Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Víkendové politické diskusie: Turbulencie okolo zmien v RTVS aj prvý duel prezidentských kandidátov

O aktuálnych témach prídu diskutovať zástupcovia koalície aj opozície, namiesto Na telo bude prvý prezidentský duel.

16.03.2024 00:00
Roman Michelko Foto: ,
Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) odpovedá na otázky novinárov počas otvorenia kreatívneho centra RTVS -Arténa v Mlynskej doline v Bratislave 12. marca 2024.
debata

Veľkou témou týždňa je nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (StaR), ktorý ministerstvo kultúry predložilo v pondelok (11. 3.) do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Podľa návrhu zákona by sa súčasná inštitúcia nemala formálne rozdeliť. Zmenou má však prejsť kreovanie orgánov inštitúcie, na ktoré má mať najväčší vplyv rezort kultúry a väčšina v parlamente. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom ako doplnok financovania. SNS považuje za prioritu výmenu generálneho riaditeľa telerozhlasu, ako aj zmenu spôsobu jeho výberu.

logo TV JOJ Čítajte aj Prekvapujúci krok Jojky tesne pred voľbami: Ruší debaty s prezidentskými kandidátmi

Dôvodom na zmeny je podľa predkladateľov zákona potreba posilnenia finančnej stability telerozhlasu, ako aj fakt, že inštitúcia nedokázala po rokoch fungovania svojím obsahom a činnosťou preukázať, že je skutočne verejnoprávna.

RTVS aj opozícia návrh ostro kritizujú. Vidia v ňom pokus o politické ovládnutie RTVS a jej pretvorenie na propagandistické médium súčasnej vlády. Zamestnanci RTVS žiadajú rezort kultúry, aby navrhovaný zákon stiahlo, pod vyhlásenie sa podpísalo už viac ako 1000 zamestnancov a spolupracovníkov telerozhlasu.

RTVS logo Čítajte viac 5 najväčších zmien RTVS: Telerozhlas v dnešnej podobe končí, čaká ho zmena názvu aj nový riaditeľ

Hosťami Sobotných dialógov budú minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) a poslanec parlamentu Štefan Kišš (PS). Témami relácie budú rodičovský dôchodok aj nedostatok ľudí na trhu práce. Diskusiu vysiela naživo v sobotu 16. marca od 12:10 Rádio Slovensko a spravodajská televízia RTVS :24, moderuje Anna Vargová.

Do nedeľnej diskusie V politike namiesto avizovaného Petra Pellegriniho príde minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), oponentkou mu bude poslankyňa Martina Holečková (KDH). Aj o tom, ako štát pomáha rodičom detí so zdravotným znevýhodnením, s nimi bude diskutovať Braňo Král. Reláciu vysiela naživo v nedeľu 17. marca od 11:00 spravodajská televízia ta3.

Do relácie O 5 minút 12 prijali pozvanie poslanci parlamentu Roman Michelko (SNS) a Branislav Gröhling (SaS). Moderátor Marek Makara sa s nimi bude rozprávať najmä o návrhu zmien vo fungovaní verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Diskusiu vysiela naživo v nedeľu 17. marca od 11:55 Jednotka a RTVS :24, moderuje Marek Makara.

pellegrini, korčok Čítajte viac Pellegrini vs. Korčok: Prvý predvolebný duel najhorúcejších kandidátov na prezidenta

Televízia Markíza namiesto tradičného duelu Na telo odvysiela prvú z troch predvolebných diskusií so šesticou najsilnejších prezidentských kandidátov podľa prieskumov preferencií agentúr AKO a FOCUS. V prvom dueli sa stretnú Ján Kubiš a Krisztián Forró.

Všetci kandidáti dostali rovnaké tematické okruhy, na základe ktorých bude prebiehať diskusia s otázkami kladenými moderátorom Martinom Prôčkom. Každý z kandidátov bude mať k dispozícii rovnaký 20-minútový časový priestor a na záver diskusie možnosť počas jednej minúty prezentovať svoj volebný program, resp. osloviť svojich voličov.

Duel prezidentských kandidátov sa začína v TV Markíza v nedeľu 17. marca o 13:00 hod.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Sobotné dialógy #O 5 minút 12 #V politike #politické relácie #Na telo