Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Samozvaní kouči a šarlatáni rastú ako huby po daždi. Ako spoznať profesionála, ktorý nezneužije vašu dôveru?

Na samozvaných koučov si treba dať pozor, často nespĺňajú odborné a občas ani osobnostné kritériá.

11.11.2023 06:00
kouč, šarlatán Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Koučing je na Slovensku rýchlo rozvíjajúca sa profesia, ktorej stále chýba zakotvenie v legislatíve. Koučom sa tak nazýva čoraz viac ľudí, ktorí nespĺňajú odborné a občas ani osobnostné kritériá na to, aby dokázali klientom profesionálne a eticky pomôcť.

Súčasný stav využívajú samozvaní kouči, ktorým chýba vzdelanie, ale aj rôzni šarlatáni, ktorí sľubujú zázračne rýchle úspechy. Celú špirálu umocňujú sociálne siete, kde sú rôzne motivačné a iné praktiky zámerne prezentované ako koučing.

VIVO! Čítajte aj Pred známym nákupným centrom v Bratislave vzniká nové námestie. Do mestskej „džungle“ prinesie zeleň aj ihrisko

„V súčasnosti ľudia zažívajú rôzne výzvy, ktoré sa chcú naučiť zvládať, čo otvára dvere zvýšenej aktivite nekvalifikovaných poradcov, ktorí pre svoje praktiky nemajú odborné rámce, a tak ich neoprávnene zastrešujú pod pojem koučing,“ hovorí predsedníčka Slovenskej asociácie koučov (SAKo) Zuzana Palková.

Profesionál má certifikáciu

„Koučing je však rozvojová metóda, ktorá má stanovené pravidlá a hranice. Profesionálneho kouča spoznáte podľa toho, že má kredibilné koučovacie vzdelanie a pestrý mix kurzov osobného rozvoja. Ak je kouč certifikovaný profesijnou organizáciou, znamená to, že absolvoval skúšku pred komisiou, ktorá je nezávislá od inštitúcie, kde sa vzdelával. Ak sa teda rozhodnete pre koučing, pýtajte sa, či má akreditované vzdelanie alebo certifikáciu,“ vysvetľuje Palková.

Slovenská asociácia koučov preto ľudí upozorňuje na potrebu dôkladného výberu kouča, do ktorého vložia svoju dôveru. Sledovať by mali odborné vzdelanie, prax v koučovaní, etický kódex, ku ktorému sa kouč hlási či príslušnosť k profesijnej asociácii.

maľba drotára Čadca Čítajte aj Vizuálny smog nahradilo umelecké dielo: V Čadci sa legendárna budova dočkala zmeny

Vzdelanie, etika a osobnostné charakteristiky

Výber kouča by malo byť dôkladné a premyslené rozhodnutie. „Koučovanie je rozhovor, ktorý sa často týka dôverných a pre koučovaného človeka aj citlivých informácií. Pre úspešnosť koučovania je dôležité, aby ich mohol zveriť dôveryhodnému koučovi s profesionálnym vzdelaním a vyhovujúcim etickým prístupom. Kouč je ten, kto je zodpovedný za proces a ak by klient viac profitoval napríklad zo psychoterapie alebo mentoringu, je úlohou kouča to spozorovať a klientovi osvetliť. Aj toto je príklad profesionálneho a etického prístupu,“ približuje proces výberu kouča Palková.

Rovnako dôležité je aj vzdelanie kouča. Klient len zriedka pozná obsahy kurzov, ktoré kouč absolvoval. Je však dôležité sa pýtať, či bol kouč certifikovaný aj niekým iným ako svojím učiteľom, respektíve organizáciou, v ktorej získal vzdelanie. Certifikácia od nezávislej organizácie totiž kvalitu a kompetentnosť koučky alebo kouča potvrdzuje. Certifikácia koučov v Medzinárodnej federácii koučov (ICF) aj v Slovenskej asociácii koučov (SAKo) vychádza z celosvetovo uznávaného štandardu koučovskými organizáciami.

„Skôr, než sa záujemca pre kouča rozhodne, má právo vedieť aj to, či kouč navštevuje supervíziu, keďže koučovanie patrí medzi pomáhajúce profesie. Účelom supervízie je odborne pomôcť koučovi, aby bol klientovi čo najužitočnejší v konkrétnych situáciách, ktorými sa zaoberajú,“ približuje predsedníčka SAKo.

voyo, Čítajte aj November na Voyo: Návrat kultovej reality šou na Slovensko, pokračovanie Extraktorov a najdrahší český film v histórii

Asociácia poskytuje klientovi ochranu

Ak má človek záujem o koučing, profesionalitu kouča si môže rýchlo a ľahko overiť na webstránke profesijnej asociácie SAKo. Každý riadny člen asociácie sa svojím členstvom automaticky hlási k dodržiavaniu pravidiel etického kódexu Medzinárodnej federácie koučovania.

„Pre koučovaného človeka je členstvo kouča v asociácii istý stupeň ochrany. Ak by sa kouč voči nemu dopustil neetického správania, koučovaný to môže asociácii nahlásiť. Bohužiaľ, stali sa prípady, kedy asociácia dostala podnet na „kouča“ kvôli poškodeniu dobrého mena alebo pracovnej oblasti klienta pre únik informácií z koučovacích rozhovorov, no keďže daní „kouči“ neboli členmi asociácie a neriadili sa žiadnym etickým kódexom, nemohli sme voči nim konať,“ uzatvára Zuzana Palková.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská asociácia koučov