármi a signatárkami petície sú: Magda Vášáryová, Iveta Radičová, Fedor Gál, Martin Bútora, Peter Bebjak, Zuzana Krónerová, Michal Hvorecký, Vica Kerekes, Táňa Pauhofová, Silvia Hroncová, Miroslav Wlachovský, Peter Weiss, Boris Zala, Samo Marec, Martin Kugla a Fedor Blaščák.

RTVS Mlynská dolina Čítajte viac Zastavme únos RTVS! Slovenskom koluje virálna petícia, je pod ňou už viac ako 40 000 podpisov

Vo verejnej výzve tvrdia, že „nová vládna moc na Slovensku smeruje našu krajinu k maďarskému a donedávna aj poľskému scenáru. Robí kroky s cieľom zničiť slobodu médií a dostať ich pod svoju kontrolu.“ Výzva je adresovaná rodine Kellnerovcov, ktorí sú majiteľmi TV Markíza.

„Televíziu Markíza vlastní skupina PPF, ktorej vlastníkom je vaša rodina. Slovenská verejnosť a Markíza majú historicky špeciálny vzťah. Práve Markíza totiž vybudovala silné spravodajstvo a publicistiku, ktorá dokázala na Slovensku suplovať aj verejnoprávne média, keď v minulosti neplnili svoju úlohu,“ píše sa vo verejnej výzve.

Markíza už „boj“ zažila

„Markíza nikdy nebola len komerčnou „rodinnou televíziou“, politické dianie v jej spravodajstve vždy zohrávalo významnú úlohu,“ píšu signatári petície. „A platí to aj naopak – keď v dobách vrcholiaceho mečiarizmu hrozilo jej ovládnutie prostredníctvom mafie, ľudia Markízu bránili doslova vlastnými telami. Markíza aj v tých najťažších chvíľach vždy stála na strane demokracie a zohrávala mimoriadne dôležitú spoločenskú úlohu,“ píše sa vo verejnej výzve.

Podľa nich sa Markíza začala uberať nesprávnym smerom po tom, čo ju v decembri 2023 opustil Henrich Krejča a na jeho miesto nastúpil Michal Kratochvíl. Niektorí redaktori tvrdia, že do ich práve bolo zasahované „zhora“. „Príchodom nového riaditeľa (…) pána Michala Kratochvíla sa v redakčných procesoch začali zavádzať postupy, ktoré sú nezlučiteľné s vnútornými redakčnými smernicami CME a televízie Markíza,“ píše sa v úvode listu, ktorý redaktori adresovali riaditeľovi televízie Petrovi Gažíkovi.

„Nie je ťažké si domyslieť, čo je za tým – obchody skupiny PPF so štátom. Vláda sa vyhráža, že Markíze zastaví reklamu zo štátnych zdrojov. Je zjavné, že vzniká nejaká dohoda, podľa ktorej štát bude ďalej robiť obchody s PPF – ak PPF „znormalizuje“ Markízu. Obchody so štátom tvoria pritom len časť ziskov skupiny PPF na Slovensku a v globálnom meradle sú tieto zisky pre PPF len „drobnými“, tvrdia signatári verejnej výzvy. Pod tou je momentálne viac ako 2700 podpisov.

So žiadosťou o stanovisko sme oslovili aj TV Markíza. „Pred niekoľkými dňami sme s kolegom Robym Burkem v mene Redakčnej rady skupiny CME navštívili Centrum spravodajstva a publicistiky TV Markíza (CSP). Na mieste sme overovali fakty v nadväznosti na list zamestnancov CSP, adresovaný vedeniu televízie a určený na interné použitie. Redakčná rada CME nemá v úmysle reagovať na špekulatívne otázky založené na pôvodne internom dokumente. Z rozhovorov s redaktormi, ktoré sme viedli, jasne vyplýva, že Centrum spravodajstva a publicistiky TV Markíza, rovnako ako všetky spravodajské tímy v rámci CME, dodržiava štandardy etickej a profesionálnej žurnalistiky a dbá na zásady objektivity, nestrannosti a vecnej správnosti. Pre udržanie vysokých novinárskych štandardov je z nášho pohľadu kľúčová aktívna komunikácia medzi vedením stanice a novinármi. V najbližších dňoch sa do TV Markíza vrátim, aby sme mohli pokračovať v našom internom dialógu,“ hovorí Hans Mahr, člen Redakčnej rady CME.

Redakčná rada CME je nezávislá skupina odborníkov, ktorá kontroluje dodržiavanie spravodajských štandardov v rámci všetkých redakcií skupiny CME. Pomáha lokálnym redakčným tímom v oblastiach súvisiacich so spravodajstvom a informovaním o aktuálnych udalostiach tak, aby boli dodržiavané odborné aj etické zásady žurnalistiky.

Markíza sa otriasa v základoch

Riaditeľ Markízy Peter Gažík vystriedal v septembri 2023 po 10 rokoch Matthiasa Setteleho. Peter Gažík naposledy pôsobil ako generálny riaditeľ telekomunikačného operátora Yettel Hungary, túto funkciu zastával od januára 2021. Predtým šesť rokov viedol telekomunikačného operátora O2 Slovakia ako jeho generálny riaditeľ. V televízii Markíza pôsobil ešte v roku v roku 2004, keď začínal ako zahraničný spravodajca.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Zamestnanci RTVS sa búria, Šimkovičovej novelu nechcú: Politici chcú ovládnuť RTVS, tvrdia vo vyhlásení

V decembri 2023 sa rozhodol z Markízy odísť dlhoročný šéf spravodajstva a publicistiky Henrich Krejča. „Henrich venoval Markíze na súčasnej pozícii viac ako desať rokov a po uvážlivej diskusii sme sa s Henrichom zhodli, že je ten správny čas posunúť sa ďalej. Henrichovi úprimne ďakujeme a prajeme mu všetko najlepšie v jeho ďalšom pôsobení. S cieľom zabezpečiť plynulý prechod a kontinuitu sme sa dohodli, že u nás zotrvá do konca roka,” dodal k pôsobeniu Krejču generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík.

Na poste ho nahradil Michal Kratochvíl, šéfredaktor spravodajstva TV Nova. „Michalove skúsenosti v televízii a online médiách budú prínosom pri riadení a vedení nášho tímu. Vďaka jeho dlhoročnému pôsobeniu ako šéfredaktora v TV Nova disponuje predpokladmi, ktoré ho predurčujú v tejto novej role uspieť,” dodal Peter Gažík k jeho vymenovaniu.

© Autorské práva vyhradené

55 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza