Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Zamestnanci RTVS zriadili výbor za verejnoprávnosť a nezávislosť. Odmietajú akékoľvek spolitizovanie

Členovia výboru sa zaväzujú k ochrane verejnoprávnosti a slobody prejavu.

27.03.2024 13:51
RTVS Mlynská dolina Foto:
debata

Zamestnanci RTVS zriadili koordinačný výbor za verejnoprávnosť a nezávislosť. Jeho cieľom je nielen poukazovať na nevyhnutnú dôležitosť nezávislého a verejnoprávneho charakteru RTVS, ale v prípade potreby sa za základné princípy aj postaviť.

„Chceme zdôrazniť, že naša iniciatíva je vecná a odborná a odmietame akékoľvek jej spolitizovanie. Nie sme politici, sme skupina rôznorodých profesionálov, ktorí zabezpečujú základné fungovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu,“ uviedol člen výboru Tomáš Bartoněk.

NMH, News and Media Holding Čítajte aj Šéf vydavateľstva NMH: Denník N nie je strážcom mediálnej morálky či kvality. Nie je taký mienkotvorný, ako sa tvári

Členovia výboru sa zaväzujú k ochrane verejnoprávnosti a slobody prejavu a vyzývajú štátne orgány, aby rešpektovali základné princípy. Poukázali na rešpektovanie verejnoprávnych médií, zachovanie plurality názorov vo vysielaní, tiež na potrebu stabilného a transparentného financovania RTVS či transparentnú voľbu jej generálneho riaditeľa.

„Týmto apelujeme na všetky orgány štátnej moci, aby pri prípadnom zasahovaní do zákona o RTVS zachovávali tieto princípy, vlastné médiám verejnej služby vo všetkých demokratických krajinách. Len tak je možné zabezpečiť slobodné, nezávislé a pluralitné vysielanie – verejnú službu, ktorá slúži všetkým občiankam a občanom Slovenskej republiky,“ poznamenali.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte aj V Markíze vznikli odbory, na ich čele sú známe tváre. „Chceme zachovať úroveň spravodajstva,“ tvrdia

Dodali, že v prípade pokračujúcej hrozby straty verejnoprávnosti a nezávislosti RTVS sú pripravení podniknúť ďalšie kroky na jej ochranu a na ochranu verejného záujmu. „Náš odpor proti akýmkoľvek pokusom o politické ovládnutie RTVS sa bude stupňovať až na hranicu, ktorú nám umožňujú platné zákony tejto republiky,“ dodal Bartoněk.

Ministerstvo kultúry SR 11. marca predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia by sa nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien. Rezort v pondelok (25. 3.) informoval, že návrh zákona sa odkladá, dokým sa k nemu nevyjadrí Legislatívna rada vlády SR, a že vzhľadom na počet pripomienok a komplexnosť problematiky aktuálne pracuje na dopracovaní nového zákona.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS