Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Porušujú české televízie vysielaním na Slovensku zákon? Protimonopolný úrad vydal stanovisko

Protimonopolný úrad prešetril zákonnosť vysielania českých TV staníc na Slovensku.

23.02.2024 17:48
televízor, ovládač Foto:
Ilustračné foto.
debata (6)

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) preveroval, či je oprávnená snaha televíznych skupín Markíza a Joj ohľadom ich snahy obmedziť konkurenciu z Českej republiky.

Ukončenie celého vysielania zahraničnej televíznej stanice nie je žiadúce a nemôže byť voči operátorom ani vynucované. V piatok 23. februára 2024 to na svojej internetovej stránke uviedol PMÚ s tým, že pri prešetrovaní v súvislosti s vysielaním českých TV staníc na Slovensku porušenie zákona nezistil.

televízne noviny, Čítajte aj Rýchla reakcia Markízy: Kontroverzné gesto z Televíznych novín smeruje na políciu

„Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vykonal na základe viacerých podnetov prešetrovanie v oblasti distribúcie televíznych programových služieb na území Slovenskej republiky, a to v súvislosti s distribúciou vysielania českých vysielateľov,“ priblížil úrad.

Námietky voči obsahu vysielania určitých českých TV staníc na Slovensku iniciovali najväčší slovenskí komerční vysielatelia. „Tí v rámci retransmisie vysielania dotknutých českých TV staníc požadovali od operátorov obmedzenie retransmisie konkrétnych titulov (napríklad filmov a seriálov), ku ktorým majú nadobudnuté výhradné licenčné práva pre územie SR,“ vysvetlil úrad.

PMÚ však zdôraznil, že slovenskí vysielatelia nežiadali obmedzenie retransmisie všetkých českých TV staníc ani celého ich vysielania, ale iba určitej časti vysielania niektorých českých TV staníc. „Vysielatelia to odôvodňovali výhradnou distribúciou, resp. teritoriálnou exkluzivitou, ktorá im bola pre územie SR udelená zo strany vlastníkov práv, resp. licencií k vysielaným titulom,“ uviedol PMÚ.

tv, televízia, televízor, stream, streamovacia služba, obývačka, obrazovka, televízor Čítajte viac Toto čakal málokto: Česká Prima sa chce vo veľkom vrátiť na Slovensko. V hre sú dve stanice!

Rozhodnúť môže iba súd

Prešetrovanie podľa úradu ukázalo, že nie je možné vylúčiť kolíziu licenčných práv udelených slovenským vysielateľom s licenčnými právami udelenými k určitým titulom vysielaným na dotknutých českých TV staniciach, no o tej otázke podľa PMÚ môže rozhodnúť iba súd.

„PMÚ napriek tomu prípadné en bloc ukončenie distribúcie zahraničných (v tomto prípade českých) TV staníc na území SR nevníma pozitívne. Jeho výsledkom môže byť zníženie možnosti výberu pre spotrebiteľa/di­váka, a to minimálne pokiaľ ide o programy, ktoré nie sú licenčne vyhradené pre určité územie (vlastné detské programy, spravodajské relácie, zábavné programy a pod.),“ vysvetlil úrad.

Skonštatoval tiež, že ukončenie celého vysielania zahraničnej TV stanice nie je žiadúce a nemôže byť voči operátorom ani vynucované.

„Vypnutie konkrétneho autorsky chráneného diela je technickou, právnou a ekonomickou otázkou a ukončenie vysielania en bloc z dôvodu ochrany autorských práv sa tak javí ako neprimerané a neodôvodnené. Úplné ukončenie distribúcie určitej českej TV stanice tak znižuje možnosť výberu pre spotrebiteľa,“ uviedol PMÚ s tým, že keďže slovenskí vysielatelia požadovali obmedzenie len časti vysielania niektorých českých staníc, odporúča operátorom zvážiť iné možnosti než úplné vypnutie celej TV stanice.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #blokovanie českých televízií