Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ako ďalej, RTVS? Telerozhlas odvysiela špeciálnu diskusiu o návrhu zákona ministerstva kultúry

Diskusná relácia RTVS sa bude venovať návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase

13.03.2024 16:10
debata (1)
Ľ. Machaj: Chcem do poslednej chvíľky obhajovať nezávislosť a slobodu RTVS
Video
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Ministerstvo kultúry SR predložilo v pondelok (11. 3.) do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia by sa nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien.

Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.

Ľuboš Machaj Čítajte viac Reakcia riaditeľa RTVS: Zákon má jasný cieľ, zmocniť sa nezávislého verejnoprávneho média a podriadiť ho vládnej moci

RTVS v súvislosti s predloženým návrhom Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR) z dielne ministerstva kultúry pripravuje ďalšiu špeciálnu diskusnú reláciu „Ako ďalej, RTVS?“. Odvysiela ju už vo štvrtok 14. marca. V tento deň sa chce k legislatívnemu návrhu vyjadriť aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na tlačovej konferencii.

V diskusnej relácii RTVS sa bude moderátorka Marta Jančkárová spolu so svojimi hosťami venovať návrhu zákona. Do relácie prijali pozvanie generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS), podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) a generálny tajomník ministerstva kultúry Lukáš Machala. Oslovení boli aj ministerka kultúry Šimkovičová a zástupcovia Smeru-SD a Hlasu-SD, ktorí pozvanie odmietli.

generalny riaditel RTVS Lubos Machaj 1 Čítajte viac RTVS verzus vládna koalícia: Telerozhlas je znepokojený. Ide o ovládnutie a podriadenie sa politikom

Diskusia sa bude venovať návrhu zákona v kontexte schválenej európskej legislatívy o slobode médií, úlohám a kompetenciám nových orgánov – Rady STaR a Programovej rady a rizikám dvojitého financovania verejnoprávne­ho média.

Diskusnú reláciu „Ako ďalej, RTVS“ odvysiela vo štvrtok 14. marca o 20:20 hod. naživo spravodajská televízia :24 a Rádio Slovensko. V repríze ju uvedie Jednotka vo štvrtok 14. marca o 21:40 hod.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS