Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nepovažujem to za chybu, uviedol riaditeľ RTVS k zostave hostí v Sobotných dialógoch

Rada RTVS sa zaoberala obviňovaním zo šírenia fašistickej ideológie v politickej relácii.

24.08.2023 16:20
Ľuboš Machaj Foto:
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
debata

Hosťami Sobotných dialógov boli 19. augusta europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík a volebný líder strany Kotlebovci-ĽSNS Marek Kotleba. Zástupca SNS pozvanie neprijal. Dramaturgiou relácie sa dnes, vo štvrtok 24. augusta, zaoberala Rada RTVS.

Pečie celé Slovensko III Čítajte aj Kedy sa na obrazovky vráti Pečie celé Slovensko? Diváci si musia počkať, najprv bude mať premiéru úplne nová šou RTVS

„Vo vysielaní ostatnej diskusnej relácie Sobotné dialógy neprišlo k šíreniu fašistickej či komunistickej ideológie, obviňovať RTVS z ich propagácie je neopodstatnené“, uviedla na rokovaní rady riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky Anna Sámelová. Predseda rady Igor Gallo si myslí, že vášne vyvolala aj „nešťastná dramaturgia“ augustových diskusných relácií RTVS.

Riaditeľ RTVS: Nepovažujem to za chybu

Manažment RTVS túto dramaturgiu obhajoval tým, že chcel charakter prázdninových diskusií odlíšiť od relácií v priebehu roka. Je presvedčený o tom, že diskusie tohto typu nemusia prinášať len konfrontáciu ideovo odlišných politických strán, ale aj porovnanie názorov strán, ktoré sú si blízke programom. „Nepovažujem to za chybu,“ zdôraznil generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Šéfka spravodajstva doplnila, že verejnoprávny vysielateľ má povinnosť vytvoriť priestor aj pre menšinový názor spoločnosti. V súvislosti s mediálne pertraktovanou rozhlasovou debatou, v ktorej sa stretli zástupcovia strán Republika a ĽSNS, upozornila na to, že RTVS nemôže dlhodobo ignorovať politické subjekty, ktoré „majú svojich reprezentantov v slovenskom i Európskom parlamente a ich idey a názory sú dlhodobo prítomné v SR“.

víťaz, hajdu, Čítajte aj Nový seriál ukáže slovenského premiéra na dôchodku: Kto sa v ňom nájde?

Upozornila tiež na to, že činnosť strán nebola zakázaná súdom. „Vo vysielaní však neprišlo k šíreniu ani jednej myšlienky fašistickej či komunistickej ideológie,“ zdôraznila Sámelová a odmietla obvinenia z propagácie fašizmu. Dodala, že diskusia sa mala pôvodne odvíjať od témy národných hodnôt, tento zámer však nabúralo odmietnutie zástupcu SNS zúčastniť sa na diskusii.

Šéf Rady RTVS: Dramaturgia sa nevydarila

Šéf orgánu dohľadu RTVS súhlasí s argumentáciou o napĺňaní zákonných povinností a rešpektovaní menšinového názoru. Gallo je však presvedčený o tom, že dramaturgia augustových relácií, postavená na ideovo blízkych stranách, sa nevydarila. „Tie vášne, ktoré vznikli v sobotu, vyvolal aj takýto dramaturgický plán,“ upozornil. Myslí si, že „pasca“ zvolenej dramaturgie sa prejavila i pri nedeľňajšej (20. 8.) televíznej diskusii O 5 minút 12 so zástupcami strán Smer-SD a Hlas-SD, ktorá bola výrazne poznačená slovnými konfrontáciami medzi hosťami a moderátorom.

Riaditeľ RTVS Machaj rešpektuje fakt, že Gallo, resp. Rada RTVS môže mať iný názor ako manažment. Uistil, že dramaturgiu i samotné vysielanie letných politických diskusií bude s autormi bilancovať v dôkladnej analýze.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Sobotné dialógy #politické relácie