Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

S novým logom môže byť problém. Twitter kvôli tomu niekto zažaluje, tvrdí právnik

Firma Elona Muska môže byť nútená svoje logo brániť na súde.

26.07.2023 06:00
Elon Musk, Twitter Foto:
Elon Musk s originálnym a novým logom Twitteru na pozadí.
debata

Rozhodnutie miliardára Elona Muska premenovať spoločnosť Twitter na X môže byť právne komplikované. Právo na duševné vlastníctvo písmena X majú aj iné firmy, vrátane Microsoftu alebo spoločnosti Meta Platforms. X sa široko používa a cituje v ochranných známkach, takže firma môže byť v budúcnosti nútená svoje logo brániť na súde, uviedla agentúra Reuters.

Twitter Čítajte viac Legendárne logo Twitteru je minulosťou. Modrý vtáčik zmizol, nahradilo ho písmeno X

„Existuje stopercentná pravdepodobnosť, že Twitter kvôli tomu niekto zažaluje,“ povedal právnik špecializujúci sa na ochranné známky Josh Gerben. Uviedol, že napočítal takmer 900 aktívnych registrácií ochranných známok v Spojených štátoch, ktoré už pokrývajú písmeno X v celom rade odvetví.

Musk, ktorý Twitter kúpil vlani v októbri zhruba za 44 miliárd dolárov, v pondelok premenoval túto sociálnu sieť na X. Ukázal tiež nové logo, ktoré tvorí práve písmeno X v čiernobielom prevedení.

Foto: Twitter
Twitter logo

Ochranné známky chránia veci, ako sú názvy značiek, logá a slogany, ktoré identifikujú zdroje tovaru. Ich majitelia sa môžu dovolávať ochrany pri porušení práv, ak by iná značka uviedla spotrebiteľa do omylu. Opravné prostriedky siahajú od peňažných škôd až po rozhodnutie používanie značky zablokovať.

Ochrannú známku na X vlastní Microsoft aj Meta

Microsoft od roku 2003 vlastní ochrannú známku X súvisiacu s komunikáciou o jeho videohernom systéme Xbox. Meta Platforms, ktorá začiatkom tohto mesiaca spustila sociálnu sieť Threads, nového rivala Twitteru, vlastnú federálnu ochrannú známku registrovanú v roku 2019. Tá sa vzťahuje na modrobiele písmeno X pre oblasti softvéru či sociálnych médií.

The Witcher, cavill, zaklínač, Čítajte aj Nepredstaviteľné sa stane skutočnosťou: Takto bude vyzerať rozlúčka so Zaklínačom

S problémami v oblasti duševného vlastníctva sa potýka aj samotná Meta, keď začala používať tento názov namiesto názvu Facebook. Čelia žalobám o ochranné známky, ktoré vlani podala investičná spoločnosť Metacapital a spoločnosť MetaX pre virtuálnu realitu. Ďalší spor urovnala kvôli svojmu novému logu symbolizujúcemu nekonečno.

„Vzhľadom na ťažkosti ochrany jediného písmena, zvlášť komerčne obľúbeného ako X, bude ochrana Twitteru pravdepodobne obmedzená na grafiku veľmi podobnú ich logu X,“ povedal právny zástupca pre ochranné známky v právnickej firme Loeb & Loeb Douglas Masters. „Logo nie je príliš výrazné, takže ochrana bude veľmi zúžená,“ dodal.

Aquaman, Deadpool, Duna Čítajte aj Pokračovanie Duny, Deadpoola či Aquamana je v ohrození. Štúdiá zvažujú odloženie premiér

O tom, že Meta vlastní ochrannú známku na písmeno X, napísal už skôr server Insider. Právnik Ed Timberlake na Twitteri uviedol, že jednu takúto ochrannú známku má tiež Microsoft.

Meta a Microsoft pravdepodobne nepodajú žalobu, ak sa nebudú cítiť v ohrození, že značka Twitter, respektíve X, zasahuje do hodnoty značky, ktorú si vybudovali, povedal Gerben.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Twitter