Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Jeseň na RTVS: Vracia sa hlavný divácky hit posledných rokov, nechýbajú stálice s novými sériami

Ako bude vyzerať jesenná programová štruktúra na verejnoprávnej RTVS?

15.09.2023 06:00
pečie celé slovensko, Foto:
Tretia séria Pečie celé Slovensko odštartuje 1. októbra na Jednotke.
debata

Jednotka

Každý pracovný deň, od pondelka do piatku, čakajú na súťažiacich v novej vedomostnej súťaži RTVS Všade dobre, doma naj otázky z histórie, kultúry, geografie, politiky alebo športu zo Slovenska, ale aj z Európy. Trojica súťažiacich v napínavom teste vedomostí bojuje o celkovú výhru až do výšky 2 300 €.

„Som rád, že som mal možnosť precestovať kus sveta a porovnávať. Rád vravím, že na každej ceste je najkrajší návrat pretože všade dobre, doma naj. Veľmi sa teším na novú príležitosť spoznať ešte viac našu domovinu. Verím že sa budem stretávať s výnimočnými hráčmi a spoločne sa dozvieme o našom Slovensku veľa zaujímavého,“ hovorí moderátor relácie Martin Nikodým. Nová relácia Všade dobre, doma naj odštartovala na obrazovkách RTVS 4. septembra.

poker face, Čítajte aj Skúste tento kritikmi oceňovaný seriál: Hlavná postava okamžite zistí, že klamete

Pondelky patria na Jednotke kvalitnej európskej filmovej tvorbe. V premiére ponúkne hneď niekoľko titulov ako napríklad francúzsko-talianska komediálna dráma Daj mi krídla, či snímku Cesta.

Utorkový prime-time prinesie na obrazovky Jednotky od októbra ženské minisérie Ordinácia v Eifeli a Fosca.

Aj na jeseň sa diváci každú stredu môžu tešiť na kriminálne prípady z populárnej francúzskej série Vraždy v… Nebudú samozrejme chýbať ani napínavé premiérové epizódy.

Štvrtok opäť ovládol Hit roka. Obľúbená jarná novinka pokračuje premiérovými epizódami, ktoré ponúkajú ešte viac zábavy. V jednotlivých epizódach si tentokrát moderátor Ján Žgravčák s panelom glosátorov a zaujímavými hosťami zaspomína aj na obdobie pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky, a to prostredníctvom zaujímavých a významných spoločenských, historických, kultúrnych a športových udalostí z viacerých rokov. Nebudú chýbať ani tie najznámejšie slovenské hity v podaní pôvodných interpretov, alebo prespievané súčasnými interpretmi v sprievode hudobnej skupiny.

Druhú sériu relácie Hit roka môžu diváci sledovať na Jednotke každý štvrtok o 20:30. Hneď po Hite roka nasleduje programová novinka Kam k nám. Cestovateľská rodinná šou láskavým spôsobom stavia proti sebe české a slovenské rodiny, ktoré si vzájomne pripravili 4 dni top zážitkov vo svojej obľúbenej destinácii v rodnej krajine. V relácii nechýbajú prekvapujúce momenty, česko- slovenské porovnávanie ale aj hodnotenie 5 vybraných kategórii, ktoré sú typické pre dovolenkové bedekre. Diváci tak spoznajú najlepšie dovolenkové miesta na Slovensku, v Čechách a na Morave, získajú tipy na výlety a objavia miesta a atrakcie, ktoré nie sú bežne známe.

Piatkový večer bude túto jeseň na Jednotke patriť jubilejnej 10. sérii vedomostnej šou Čo ja viem. Tú uvidia diváci od 15. septembra každý piatok o 20:30.

Moderátor Marcel Merčiak opäť privíta v horúcich kreslách známe tváre a svoje vedomosti si otestujú aj vysokoškolskí študenti v publiku. V 10. sérii čaká na divákov tornádo vedomostí, šokujúcich informácií a veľa zábavy tromi vtipnými osobnosťami v štúdiu plnom študentov. Okrem súťažiacich z radu známych tvárí slovenského spoločenského života a vysokoškolákov prítomných v publiku si opäť môžu zasúťažiť aj diváci doma pri televíznych obrazovkách prostredníctvom aplikácie.

Hneď po teste vedomostí sa fanúšikovia obľúbeného gastronomického cestopisu Cestou necestou môžu tešiť na novú sériu plnú výnimočných chutí, inšpiratívnych príbehov našich krajanov a krásnych zákutí sveta. V už deviatej sezóne gastronomického cestopisu sa štáb dostal na doteraz najvzdialenejšie časti sveta ale nezabudne aj na tie blízke ako dobre známe. Divákov zavedie na Sunshine Coast v Austrálii, ďalej cez Palau, Tahiti až na Hawai a do San Francisca. Štáb navštívi našincov na Madeire, Kapverdoch, vo Francúzsku a cez Nemecko sa presunie až do chorvátskeho Splitu. V receptoch sa v tejto sezóne bude pripravovať množstvo rýb i mäsa, ale aj rôzne jedlé listy, či polievka z netopiera! Diváci každý piatok večer od 15. septembra uvidia tyrkysové moria, sopky, vinice, mestá, ale aj žralokov, či raje.

Sobotné večery ovládli aj na jeseň obľúbené zábavné relácie. Vždy o 20.30 h sa diváci môžu tešiť na premiérové epizódy vedomostnej šou Záhady tela, v ktorej moderátor Marián Miezga privíta opäť zábavných súťažiacich. Nasledovať bude už tradične populárna talkšou Petra Marcina Neskoro večer v jubilejnej desiatej sérii.

V nedeľný podvečer po 18:10 ponúka Jednotka druhú sériu rodinného magazínu Najvernejší. Herec a moderátor Juraj Bača a dogkouč Juraj Ferko opäť pomáhajú rodinám, v ktorých sa pes stal problémom a zároveň predstavujú užitočné rady, zaujímavosti a príbehy, kde je pes nenahraditeľným členom rodiny.

Septembrové nedele o 20:30 prináša RTVS na televízne obrazovky 1. ročník šou spojenej s udeľovaním ocenení VODA SPIEVA. V relácii sa divákom predstavujú a zároveň oceňujú tí, vďaka ktorým máme na Slovensku čistú a zdravú vodu. Nominovaní sú jednotlivci, spoločnosti, ale aj samosprávy, ktorí sa venujú vodným zdrojom, vodným tokom, nádržiam a všetkým formám starostlivosti o vodu ako dôležitú súčasť života človeka. Troma nominačnými epizódami a slávnostným finále, ktoré RTVS odvysiela 24. septembra na Jednotke, divákov sprevádzajú dvojice moderátorov – Marianna Ďurianová a Štefan Štec, Barbora Krajčírová a Vlado Varecha, Kristína Tormová a Daniel Žulčák. Spomedzi všetkých nominovaných vyberala odborná porota 6 jednotlivcov, 6 spoločností a 6 miest alebo obcí. O postupujúcich z nominačných kôl do finálového kola rozhodnú výlučne diváci RTVS prostredníctvom SMS hlasovania počas a po odvysielaní nominačných kôl.

Od 1. októbra si diváci užijú opäť sladké nedele so šou Pečie celé Slovensko. Úspešná relácia RTVS, v ktorej svoje pekárske a cukrárske umenie predvádzajú amatérske pekárky a pekári, sa vráti na televízne obrazovky aj tento rok s treťou sériou. Tá opäť prinesie výnimočné pekárske a cukrárske výzvy, jedinečné recepty a neopakovateľnú priateľskú atmosféru. Programom bude aj v tretej sérii sprevádzať moderátorská dvojica Juraj Bača a Milan „Junior“ Zimnýkoval. Zručnosti nového tucta talentovaných súťažiacich budú opäť hodnotiť profesionálne cukrárky Petra Tóthová a Jozefína Zaukolcová. Tretia séria odštartuje 1. októbra a diváci si budú môcť sladkú zábavu vychutnať vždy v nedeľu o 20:30 na Jednotke.

RTVS je najväčším koproducentom slovenských filmov a mnohé z nich uvedie v kinách a na talvíznych obrazovkách aj počas tejto jesene. Televízni diváci sa môžu tešiť na televízne premiéry filmov Piargy, Slúžka, Čierne na bielom koni a Čiapka. Filmových fanúšikov počas jesene istotne potešia a kinopremiéry nových koprodukčných filmov RTV Úsvit a Máme čo sme chceli.

Na nože Čítajte aj Na nože sa vrátilo do vedenia. Prokurátorka po silnom štarte prišla o divákov

Dvojka

Počas jesene ponúkne Dvojka divákom premiéry dokumentov, ktoré oslovia aj najnáročnejších divákov. Pondelkové večery patria 8-dielnemu dokumentárnemu seriálu Architektúra 58–89, ktorý predstavuje stavby z tohto obdobia, ktoré sa stali ikonami československej architektúry.

Od 30. októbra vystrieda skvosty architektúry šesťdielny dokumentárny seriál Československý vesmír. Ten prinesie na obrazovky Dvojky jedinečný pohľad do zákulisia výskumu vesmíru od vzniku Československa (1918) až po súčasnosť a predstaví výnimočné príbehy kozmonautov a vzniku technológií. Sobotné rána na Dvojke budú patria novej sérii Cesty Čínou 2 s Pavlom Dvořákom. Rešpektovaný tlmočník čínštiny, cestovateľ a spisovateľ Pavel Dvořák, ktorý žije v Šanghaji pokračuje v objavovaní rozľahlej Číny. Nová dokumentárna séria RTVS Kto tu býval v sobotu predpoludním prináša jedinečné príbehy domov, v ktorých vyrastali a žili významní Slováci, ako napr. P. Dobšinský, M. Rázus, P. J. Šafárik, J. M. Petzval a ďalší. Dvojka prináša počas tejto jesene divákom aj novú sériu dokumentárneho seriálu Manifest, ktorá každú nedeľu popoludní predstavuje ďalších kľúčových predstaviteľov slovenského výtvarného umenia.

Od septembra láka divákov Dvojky k televíznym obrazovkám aj originálna súťažná šou Lov slov, v ktorej nerozhodujú vedomosti, ale dôvtip, postreh a slovná zásoba. V štrnástich epizódach každý pondelok večer diváci spolu s moderátorom Michalom Ďurišom a so súťažiacimi v štúdiu riešia skrývačky, osemsmerovky, slovné hádanky a krížovky.

Sobotný blok hobby magazínov na Dvojke láka k obrazovkám pravidelne desaťtisíce divákov. Populárna Farmárska revue, magazíny Halali, či Na rybách – Petrov zdar sú stálicami, ktoré aj na jeseň prichádzajú s premiérovými časťami. Okrem toho sa však diváci môžu tešiť aj z niekoľkých noviniek. Každá druhá sobota popoludní bude patriť novému magazínu Herbárium. Éterická lekárnička a odborníčka na bylinky Klára Lapinová v ôsmich epizódach predstaví svet voňavých a liečivých bylín. Pripomenie silu prírodného bohatstva a jeho najlepšie využitie v domácej medicíne, kuchyni, či v bežnom živote. Všetci milovníci hubárčenia sa určite budú tešiť z nového magazínu Hubačka, ktorý na Dvojke uvidíte každú druhú sobota popoludní, od 16. septembra. Charizmatický Roman v siedmich častiach zavedie divákov do sveta hubárov. Milovníci húb i začiatočníci sa dozvedia praktické rady aj užitočné odporúčania od odborníkov. Diváci určite zaregistrovali aj nový enviro magazín Na zelenej adrese, ktorý ponúka inšpiratívne príbehy ľudí, ale aj organizácií, ktorým nie je budúcnosť našej planéty ľahostajná. Spolu s moderátorom Jurajom Hnilicom každú sobotu popoludní predstavuje aj množstvo tipov a rád nielen pre vidiek, ale i mesto.

V jesennej ponuke Dvojky nechýbajú ani obľúbené diskusné relácie a talkšou. Silná zostava bude pokračovať každý druhý piatok neskôr večer od 15. septembra. Novú televíznu sezónu otvorí relácia špeciálom mimo štúdia v Mlynskej doline. Horúce témy, ktoré hýbu Slovenskom bude riešiť zo ženského uhla pohľadu Veronika Cifrová Ostrihoňová a jej hostky.

Talk-šou Adely Vinczeovej Trochu inak s Adelou oslávila začiatkom tohto roka 10. výročie. Za ten čas priniesla viac ako 125 epizód, privítala viac ako 360 hostí a predstavila viac ako 100 hudobných hostí. Na obrazovkách RTVS ju diváci môžu sledovať už takmer 7 rokov. V nových premiérových epizódach každý druhý piatok Adela vyspovedá svojich hostí a privíta populárnych hudobníkov. Pokračovať budú aj populárne diskusné relácie Večera s Havranom a Do kríža, ktoré dopĺňajú bohatú ponuku Dvojky.

nikodým, Všade dobre doma naj , Čítajte aj Bude zo Všade dobre, doma naj to najhoršie? Nová šou má zatiaľ výkon ako Traf to alebo reprízy 5 proti 5

RTVS :24

Spravodajský okruh RTVS :24 odštartoval jesenné vysielanie reláciami venovanými predčasným parlamentným voľbám. Zároveň sa spravodajský okruh vrátil k programovej štruktúre spred leta, ponúka dlhšie spravodajské bloky a aktuálne informácie každú hodinu. Na obrazovky sa vrátila aj relácia Správy z regiónov, to každý pracovný deň o 18:00. Pokračuje aj nová pravidelná rubrika Lovci neprávd, ktorej cieľom je poukazovať na hoaxy a dezinformácie v spoločnosti a vyvracať šírené nepravdy. Množstvo faktov a zaujímavých informácií ponúknu aj relácie Interview :24 s Mirom Frindtom, Cez lupu, Ekonomika :24, Svet :24 a samozrejme pravidelné spravodajské bloky a populárne Komentáre dňa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Pečie celé Slovensko #televízna sezóna 2023/2024