Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Hlavnému mestu pribudne nová atrakcia. Po rokoch plánov bude mať výťah na Bratislavský hrad

Pozrite si vizualizáciu novej štvrte Vydrica s hradnou spojkou.

05.07.2023 06:00
Vydrica Foto:
V bratislavskom podhradí vyrastá nová štvrť Vydrica. Projekt počíta aj s výťahom na hrad.
debata (2)

Pod Bratislavským hradom, v tesnej blízkosti historického centra, vyrastá nová mestská štvrť Vydrica. Na mapu hlavného mesta vráti lokalitu, ktorá bola v dávnej minulosti plná života. Podhradie opäť prepojí pešiu zónu Starého Mesta, hradný vrch a dunajské nábrežie.

Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Vizualizácia projektu Vydrica.

Okrem nových bytov, kancelárskych a obchodných priestorov prinesie aj ambicióznu novinku – výťah na Bratislavský hrad. Takzvaná hradná spojka by priniesla novú možnosť prepravy medzi dvomi navštevovanými časťami mesta a táto atrakcia by okrem turistov bola určite zaujímavá aj pre obyvateľov Bratislavy.

the company you keep, riskantná známosť, Čítajte aj Júl na Disney+: Hviezda seriálu This is Us v úplne novom seriáli! A nielen to...

„Podoba výťahu je zatiaľ našou víziou, ktorá pracuje s technológiou šikmého výťahu, kde kabína jazdí po koľajnici, a o pohon sa stará motor umiestnený v hornej alebo dolnej stanici v závislosti od konkrétneho výrobcu,“ približuje projekt Pavel Baslík z developerskej spoločnosti Lucron.

Vizualizácia výťahu na Bratislavský hrad. Foto: Vydrica Development
Vydrica, výťah na hrad Vizualizácia výťahu na Bratislavský hrad.

Virtuálna prehliadka novou Vydricou

Vizualizácia zobrazuje vzhľad novej Vydrice po úplnom dokončení. Zobrazuje aj možné technické riešenie hradnej spojky, obytné a kancelárske budovy a tiež riešenie verejných priestorov vrátane revitalizácie národnej kultúrnej pamiaky Vodná veža, dvoch ľadových jám z 15. storočia alebo víziu Podchodu pamäti, ktorý prepája novú štvrť s historickým Starým Mestom.

SND, Slovenské národné divadlo Čítajte aj Historická budova SND je bližšie k rekonštrukcii. Nová vláda schválila ďalšie kroky

„Vydrica je naším vlajkovým projektom, v ktorom sa stretáva to najlepšie z pohľadu lokality, architektúry, ale aj použitia moderných technológií a kvalitných materiálov. Je úžasné sledovať, ako Vydrica napreduje, a že už čoskoro sa budeme môcť reálne prejsť jej ulicami. Nové video ukazuje, ako sa po dokončení Vydrica prirodzene prepojí s historickým centrom mesta a svojim bezprostredným okolím,“ hovorí Zoltán Müller, predseda predstavenstva Vydrica Development .

O pozemnom výťahu na Bratislavský hrad sa hovorí už roky. Ešte v roku 2005 chcelo mesto vybudovať pozemnú lanovku s kabínou pre 16 osôb. Dostala názov Modrá perla a mala slúžiť aj ako prostriedok hromadnej dopravy. Podľa vtedajšieho župana Ľuba Romana sa náklady na výstavbu odhadovali na zhruba 500-tisíc eur, v prevádzke mala byť koncom roku 2006.

Nový projekt je už vypracovaný po štádium dokumentácie pre stavebné povolenie a developer hľadá najvhodnejšie technické riešenie. Počíta s vybudovaním zastávok pre mestskú hromadnú dopravu či priestoru pre turistické autobusy. Horná stanica by sa nachádzať pod reštauráciou Parlament. Kedy by mohol byť výťah realitou, zatiaľ nie je známe.

Planetárium Čítajte aj Je definitívne rozhodnuté: Bratislava odmietla planetárium, PKO zaniklo bez náhrady

Výstavba Vydrice sa začala v roku 2022. Plánovaný termín dokončenia prvej etapy je v druhej polovici roku 2024, kedy budú odovzdané prvé byty novým majiteľom. Ukončenie celého projektu sa odhaduje na rok 2028.

Projekt Vydrica:

  • Lokalita: Bratislava
  • Výstavba projektu: 2022–2028
  • Rozloha projektu po dokončení: 63 000 m2
  • 80 retailových prevádzok s celkovou rozlohou 10 600 m2
  • 4 kancelárske budovy s rozlohou kancelárskych priestorov 7 000 m2
  • 370 bytov vo vysokom štandarde

Developerom projektu je akciová spoločnosť Vydrica Development a manažérom projektu developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny IKO Real Estate pôvodom z Luxemburska. V doterajšom portfóliu má bratislavské projekty Nesto, Rakyta, Urban Residence, Malé Krasňany, Eden Park, Jaskový rad a projekt Arboria v Trnave.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #developerský projekt #Vydrica