Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Vzácna televízna zmena na Slovensku. Toto čaká divákov na obrazovkách už o pár dní

Slovensko od 1. januára zavádza nové, zjednotené označovanie vhodnosti programov, ktoré si všimne každý jeden divák pri zapnutí svojho televízora. Prinášame detaily o revolučnej zmene, ktorá odštartuje už o pár dní.

27.12.2023 10:14
debata (5)

Asociácie televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) považuje jednotný a zrozumiteľný systém označovania programov za prínosný pre divákov. Súkromné televízie Markíza, JOJ a TA3 združené v ATVS sa dohodli spolu s RTVS, Úniou filmových distributérov, Združením prevádzkovateľov kín a Komisiou na ochranu maloletých na spoločnej informačnej kampani, ktorá bude sprevádzať zavedenie nového systému.

klamstvo, maštalír, horváthová, Čítajte aj Najlepšie slovenské seriály roka 2023: Tieto kúsky rozhodne nie sú hanbou. Súhlasíte?

Vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky o jednotnom systéme označovania zavádza nový systém označovania obsahu v televíznych programoch a upútavkách, pričom nadobudne účinnosť od 1. januára 2024, s výnimkou niektorých ustanovení. Hlavným prínosom je zavedenie obsahových deskriptorov, ktoré budú slúžiť na označovanie obsahu televíznych programov a upútaviek.

witcher, zaklínač, henry cavill, Čítajte aj Najhoršie seriály roka 2023: Toto bolo naozaj peklo, všetkému kraľuje hit od Netflixu

Predseda predstavenstva ATVS a generálny riaditeľ JOJ Group Marcel Grega vyzdvihol, že na jednotnom vzhľade samotných deskriptorov sa spolu s Ministerstvom kultúry SR zjednotil celý slovenský mediálny trh.

„Dlhodobo sme upozorňovali na nesúlad pri ochrane maloletých v rôznych mediatypoch, kde sa často stávalo, že ten istý mediálny obsah mal iné značenie vhodnosti pre maloletých divákov napríklad v kine, na DVD nosiči, streamovacej službe alebo v lineárnej televízii. Preto vítam novú vyhlášku, ktorá na túto problematiku reaguje.“

bridgerton, Čítajte aj Najlepšie seriály roka 2023 podľa Mediakliku: Top chuťovky, ktoré prevalcovali celý svet

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík doplnil, že zjednotené deskriptory budú výbornou pomôckou pre rodičov.

„Rodičia budú lepšie informovaní o obsahu programov a ich vhodnosti pre maloletých. Ľahko a rýchlo si budú môcť osvojiť jednotné piktogramy a orientovať sa v tom, o aký program ide.“

Zjednotené deskriptory označia hlavné kategórie obsahu, ktoré môžu byť pre svoju vhodnosť problematické. Ide o násilie, diskrimináciu, strach, závislosť, sex, vulgarizmy či nahotu.

Nové označenie televíznych programov na Slovensku Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Nové označenie Závislosti.
netflix Čítajte aj Poznáte „tajné“ kódy Netflixu? Vďaka nim nájdete skryté filmy a seriály úplne jednoducho

Ako to bude vyzerať na televíznych obrazovkách?

Tieto deskriptory môžu byť označované aj slovami, písmenami (N, D, S, Z, X, V, H) alebo piktogramami, pričom môžu mať rôzne farebné varianty: čierna v bielom poli s čiernym ohraničením, biela v čiernom poli s bielym ohraničením, červená v bielom poli s červeným ohraničením alebo biela v červenom poli s bielym ohraničením.

Označovanie obsahovými deskriptormi bude v prípade televízneho programu na začiatku alebo v elektronickom programovom sprievodcovi, v prípade upútavky v primeranom čase počas jej vysielania.

Označovanie vekovej vhodnosti bude prítomné počas celého vysielania programu v prípade, ak nejde o program vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých. Takisto budú deskriptory prítomné aj po celý čas vysielania upútavky. Povinnosť uvádzať piktogram vekovej vhodnosti a obsahový deskriptor sa vzťahuje aj na televízny program vysielania a na teletext.

Od 1. júla 2024 sa tieto povinnosti vzťahujú aj na katalóg programov v streamovacích službách prevádzkovaných zo Slovenska a aj na samotné programy v nich, pričom musia byť uvedené na začiatku programu alebo v jeho popise.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #TV JOJ #TV Markíza