Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Dusno na tlačovke o RTVS: Hádka a útoky na novinárov, Markízu, opozíciu. Danka niekto počastoval nadávkou

Tlačová beseda SNS k zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase (StaR) sa niesla v napätom duchu.

14.03.2024 14:45
Martina Šimkovičová, Tomáš Taraba, Andrej... Foto:
Na snímke v popredí podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS), v pozadí zľava generálny tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáš Machala, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR (nominant SNS) Tomáš Taraba a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) počas tlačovej konferencie na tému Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, vo štvrtok 14.marca 2024 v Bratislave.
debata (29)

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) sa dnes, vo štvrtok 14. marca, vyjadrila k legislatívnemu návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR), ktorý predložil rezort kultúry v pondelok (11. 3.) do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Na tlačovej konferencii sa zúčastnili tiež podpredseda parlamentu Andrej Danko, minister životného prostredia Tomáša Taraba a generálny tajomník ministerstva kultúry Lukáš Machala.

šimkovičová, taraba, danko, Čítajte viac Taraba: RTVS riadi bezdomovec zasypaný exekúciami, spravodajstvo nás nezaujíma. Danka niekto nazval "debilom"

Tlačová beseda sa niesla v napätom duchu. Martina Šimkovičová vyzvala Romana Michelka z mediálneho výboru parlamentu, aby si v najbližších dňoch predvolal generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, „aby vysvetlil svoj osobný bankrot a veci s tým súvisiace“.

RTVS kritizovala, že je neobjektívna. „Prečo pán Blaha nemohol prísť ani na vrátnicu RTVS? Prečo minister Taraba, vtedy opozičný poslanec, nebol počas celých štyroch nebol pozvaný do RTVS?“ povedala. Dodala, že objektivita spravodajstva RTVS je podľa prieskumu len na úrovni 26 percent (je to najviac spomedzi všetkých televízií na Slovensku, pozn. red.)

Napätá atmosféra na tlačovke o zákone o RTVS Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Na snímke uprostred ministerka kultúry SR...

Andrej Danko sa dostal do konfliktu s jedným účastníkom na tlačovke, ktorý mu povedal, že je „debil“. Danko ho následne žiadal, aby sa ospravedlnil, čo sa nestalo. „Ak tu vidím človeka, ktorý mi povie ‚debil‘ a pani redaktorka z RTVS sa naňho obráti a povie mu ‚choď preč‘, tak sa neviem zbaviť dojmu organizovania útoku do nás,“ vyhlásil Danko.

Situácia sa vyhrotila v závere tlačovej konferencie, keď zástupcovia SNS dali priestor novinárom len na tri otázky. Danko sa opäť obrátil na novinára, ktorý mu povedal, že je „debil“ a vyzval ostatných, aby sa správali slušne.

Následne sa do konfliktu s novinárom dostal Tomáš Taraba, keď ho redaktor TV Markíza konfrontoval s vyjadrením, že ho nezaujíma spravodajstvo. Taraba zareagoval, že otázku mu kladie televízia, ktorá Slovákov nazvala „dezolátmi“. Narážal pritom na reportáž televízie Markíza z jesene roku 2022, keď odvysielala v Televíznych novinách príspevok z protivládneho protestu pred Prezidentským palácom, ktorý označila titulkom „Dezoláti v uliciach“, za čo sa divákom, organizátorom a účastníkom protestu ospravedlnila.

Tlačovka predstaviteľov SNS sa následne skončila predčasne, aj keď mali novinári ešte množstvo otázok. „Vzhľadom na priebeh tejto tlačovky vám ďakujem a prajem pekný deň a otázky smerujte na tlačové oddelenia našich strán alebo ministra kultúry,“ ukončil tlačovú besedu Danko.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť vo videu. Osočenie Andreja Danka sa odohráva v 15. minúte. Diskusiu novinárov s predstaviteľmi SNS, kde pokračoval konflikt Danka a následne sa dostal do sporu s novinármi aj Taraba, si môžete pozrieť od 33. minúty.

Šimkovičová, Danko a Taraba k zmenám v RTVS
Video

Návrh zákona predložilo Ministerstvo kultúry v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas (STaR), ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS).

Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa STaR parlament, ale novovzniknutá Rada STaR, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady STaR, ktorá bude dohliadať na vysielaný program. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu.

RTVS logo Čítajte viac 5 najväčších zmien RTVS: Telerozhlas v dnešnej podobe končí, čaká ho zmena názvu aj nový riaditeľ

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Martina Šimkovičová #Andrej Danko #situácia v RTVS #Tomáš Taraba