Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Influenceri na sociálnych sieťach: Zdroj inšpirácie alebo len ďalšia reklama?

Influencerov sleduje každý druhý internetový používateľ a väčšinu už inšpirovali k nákupu. Aký majú postoj k ich platením spoluprácam a dobročinným aktivitám?

18.03.2024 06:00
influencer Foto:
debata

V dnešnom digitálnom veku sociálnych sietí, kde sa zdieľa všetko od osobných momentov až po reklamné kampane, sa fenomén influencerov stal neoddeliteľnou súčasťou online kultúry. Na Slovensku viac ako polovica internetových používateľov sleduje nejakého influencera alebo známu osobnosť, čo jasne ukazuje na ich vplyv a popularitu v online svete.

kandidati na prezidenta Čítajte aj Predvolebná kampaň vrcholí: Prezidentskí kandidáti sa stretnú v diskusných dueloch aj superdebate

Podľa nedávneho výskumu agentúr ResSOLUTION Group a Nielsen je táto tendencia ešte výraznejšia medzi mladšími používateľmi vo veku 15 až 34 rokov, pričom viac než tri štvrtiny z nich sledujú aspoň jedného influencera. Avšak aj napriek ich rozsiahlemu dosahu je zaujímavé pozorovať, že s vekom tento záujem klesá, pričom iba 17 % používateľov nad 55 rokov sleduje influencerov.

zväčšiť
prieskum sledovanie influencerov - graf 1

Aký je postoj k platením spoluprácam?

Jedným z hlavných aspektov online obsahu influencerov sú platené spolupráce so značkami. Tieto spolupráce často zahŕňajú propagáciu produktov a služieb. Z výskumu vyplýva, že 28 % Slovákov, ktorí sledujú influencerov, nemajú problém s platenou propagáciou. Tento postoj je výrazne silnejší medzi mladšími respondentmi.

Naproti tomu iba 11 % respondentov vyjadrilo negatívny postoj k takýmto spolupráciam. Väčšina respondentov (49 %) sa však nachádza niekde uprostred, pričom niekedy im taká propagácia prekáža a niekedy nie. Je evidentné, že aj keď je táto forma reklamy rozšírená, používatelia si ju všímajú a iba minimálny zlomok (2 %) uviedol, že im takéto príspevky neušli.

zväčšiť
prieskum influenceri platená propagácia - graf 2

Dôverujú spotrebitelia influencerom?

Jedným z najdôležitejších zistení pre značky je, že na základe odporúčania influencera si už až 39 % sledujúcich niekedy kúpilo produkt alebo službu. Toto číslo jednoznačne demonštruje vplyv, ktorý môžu mať influenceri na spotrebiteľské správanie.

Avšak dôvera je v tejto rovnici kľúčovým faktorom. Viac ako polovica respondentov (55 %) tvrdí, že príspevky vychádzajúce z platenej spolupráce nie sú dôveryhodné. Tento negatívny postoj zdôrazňuje potrebu autenticity a transparentnosti v online reklame.

RTVS Mlynská dolina Čítajte aj Zastavme únos RTVS! Slovenskom koluje virálna petícia, je pod ňou už viac ako 40 000 podpisov

Sú výzvy na podporu dobročinnosti účinné?

Na druhej strane, influenceri často využívajú svoj vplyv na podporu dobročinných aktivít, ako je napríklad zviditeľnenie finančných zbierok alebo šírenie povedomia o témach z neziskového sektoru či podpora charitatívnych ak­cií.

Podľa výskumu až 70 % používateľov sledujúcich influencerov už zaznamenalo dobročinné výzvy na ich profiloch. A niektorí z nich nezostávajú len pri sledovaní, keďže 29 % respondentov priznalo, že podporili dobročinné projekty práve na základe výzvy influencera.

Tieto zistenia ukazujú, že vplyv influencerov na sociálnych sieťach je komplexný fenomén. Zatiaľ čo môžu byť zdrojom inšpirácie a ovplyvňovať spotrebiteľské rozhodnutia, ich účinnosť a dôveryhodnosť sú často otázkou diskusie a kontroverzie. Pre značky aj používateľov je dôležité byť kritickými voči tomuto javu a vnímať ho s náležitou mierou uváženia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #influenceri