Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Kauza vypnutia českých staníc graduje: Orange žiada ich odstránenie, bitka medzi operátormi pokračuje

Televízni operátori vedú potichu vojnu medzi sebou. Riešenie je stále v nedohľadne.

04.08.2023 06:00
debata (18)

Téma vypnutie českých staníc na Slovensku je opäť živá. Hoci by sa mohlo zdať, že sa ľady pohli a v ostatných týždňoch sa začalo hľadať riešenie, aby operátori mohli legálne šíriť obľúbené české televízie, teraz to vyzerá tak, že nenastal žiadny pozitívny posun. Práve naopak.

Jakub Zitron Tapak, Čítajte aj August na Voyo: Nový originálny seriál s Maštalírom a nával humoru od slovenských stand-upistov

Spoločnosť Orange tento týždeň poslala svojej konkurencii predžalobnú výzvu, aby okamžite stiahla vybrané české stanice zo svojej ponuky. Hovorí o nekalej súťaži a nelegálnej konkurenčnej výhode. Píše portál Živé.sk.

markíza, tv markíza, Čítajte aj Koniec tajnostiam: Markíza odhalila hlavnú jesennú šou. Zabudnite na Superstar alebo Tvár...

Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Prima Love, Prima Star, Prima Show, Prima Krimi, ale aj ČT Sport, ČT :D a ČT art sú české kanály, na šírenie ktorých vlastníci vysielacích práv žiadnemu z operátorov na Slovensko neudelili licenciu. Orange ich preto ako jediný operátor na Slovensku vypol, keďže ich nechce šíriť protiprávne a bez platnej licencie.

Dárius Haraksin Čítajte aj Šéf JOJ 24: Voľby budú o emóciách, voliči sa potrebujú zorientovať, kto za koho "kope"

„Orangeu záleží, aby jeho zákazníci mali predmetné české TV kanály k dispozícii a vo svojej TV službe ich chce šíriť v plnom rozsahu. Okrem toho, že si uvedomuje aj spoločenskú potrebu a význam týchto kanálov pre Slovákov, operátor si je vedomý aj príslušného právneho rámca a to, že nie je možné šíriť niečo, na čo neexistuje právny nárok. Spoločnosť Orange Slovensko využila všetky možnosti, ako zabezpečiť ďalšiu legálnu distribúciu dotknutých českých TV staníc, ale po komunikácii s českými vlastníkmi vysielacích práv bola z ich strany odpoveď jednoznačná – licenciu pre vysielanie týchto staníc na Slovensku žiadnemu operátorovi neudelili. Preto Orange dotknuté české stanice vyradil zo svojej ponuky; zostali tam tie české TV kanály, ktoré vlastníci práv umožňujú šíriť na Slovensku,“ píše v oficiálnom liste, ktorý obdržal aj Mediaklik.

jama levova Čítajte aj Veľká jesenná novinka potvrdená: Markíza predstaví reality šou, aká tu ešte nebola

„Považujeme za nesmierne dôležité, aby boli zachované naše kultúrne a spoločenské väzby s Českom, medzi ktoré patrí aj šírenie českých televíznych kanálov na Slovensku. Tak, ako nám záleží na tom, aby sme predmetné české kanály mohli šíriť, rovnako nám záleží aj na tom, aby sme pri tom neporušovali zákon. Od začiatku tohto roka sa snažíme nájsť legálnu možnosť na ďalšie šírenie vybraných českých TV kanálov, zachovanie ich distribúcie, avšak legálnou cestou. Licenciu na predmetné české kanály sa snažíme získať, ale zatiaľ ju podľa vyjadrenia vlastníka vysielacích práv nezískal nikto na Slovensku. A zákon by mal platiť pre všetkých rovnako,“ hovorí Martin Mosný, riaditeľ úseku Stratégie, Právneho & Wholesale spoločnosti Orange Slovensko.

víťaz, Čítajte aj Prvý slovenský seriál natočený pre svetovú streamovaciu službu prichádza: Poznáme dátum premiéry!

Spory ohľadom šírenia vysielania českých televíznych staníc na Slovensku nie sú v novinkou. Napríklad v roku 2017 slovenskí televízni operátori vyradili zo svojej ponuky stanice skupiny Nova, podľa dostupných informácií tak urobili po tlaku českého vysielateľa. Predtým stiahli z ponuky stanicu Prima.

Slovenské komerčné televízie snahy o vypnutie českých televízií opierajú o argument, že je problém s vysielacími právami. České televízie šíria svoj obsah na Slovensku, podľa nich, nelegálne, pretože kupujú práva len pre svoje územie, pričom slovenské televízie vraj prichádzajú o divákov a zisky, keď sa vysiela program v českom znení, ktorý majú o krátky čas prichystaný aj slovenské televízie.

iveta, Čítajte aj Jojka nakrúca jeden seriál za druhým: Toto leto chce ešte stihnúť...

Pôvodné požiadavky hovorili o tom, aby operátori poskytujúci televízne vysielanie blokovali vybrané programy, filmy a seriály, ktoré nemajú vyriešené vysielacie práva na našom území. Na televíznej obrazovke by zostalo svietiť iba oznámenie, že daný program nie je možné vysielať na Slovensku. V praxi to Slováci vidia, napríklad, vo vysielaní Nova International počas športových správ. Vybrané reportáže sú prekryté spomínaným oznamom a dostupný je iba zvuk.

„Vo všeobecnosti vítame akúkoľvek programovú konkurenciu vrátane streamovacích služieb, ak funguje legálne a ponúka programy s vysporiadanými právami na vysielanie pre územie SR. Neakceptujeme nelegálne šírenie programov, ku ktorým máme výhradné práva. Je zodpovednosťou každého vysielateľa a prevádzkovateľa retransmisie realizovať podnikanie v súlade so zákonom a vytvárať spravodlivé a transparentné trhové prostredie,“ znie oficiálne dlhodobé stanovisko televízie Markíza. Televízia JOJ sa dlhodobo k tejto téme odmieta vyjadrovať.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Orange #TV JOJ #TV Markíza #blokovanie českých televízií