Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Jojka a jej nový seriál Prokurátorka: Temný, znepokojujúci, ale o to lepší pohľad do zákulisia spravodlivosti

Nová televízna sezóna 2023/2024 sa naplno rozbieha. Televízie sa denne predbiehajú v ponuke premiérových programov, ktoré im majú zabezpečiť nadpriemernú sledovanosť. Po letných mesiacoch repríz a čakania na prvé jesenné dni dostávajú diváci priehrštie nového obsahu a je otázkou, ktoré programy si dokážu zabezpečiť dlhodobé prežitie. Nová sezóna nesie so sebou zaujímavé špecifikum – a to je pomerne málo úplne nových slovenských seriálov.

07.09.2023 06:00
prokurátorka, Foto:
Záber z jojkárskeho seriálu Prokurátorka.
debata (11)
martin novák, na nože, Čítajte rozhovor Šéfkuchár Novák zo šou Na nože: Nájdem chybu, zareagujem a reštaurácia dostane "karate", ktoré potrebuje, aby sa nakopla

Keďže viaceré dlhodobé seriály, respektíve jarné tituly, stále pútajú dostatočnú pozornosť publika, tak komerčné stanice nemajú dôvod ich zrušiť a nahradiť. To ide ruka v ruke s tým, že v programe nezostáva veľa miesta na predstavenie horúcich noviniek, ktoré boli doteraz skryté v televíznej zásuvke. Preto vo veľkom pokračujú dlhodobé seriály ako Mama na prenájom, Dunaj, k vašim službám, Nemocnica, Hranica, ktoré ponúknu nové série. Napríklad televízia Markíza v jesennej časti sezóny neponúkne žiadnu seriálovú novinku a vystačí s novými časťami osvedčených hitov.

the morning show, Čítajte aj Seriálový september: Toto je naozaj bombastický začiatok jesene s najlepšími hitmi

Iný smer nabrala Jojka, ktorá už tradične experimentuje s rôznymi žánrami, formátmi a ich spracovaním. V stredu večer sa po dlhom čakaní dostala do vysielania novinka s názvom Prokurátorka. Jej premiéra sa očakávala už počas minuloročnej jesene, avšak úspech iných jojkárskych seriálov posunul jej uvedenie až na tohtoročnú jeseň. Prokurátorka obsadila stredajší večer a to hneď s dvoma epizódami naraz. Jojka sa tak s vysielaním poriadne poponáhľa, keďže prvá séria má šestnásť epizód. Má to však svoj dôvod. Na neskorú jeseň avizuje uvedenie ďalších dvoch seriálových noviniek – Ducha a PsychSimona.sk.

Nový Istropolis Čítajte aj Nový Istropolis má za sebou dôležitý míľnik. Získal ďalšie potrebné povolenie

Po Ivete sa Jojka viac vracia k vysielaniu imidžových minisérií a Prokurátorka je skutočnou vlajkovou loďou tohto žánru. Ide o ojedinelý kriminálny titul, ktorý na našich obrazovkách ešte nebol. Seriál je voľne inšpirovaný skutočnými prípadmi z pera slovenského prokurátora JUDr. Jána Šantu. Cez prácu prokurátorky Sáry (Zuzana Mauréry) v spolupráci s vyšetrovateľom Viktorom (Lukáš Vaculík) prináša neštandardný uhol pohľadu na odhaľovanie zločinov.

Prokurátorka prípady rieši spoločne s políciou, ktorá pracuje pod jej dozorom. Aktívne sa podieľa na vyšetrovaní, koordinuje postup, jednotlivé kroky, taktiku, chodí na miesto činu, zúčastňuje sa vypočúvania svedkov. Jej mottom je, že ak môže maximum vyžadovať sama od seba, môže ho žiadať aj od ostatných. Je prísna a hoci nie je neempatická a má pochopenie pre ľudské slabosti, v práci vyžaduje profesionalitu a je presvedčená o tom, že osobné veci do práce nepatria.

Takto vyzerá jojkársky seriál Prokurátorka Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Záber z jojkárskeho seriálu Prokurátorka.
Sky Park Čítajte aj Bratislavský mrakodrap mení svoju podobu. Ikonická stavba bude vyzerať napokon inak

Zároveň sa nad jednotlivými prípadmi odhaľuje aj jej osobný príbeh, príbeh jej dcéry a neštandardného vzťahu s Viktorom po tom, ako za záhadných okolností zmizol jej manžel.

Prokurátorka má za sebou dvojitú premiéru a treba povedať, že seriál je skutočnou televíznou lahôdkou. Nielen vďaka Zuzane Mauréry, ktoré už tradične predvádza skvelý herecký výkon. V scénach ukazuje širokú škálu emócií, pričom prísne oddeľuje prácu a súkromie, no ako to býva, minulosť nikdy nezostane v pozadí a bolestivé spomienky prichádzajú v najhorších momentoch.

Mauréry v jednotlivých scénach ukazuje prísnosť, profesionalitu, chladný odstup, avšak vzápätí sa jej výraz mení a prichádza pochopenie, prívetivosť, zraniteľnosť, čo dodáva jej postave absolútnu uveriteľnosť. Hoci jej sekundujú viaceré zvučné mená na čele s Lukášom Vaculíkom, Mauréry si kradne celý seriál pre seba a vôbec to nie je na škodu.

Action Čítajte aj Lacný reťazec otvára ďalšiu predajňu v Košickom kraji. Expanzia pokračuje rýchlym tempom

Seriál skvele pracuje s atmosférou, chladne a stroho pôsobiace scény úderne podčiarkuje minimalistický hudobný podtón, pričom celý vizuál funguje ako hodinky. Mohlo by sa zdať, že kriminálka, ktorá sa z drvivej väčšiny odohráva vo vypočúvacej miestnosti, stratí tempo po pár minútach. Nie je to tak. A to vďaka riešeným prípadom, ktoré sú založené na skutočných udalostiach. Prvé dva prípady boli síce odlišné, ale o to viac úderné.

Prokurátorke mimoriadne svedčí aj samotná stopáž epizód. Štyridsaťminútovka doslova prebehne bez väčších problémov. O to viac seriál baví. Je evidentné, že tvorcovia nechceli riskovať, že sa divák bude nudiť pri dlhom monotónnom vypočúvaní svedkom a riešení prípadov. Epizódy majú výborné tempo, kde sa striedajú osobné linky hlavnej hrdinky s viacerými prekvapivými scenáristickým vsuvkami.

Action Čítajte aj Lacný reťazec otvára ďalšiu predajňu v Košickom kraji. Expanzia pokračuje rýchlym tempom

Veľkú zásluhu na úspechu prvej epizódy má aj mladý herecký predstaviteľ, ktorý predviedol dychberúci výkon. Martin Spišák zvládol hrať malého psychopata a násilníka bravúrne, kde sa striedajú slzy, plač a následne zmena správania a šialený úsmev kriminálnika, niečo také sa nevidí každý deň, aby zvládol detský herec. Dá sa povedať, že spolu s Mauréry sú totálnymi hviezdami úvodnej epizódy.

Seriálu nie je čo po prvých dvoch častiach vytknúť. Malé rušivé drobnosti s kulisami sú naozaj malichernosťou. Epizódy sú svižné, všetko funguje, chémia medzi postavami, matkou a dcérou, osobná linka so zmiznutým manželom, ale aj pokusy hlavnej postavy žiť svoj život ďalej. Jej profesionálna tvár len podčiarkuje, že angažovať Zuzanu Mauréry bola fantastická voľba. Jojka začala novú televíznu sezóna naozaj vynikajúco. Prokurátorka je absolútnym zásahom do čierneho, na ktorý sa oplatilo čakať.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #TV JOJ #seriál Prokurátorka #televízna sezóna 2023/2024