Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Televízie si medziročne polepšili. Komerčné skupiny sa po skončení hokeja nadýchli

Najvýraznejší medziročný nárast si pripísala skupina Markíza, ktorá si naďalej drží pozíciu lídra.

07.07.2023 06:00
logo TV Foto:
debata (1)
Na telo, Eduard Heger, Peter Pellegrini Čítajte aj Predbehol Pellegriniho aj Hegera: Televízne politické diskusie majú nového lídra

Skupina Markíza si v júni udržala a medziročne aj výrazne posilnila svoju pozíciu lídra na slovenskom televíznom trhu. Zásluhu na tom mali najmä hlavné spravodajské relácie a podvečerný seriál Mama na prenájom, ktorý sa druhý júnový týždeň uzavrel pred letnou prestávkou.

Skupine JOJ sa darilo s Nemocnicou, ktorá sa s divákmi v polovici mesiaca rozlúčila a rovnako sa po letnej prestávke vráti opäť na jeseň. RTVS po skončení hokejového šampionátu lákala najviac divákov k obrazovkám so svojimi zábavnými programami Záhady tela a Neskoro večer.

Viac o najsledovanejších júnových programoch si môžete prečítať v tomto článku:

tv, televízor, ľudia, obývačka Čítajte viac TOP programy júna: Ďalšie seriály dostali prestávku a diváci odišli od obrazoviek. Definitívne skončili dve novinky RTVS

Celodenné trhové podiely v obchodnej cieľovej skupine

Skupina Markíza, do ktorej okrem hlavnej televízie Markíza patria aj menšie stanice Doma, Dajto a Krimi, dosiahla v obchodne podstatnej cieľovej skupine 12–54 ročných divákov a po započítaní trojdňovej oneskorenej sledovanosti priemerný celodenný trhový podiel 29,3 %.

Konkurenčnú skupinu JOJ (TV JOJ, Plus, Wau, Jojko a JOJ 24) tak predstihla s vysokým rozdielom až o 8,8 percentu­álneho bodu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka si zároveň výrazne polepšila, a to až o 5,7 percentu­álneho bodu, nárast o 1,8 bodu zaznamenala aj voči predošlému mesiacu. Jednotkou na trhu bola v každom jednom z 30 júnových dní.

Traf to!, Juraj „Šoko“ Tabaček Čítajte aj RTVS v slepej uličke: Ďalšia "nová" relácia definitívne končí, televízia opäť hľadá náhradu

Skupine JOJ dosiahla v tejto cieľovej skupine priemerný celodenný trhový podiel 20,5 %, čo znamená v medziročnom porovnaní nárast o 2,2 bodu a voči predošlému mesiacu polepšenie o 1,5 bodu.

RTVS so svojimi televíznymi okruhmi Jednotka, Dvojka, :24 a Šport uzavrela jún s trhovým podielom 9,6 %, čo je o 1,0 percentu­álneho bodu viac ako júni minulého roka.

Taktiež aj samotná TV Markíza bola v júni najsilnejšou spomedzi slovenských staníc, keď v cieľovej skupine 12–54 zaznamenala priemerný celodenný trhový podiel 17,8 %. Konkurenčná TV Joj si pripísala 13,2 % a Jednotka 6,6 %.

dvojica, počítač, notebook, internet, mapa, cestovanie, plánovanie, domov, káva, čaj, hrnčeky, láska, manželia, gauč, obývačka, dovolenka Čítajte aj Návštevnosť webov: Nový líder rebríčka prevádzkovateľov si obhájil prvenstvo. A ako jediný prekonal trojmiliónovú hranicu

Hlavný vysielací čas v cieľovej skupine 12–54

Júnové víťazstvo v komerčnej cieľovej skupine patrilo skupine Markíza aj v prime-time 19:00–22:00, keď dosiahla priemerný podiel na trhu 28,5 %. Aj v hlavnom vysielacom čase si polepšila, a to medziročne o 3,9 percentu­álneho bodu a medzimesačne o 1,7 bodu. Jednotkou na trhu bola v 29 z 30 júnových dní, ostatný jeden deň si prvenstvo pripísala skupina JOJ.

Trhová dvojka si pripísala o 4,3 percentu­álneho bodu nižší výkon ako skupina Markíza a jún uzavrela s trhovým podielom 24,2 %, čo znamená v medziročnom porovnaní nárast o 2,6 bodu a voči predchádzajúcemu mesiacu o 3,2 bodu.

RTVS zaznamenala v tejto cieľovej skupine podiel na trhu 11,7 %, pričom si medziročne polepšila o 0,6 percentu­álneho bodu. Voči máju, ktorému však dominoval hokejový šampionát, poklesol jej výkon o 10,5 %.

Prvenstvo v hlavnom vysielacom čase 19:00–22:00 si udržala aj samotná TV Markíza, ktorá dosiahla priemerný trhový podiel 18,7 %, TV JOJ 17,2 % a Jednotka 8,5 %.

diana morova tomas mastalir  v kuchyni Čítajte aj Zapáčil sa vám seriál Tomáš a Diana na Jojke? Máte smolu, na obrazovkách končí

Trhové podiely v univerzálnom publiku

Skupina Markíza bola v júni jednotkou na trhu aj v cieľovej skupine 12+ s priemerným celodenným trhovým podielom 24,6 % . Svoj podiel na trhu zvýšila medziročne o 3,1 percentu­álneho bodu aj medzimesačne o 0,8 bodu. Jednotkou na trhu bola počas všetkých júnových dní.

Skupina JOJ si v tejto cieľovej skupine pripísala celodenný trhový podiel 19,9 %, čím na konkurenta strácala 4,7 percentuálneho bodu. Rovnako však zvýšila svoj výkon, či už medziročne o 1,7 percentu­álneho bodu alebo medzimesačne o 1,7 bodu.

Voči rovnakému obdobiu minulého roka si polepšila aj RTVS, a to o 0,8 percentu­álneho bodu. Jún uzavrela s priemerným celodenným podielom na trhu 14,3 %.

Pravidlá mojej ženy Čítajte aj Pravidlá mojej ženy vo finále potvrdili neúspech. Divákov neprilákala ani moderátorská posila a obmena pravidiel

Prvenstvo v hlavnom vysielacom čase (19:00 – 22:00) si aj v tejto cieľovej skupine udržala skupina Markíza. Dosiahla priemerný podiel na trhu 24,6 % a medziročne si polepšila o 1,6 percentu­álneho bodu. Jednotkou na trhu bola v 17 z 30 júno­vých dní.

Skupina JOJ si prvenstvo v prime-time pripísala v ostatných 13 dňoch a jún uzavrela s podielom 23,9 %, pričom ju od Skupiny Markíza delilo len 0,7 percentuálneho bodu. Voči rovnakého obdobiu minulého roka si polepšila o 1,3 percentu­álneho bodu a voči predošlému mesiacu o 2 body.

Verejnoprávna televízia si pripísala priemerný trhový podiel 16,6 %, medziročne si polepšila o 0,5 percentu­álneho bodu.

Spravodajské televízie

V rámci spravodajských televízií si najvyšší podiel na trhu aj naďalej drží televízia TA3, ktorá bola v konkurencii RTVS :24 a JOJ 24 aj v júni trhovým lídrom. V cieľovej skupine 12+ dosiahla celodenný podiel na trhu 2,2 %, RTVS :24 si pripísala 1,2 % a JOJ 24 podiel na trhu 1,1 %.

V hlavnom vysielacom čase 19:00–22:00 si v tejto cieľovej skupine TA3 pripísala podiel 1,3 %, JOJ 24 zaznamenala 1,2 % a RTVS :24 podiel na trhu 1,1 %.

Zdroj údajov: PMT/KANTAR SLOVAKIA. Dáta sú uvedené v meraní LIVE (v čase vysielania) + TS0–3 (odložená trojdňová sledovanosť) + HOSTIA.

  • Cieľové skupiny: Obchodná cieľová skupina 12–54 zahŕňa divákov vo veku od 12 do 54 rokov, univerzálna cieľová skupina 12+ širšie publikum divákov starších než 12 rokov.
  • Trhový podiel (share %) udáva podiel počtu divákov sledujúcich konkrétnu stanicu z celkového počtu divákov, ktorí sledujú televíziu na všetkých sledovaných staniciach v danom čase.
  • Sledovanosť (rating %) udáva podiel divákov z populácie (zo všetkých obyvateľov Slovenska), ktorí v konkrétnom čase sledovali danú reláciu alebo stanicu.

Veľkosť panelu, na ktorom sa merajú údaje, zahŕňa 1200 domácností a 3645 jednotlivcov bez hostí. Ročne sa obmieňa 25 % panelu. Do merania je zaradených min. 140 televíznych staníc.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #TV JOJ #TA3 #TV Markíza #sledovanosť TV