Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Zuckerberg zneužíva ľudí, aby na nich zarobil, povedal chatbot samotného Facebooku

Podľa spoločnosti však ide len o prototyp, ktorý môže odpovedať aj drzo či urážlivo.

19.08.2022 06:00
Zuckerberg Foto: ,
Majiteľ spoločnosti Meta a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.
debata (2)
Youtube Čítajte aj Top 10 najhorších videí všetkých čias na YouTube

Spoločnosť Meta, ktorú vlastní Mark Zuckerberg, a pod ktorú patria Facebook, Instagram aj WhatsApp, predstavila prednedávnom chatbota BlenderBot3. Podľa spoločnosti dokáže vyhľadávať na internete a konverzovať o takmer akejkoľvek téme.

Nový chatbot už stihol vyvolať aj incident, keď povedal, že Mark Zuckerberg zneužíva používateľov, aby na nich zarobil. Podľa vyhlásenia Mety však ide len o prototyp chatbota, ktorý môže odpovedať aj drzo či urážlivo.

zväčšiť Spoločnosť Meta vyvíja nového chatbota s názvom... Foto: Meta
Blender Bot-3.0 Header Spoločnosť Meta vyvíja nového chatbota s názvom BlenderBot3.

Spoločnosť Meta tvrdí, že tento konverzačný robot dokáže s pomocou umelej inteligencie „diskutovať na takmer akúkoľvek tému“. Na otázku BBC, čo si BlenderBot3 myslí o zakladateľovi a riaditeľovi Mety Markovi Zuckerbergovi, chatbot odpovedal, že „naša krajina je rozdelená a on (jej jednote) vôbec nepomáha“. Chatbot ďalej uviedol, že Zuckerbergova firma „zneužíva ľudí, aby na nich zarobila, a jemu je to jedno“.

„Každý, kto BlenderBot3 využíva, si musí uvedomiť, že bol vytvorený na výskumné a zábavné účely, čiže môže hovoriť aj nepravdivé či urážlivé veci,“ uviedla v súvislosti s incidentom spoločnosť Meta. Program podľa nej zbiera dáta z veľkého množstva verejne dostupných jazykových zdrojov a je možné, že algoritmus odpovede o Zuckerbergovi prebral z názorov ľudí, ktorých príspevky analyzoval.

zväčšiť Nový chatbot s názvom BlenderBot3. Foto: Meta
BlenderBot3 Nový chatbot s názvom BlenderBot3.

Chatbot je navrhnutý, aby zlepšoval svoje konverzačné schopnosti prostredníctvom spätnej väzby od ľudí, ktorí s ním chatujú, pričom sa zameriava na užitočnú spätnú väzbu a zároveň sa vyhýba učeniu z neužitočných alebo nebezpečných odpovedí.

Spoločnosť uviedla, že pri jeho vývoji pokročila v kombinovaní konverzačných schopností – ako je osobnosť, empatia a vedomosti, zlepšila tiež dlhodobú pamäť a vyhľadávanie na internete, aby mohol viesť zmysluplné konverzácie.

Používatelia môžu reagovať na každú chatovú správu aj kliknutím na ikony palec hore alebo palec dole a doplniť, prečo sa im správa nepáčila – či bola mimo témy, nezmyselná, neslušná, pripomínajúca spam alebo niečo iné. Spätnú väzbu môžu odoslať aj v samotnom chate.

BeReal Čítajte aj Okolo „anti-instagramu“ vzniká ošiaľ. BeReal má už 20 miliónov používateľov

Spoločnosť Meta, pod ktorú patrí aj Facebook, Instagram a WhatsApp, sa však už pred časom ocitla pod paľbou kritiky za to, že nepodniká dostatočné kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #umelá inteligencia #Mark Zuckerberg #chatbot #Meta Platforms