Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nová éra spravodajstva: TV JOJ predstavuje najmodernejšie štúdiá na Slovensku

Jojka už čoskoro odštartuje vysielanie spravodajských relácií z úplne nových štúdií. Pozrite sa už teraz, ako to v nich vyzerá.

22.02.2024 00:00
nové štúdio TV JOJ Foto:
Záber na nové spravodajské štúdio TV JOJ.
debata (6)

Televízia JOJ predstaví už čoskoro svoje nové spravodajské štúdiá. Od soboty 2. marca, v deň 22. narodenín Jojky, začne vysielať všetky spravodajské relácie z najmodernejších štúdií na Slovensku. Prvýkrát sa v nich odvysielajú hlavné spravodajské relácie Krimi a Noviny TV JOJ.

Úplne nové spravodajské štúdiá pripravovala televízia niekoľko mesiacov. Majú moderný a účelne navrhnutý dizajn a sú vybavené špičkovými technológiami. Zmena nastáva po rokoch a ich súčasťou bude aj nová grafika a logá spravodajských relácií.

Vytoč môjho agenta, Klára Issová Čítajte aj Obľúbili ste si Kláru Issovú v Zrade? V novom seriáli sa predstaví v úplne inej polohe

Spravodajstvo televízie JOJ sa od marca bude nachádzať v jednom veľkom štúdiu, kde dostanú svoj samostatný priestor Ranné noviny, Noviny o 12, Topstar, Krimi, Noviny TV JOJ, Šport i Najlepšie počasie, a tiež diskusná relácia Na hrane. Vo vedľajšom menšom štúdiu bude vysielať spravodajská televízia JOJ 24.

Nové štúdiá predstavila Jojka v predstihu novinárom. Vyskúšali si ich aj moderátori spravodajských relácií TV JOJ:
Nové spravodajské štúdio TV JOJ Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Moderátori relácií TV JOJ predstavili novinárom...

Rok príprav a plánovania

Prvé plány a rozhovory o nových spravodajských štúdiách sa začali ešte vo februári 2023. Architek­tonická a technologická príprava a potom samotná realizácia trvala takmer rok. Výsledkom sú aktuálne najmodernejšie spravodajské štúdiá na Slovensku.

„Po tom, ako sme spustili spravodajskú televíziu JOJ 24, sme začali s rozhovormi o úplne nových spravodajských štúdiách. Príprava aj realizácia boli precízne a dlhé, no v tejto chvíli môžem povedať, že od marca ponúkneme divákom aktuálne najmodernejšie spravodajské štúdiá na trhu. Verím, že ich diváci ocenia a dostanú tak ešte lepšie, atraktívnejšie a bohatšie informácie,“ hovorí šéf spravodajstva JOJ Group Roland Kubina.

Najnovšie technológie a moderný dizajn

Pozadie v štúdiách tvorí digitálny horizont, pred ním sa nachádzajú LED steny s vysokým rozlíšením. Za hlavným spravodajským pultom, odkiaľ sa budú vysielať Noviny TV JOJ, je najväčšia obrazovka, na ktorej je možné zobraziť naraz dva živé vstupy z dvoch rôznych miest.

Veľkou novinkou sú dva druhy robotických kamier pripomínajúcich robota z filmu Číslo 5 žije, ktoré sa ovládajú na diaľku. To znamená, že v štúdiu bude s moderátormi už len jediný kameraman, a to za žeriavom – Jimmy Jibom. Zvyšné kamery sa riadia z réžie, odkiaľ je možné ich programovanie a presné komponovanie záberov.

Záber na nové štúdio Ranných novín TV JOJ. Foto: TV JOJ
nové štúdio TV JOJ, Ranné noviny Záber na nové štúdio Ranných novín TV JOJ.

K dvom štúdiám pribudli aj dve réžie, pričom z oboch je možné obsluhovať ktorékoľvek štúdio, v ktorom sa bude vyrábať relácia, alebo bude prebiehať živé vysielanie.

Novým je aj ovládanie rýchlosti čítačky pedálom pod spravodajským pultom, čo však nie je pre niektorých moderátorov novinkou. „Tento spôsob ovládania čítačky už moderátori spravodajskej televízie JOJ 24 poznajú a vysielajú tak už viac ako rok od jej spustenia,“ dodáva Kubina.

Moderátori relácií TV JOJ predstavili novinárom... Foto: TV JOJ
nové štúdio TV JOJ Moderátori relácií TV JOJ predstavili novinárom nové spravodajské štúdiá TV JOJ.

Zaujímavosťou sú tiež dvojité podlahy, v ktorých sú umiestnené všetky káble, ktoré tak neprekážajú v pohybe robotickým kamerám. Pri výstavbe bolo v oboch štúdiách a réžiách použitých viac ako desať kilometrov video káblov a približne osem kilometrov internetových káblov.

Štúdiá sú kvôli svetelným a zvukovým požiadavkám bez okien, teda bez prístupu denného svetla a možnosti vetrania. Vybavené sú preto modernou vzduchotechnikou, klimatizáciou a rekuperáciou, ktorá zabezpečuje čerstvý vzduch pri prevádzke.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #TV JOJ #Noviny TV JOJ #Joj 24