Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

RTVS reaguje: Nižší príspevok od štátu by znamenal prepúšťanie aj zrušenie dvoch staníc

RTVS upozorňuje, že pri znížení príspevku od štátu bude musieť pristúpiť k zásadným škrtom.

06.12.2023 09:15
rtvs, mlynská dolina Foto:
Budova RTVS v Mlynskej doline v Bratislave.
debata (21)

RTVS upozorňuje, že ak v parlamente prejde vládou schválený konsolidačný návrh, znižujúci nárokovateľný príspevok od štátu, bude musieť pristúpiť k zásadným krokom.

Po zrušení koncesionárskych poplatkov, ktoré boli do 30. 6. 2023 hlavným zdrojom príjmov RTVS, je platená zo štátneho rozpočtu. Zmena financovania od júla tohto roka telerozhlasu zákonom garantuje financie vo výške 0,17 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Nová vláda Roberta Fica pripravila zákon, ktorý toto číslo prepisuje na „najmenej 0,12 %“. Podľa ministerstva financí tak bude mať RTVS rovnaký rozpočet ako tento rok. Opatrenie by štátnemu rozpočtu malo priniesť približne 55 miliónov eur ročne.

dunaj, Čítajte aj Naozaj budú diváci čakať na návrat Dunaja tak dlho? Vieme, kedy sa vráti

RTVS avizuje výrazné škrty

„Znamenalo by to výraznú redukciu rozvoja a výroby vlastnej tvorby a tiež podstatné znižovanie zamestnancov,“ uviedla Zuzana Vicelová zo sekcie komunikácie RTVS. Avizuje tiež, že jedným z nútených opatrení by bolo s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzenie, prípadne zrušenie programov RTVS :24 a :Šport.

Chudobnejšie disponibilné zdroje pre RTVS by znamenali i zastavenie investícií v oblasti on-line služieb, technického vybavenia, ale i obmedzenie rozvoja rozhlasových programových služieb. „Dotklo by sa to tiež investícií do regionálnych štúdií i nárastu technologického dlhu,“ upozornila.

Dodala, že zmena, ktorú schválila vláda, by mala dosah i na slovenský kreatívny priemysel. „RTVS je najväčší koproducent v rámci audiovizuálnej tvorby na Slovensku,“ vysvetlila. Obmedzenie vysielania by zasa pocítili samotní umelci a tvorcovia.

Zníženie príspevku pre RTVS na 0,12 percenta HDP schválila vláda v pondelok 4. decembra v rámci konsolidačných opatrení, ktoré majú stabilizovať verejné financie. Vláda týmto opatrením plánuje v roku 2025 úsporu 59,8 milióna eur, v roku 2026 celkom 63,7 milióna eur. Kompenzáciou pre RTVS by podľa koalície mohol byť v budúcnosti príjem z vyššieho povoleného objemu reklamy vo vysielaní.

logo, Markíza, JOJ, RTVS Čítajte aj Skupina Markíza v novembri porážala konkurenciu každý jeden deň, RTVS zhoršila svoje výsledky

Ministerka kultúry bude hľadať ďalšie financie

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) bude intenzívne hľadať ďalšie vhodné formy financovania verejnoprávnych médií. Uviedla to v reakcii k zníženiu príspevku pre RTVS.

„Jednou z možností je znovuotvorenie dofinancovania RTVS formou tzv. zmluvy so štátom, alebo napríklad zvýšením podielu RTVS na reklamnom koláči v rámci mediálneho trhu. Tieto modely dofinancovania RTVS budem riešiť počas rokovaní s ministerstvom financií v roku 2024,“ povedala Šimkovičová.

Vládou schválenú výšku 0,12 percenta HDP pre RTVS vníma ako nie optimálnu na zabezpečenie pohodlného chodu. „Preto som medzi kolegami vo vláde presadila, aby do zákona bolo doplnené slovo najmenej 0,12 percenta z HDP, čo rezortu kultúry umožňuje dofinancovanie RTVS v prípade preukázanej potreby v nasledujúcom roku,“ podotkla ministerka.

Zníženie príspevku pre RTVS o 0,05 percenta HDP vychádza podľa nej z koaličnej dohody a prezentuje výšku skutočných výdavkov predchádzajúcich období.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #financovanie RTVS