O seriáloch Televízia

Drony pri hraniciach, NATO, clá aj eurofondy idú na stôl. ta3 ukáže, ako sa európska politika môže dotknúť každého Slováka

Slovenskí europoslanci sa stretnú v debatách o najcitlivejších otázkach dneška. Reč bude o hraniciach, Ukrajine, USA, Číne aj peniazoch z Európy.

19.5.2026 13:11
odoberať
Google News
zdieľať
temazeuroparlamentu
Foto: ta3
Téma z europarlamentu

Relácia Téma z Europarlamentu pokračuje aj počas aktuálneho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Spravodajská televízia ta3 tak divákom opäť ponúkne debaty so slovenskými europoslancami o témach, ktoré sa netýkajú iba Bruselu či Štrasburgu, ale priamo aj Slovenska.

Moderátorka Andrea Simančíková bude s hosťami hovoriť o bezpečnostnej situácii, postojoch Slovenska k Ukrajine, vzťahoch Európskej únie so Spojenými štátmi, clách, automobilovom priemysle, NATO, umelej inteligencii aj o tom, ako Slovensko využíva peniaze z eurofondov.

Europoslanci otvoria témy, ktoré zasahujú aj Slovensko

V utorok sa v prvej diskusii stretnú Miriam Lexmann a Judita Laššáková. Hlavnou témou budú drony pri slovenských hraniciach a otázka, ako je Slovensko pripravené na možné bezpečnostné riziká. Reč bude aj o aktuálnom postoji Slovenska k Ukrajine.

Diskusia sa dotkne aj zahraničnopolitických krokov premiéra. Hostky budú hovoriť o jeho ceste do Moskvy, následnej návšteve Friedricha Merza, ako aj o ruských energiách. Priestor dostanú aj rokovania s Transpetrolom po návrate premiéra z Moskvy.

Ďalšia utorňajšia debata je naplánovaná na 15:00 a prinesie širší politický stret. Diskutovať budú Miriam Lexmann a Michal Wiezik proti dvojici Milan Uhrík a Erik Kaliňák. Témou budú najmä vzťahy USA a Európskej únie a ich dosah na Slovensko.

Hostia sa pozrú aj na clá a možné následky pre slovenský automobilový priemysel. Ide o dôležitú tému, keďže autá patria medzi kľúčové piliere slovenskej ekonomiky. Debata preto môže ukázať, ako by nové obchodné napätie mohlo zasiahnuť pracovné miesta, výrobu aj export.

Bezpečnostná časť diskusie sa bude venovať NATO, možnému sťahovaniu amerických vojakov z Európy a napätiu medzi Spojenými štátmi a ich spojencami. Zaznie aj otázka, aké miesto má Európska únia medzi USA a Čínou v čase technologickej konkurencie, umelej inteligencie a boja o čipy.

V stredu sa pozornosť presunie na Slovensko a jeho postavenie v Európskom parlamente. Diskutovať budú Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová proti dvojici Ľudovít Ódor a Michal Wiezik. Témami budú rezolúcia Európskeho parlamentu o Slovensku a využívanie eurofondov na Slovensku.

Relácia Téma z Europarlamentu bude dostupná aj mimo televízneho vysielania. Diváci ju nájdu na webe ta3.com, na YouTube, sociálnych sieťach a v Podcastoch ta3.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie