Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Stihnú to? V tomto trileri sa začína lov na vraha, ktorého vražda bude o pár hodín premlčaná

Po záplave komédií prišiel do kín aj napínavý krimitriler s Karlom Rodenom. Pozrite si trailer.

04.06.2022 07:00
Karel Roden, Premlcane Foto:
Karel Roden vo filme Premlčané.
debata

Karel Roden sa v kinách od štvrtka predstavuje v kriminálnom trileri Premlčané. Ide o snímku inšpirovanú skutočným príbehom, ktorá si zaujímavým spôsobom posvietila na sporný zákon o premlčacích lehotách trestných činov. Film získal ocenenia na viacerých medzinárodných festivaloch, okrem iného v Los Angeles, Florencii či v Londýne. Roden sa môže pochváliť cenou z filmovej prehliadky v New Yorku, kde vyhral v kategórii najlepší herec.

V snímke Premlčané sa režisér a scenárista Robert Sedláček kontroverznej téme venuje prostredníctvom žánru kriminálneho trileru.

Pansky klub, Jiri Madl Čítajte aj Jiří Mádl: Muži sú trochu horšie stvorenia, ale ženy sú zase zákernejší nepriatelia

Na Slovensku je možné vraždu premlčať po 20 rokoch, v Českej republike už po 15. Inštitút premlčania by mal podľa právnikov slúžiť najmä na urýchlenie procesu vymáhania práva a na ochranu potenciálne obvinených, aby nemuseli niesť celý život trestnú zodpovednosť za niekedy aj triviálne delikty. Čo však v prípade vraždy? Dokážu sa pozostalí vyrovnať s tým, že vrah ich blízkeho si za svoj zločin nikdy neodpyká spravodlivý trest?

Ústrednou témou filmu je vražda z minulosti, ktorej sa blíži koniec premlčacej lehoty. Jej okolnosti po rokoch odkrýva tajomný hlavný hrdina v podaní Karla Rodena. Ten sa po dlhom čase vracia z Kalifornie na jeden deň do Prahy, aby tu svojím šokujúcim odhalením v priamom prenose rozhlasového vysielania ovplyvnil životy hneď niekoľkých ľudí.

Krimitriler Premlčané s Karlom Rodenom Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Barbora Bočková ako rozhlasová moderátorka vo...

Muž sa volá Radek a telefonicky sa skontaktuje s mladou, ambicióznou moderátorkou (Barbora Bočková), aby jej do jej rozhlasovej relácie ponúkol svoj príbeh. Ona má výmenou za to zabezpečiť, aby vysielanie počúvala jedna ďalšia mladá žena, ktorej otec bol pred mnohými rokmi zavraždený a hrozí, že tento zločin bude čoskoro premlčaný. To, čo sa napokon v živej nočnej šou odhalí, však nikto nečakal. Radkovo rozprávanie je také prekvapivé a závažné, že sa do prípadu postupne zapojí aj pražská kriminálka. Začína sa napínavý súboj o čas a o spravodlivosť.

„Nie je zločin ako zločin. Sú veci, ktoré nepremlčíš sám pred sebou a to je ten najvyšší trest. Ale asi by bolo dobré ten zákon prehodnotiť,“ hovorí herečka Vilma Cibulková, ktorá si v snímke Premlčané vedľajšiu postavu.

Inšpirované skutočným príbehom

„Jedným z dôvodov premlčania je slabnutie dôkazov a hrozba, že bude odsúdený niekto nevinný. To je jediný argument, ktorému rozumiem. Je však strašné, že hoci sa páchateľ neskôr nájde, napríklad keď sa sám prizná, už nemôže byť potrestaný. Ani si nechcem predstaviť, že by sa to týkalo mňa osobne,“ uviedol Karel Roden.

zväčšiť Igor Bareš (vľavo) a Karel Roden na zábere z... Foto: Bontonfilm
Igor Bares, Karel Roden, Premlcane Igor Bareš (vľavo) a Karel Roden na zábere z kriminálneho trileru Premlčané.

Film Premlčané je unikátny tým, že sa odohráva takmer v reálnom čase – dej je rámcovaný rozhlasovou reláciou a za hodinu a pol filmu prebehnú v príbehu asi štyri hodiny. „Pri sledovaní cítite ten časový tlak, ktorý udržiava diváka po celý čas v totálnom napätí,“ uviedol predstaviteľ jednej z hlavných postáv Igor Bareš.

Film Premlčané bol inšpirovaný skutočným príbehom a jeho cieľom bolo vyvolať v spoločnosti diskusiu o sporných premlčacích lehotách.

„Je násilná smrť, ukončenie ľudského života, prijateľná? Nie je. Zabil si, takže kým budeš žiť, nepremlčíme to,“ vyjadril hlavné posolstvo filmu a svoj názor na problematiku režisér snímku Robert Sedláček.

Mission Impossible Fallout Čítajte aj Ďalšie kaskadérske kúsky Toma Cruisa! Po mnohých odkladoch sa pohol dopredu aj nový film Mission: Impossible 7

S premlčaním zločinu má osobnú skúsenosť aj jedna z účinkujúcich herečiek. Otec Julie Šurkovej, ktorá v snímke stvárnila asistentku rozhlasovej moderátorky Evy Sommerovej, je od roku 2007 nezvestný a doteraz sa nepodarilo zistiť, čo sa s ním stalo. Herečka je presvedčená o tom, že neodišiel z vlastnej vôle a za jeho zmiznutím údajne mohol byť konflikt súvisiaci s nočným podnikom, ktorý vlastnil. Aj tento prípad sa, žiaľ, môže napokon skončiť premlčaním.

Video

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Karel Roden #Vilma Cibulková #Robert Sedláček #Premlčané #krimitriler