Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Televízny svet je v najväčšej kríze za 60 rokov: Prestanú sa nakrúcať všetky filmy a seriály?

Štrajk scenáristov v USA nabral nový rozmer. Hollywood sa otriasa v základoch, kríza ovplyvní celý svet.

14.07.2023 07:43
Hollywood, štrajk scenáristov, Foto: ,
K štrajkujúcim scenáristom sa pripojili aj herci. Zábavný priemysel sa môže úplne zastaviť.
debata (6)

Predstavitelia Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) sa vo štvrtok rozhodli pripojiť k štrajku hollywoodskych scenáristov. Nedohodli sa totiž so štúdiami a streamovacími platformami na novej zmluve.

tv, televízia, televízor, stream, streamovacia služba, obývačka, obrazovka, televízor Čítajte aj Prekvapujúca vzbura proti vypnutiu českých staníc: Tento operátor posiela Markíze a Jojke rázny odkaz

Ide o prvý spoločný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov za uplynulých 60 rokov. Umelci štrajkujú za lepšie pracovné podmienky a vyššie platy, ako aj proti hrozbám, ktoré predstavuje umelá inteligencia.

Hlavný vyjednávač SAG-AFTRA Duncan Cabtree-Ireland oznámil, že „štrajk je krajným prostriedkom“ a dodal, že odbory odhlasovali začiatok štrajku na piatok o polnoci.

milujem slovensko, silvester 2019, Čítajte aj RTVS na jeseň: Po neúspechoch viacerých šou ponúkne náhradu. Poznáme meno moderátora

Scenáristi začali so štúdiami rokovať ešte v marci. Vyjednávačom sa však nepodarilo dohodnúť sa na podmienkach novej kolektívnej zmluvy pred vypršaním existujúcej. Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) zastupujúca spoločnosti vrátane Walt Disney a Netflix potvrdila, že rokovania sa „skončili bez dohody“.

OD Dunaj Čítajte aj Na legendárne miesto v centre Bratislavy sa vráti život. Otvorenie je naplánované už o dva roky

Agentúra AP pripomína, že herci a scenáristi v Hollywoode naposledy spoločne štrajkovali v roku 1960, keď bol predsedom hereckých odborov bývalý prezident Spojených štátov Ronald Reagan.

Podľa šéfa Disney Boba Igera v súčasnosti ide o „najhoršie načasovaný štrajk“. Dodal, že „očakávania, ktoré má SAG-AFTRA, jednoducho nie sú realistické“.

Mnohé filmové štúdiá už začali pre štrajk meniť svoje rozpisy. Štrajk by tiež mohol ohroziť naplánované premiéry celovečerných filmov i natáčanie populárnych televíznych seriálov.

top programy Čítajte aj Veľký prehľad: Najsledovanejšie seriály, zábavné či spravodajské relácie v slovenských televíziách

AFP dodáva, že SAG-AFTRA zastupuje viac ako 160-tisíc hercov, moderátorov, hlásateľov a iných pracovníkov mediálneho odvetvia.

Už teraz sa štrajk prejavil v tom, že televízna sezóna 2023/2024 sa nezačne načas, teda začiatkom septembra. Najväčšie americké lineárne celonárodné televízie (ABC, NBC, CBS, FOX, The CW) postupne oznamujú novú vysielaciu štruktúru, ktorá neobsahuje nové série hitov, ani žiadne novinky, keďže sa vôbec nerozbehlo nakrúcanie.

Scenáristi naposledy štrajkovali pred pätnástimi rokmi, kedy ich protest trval 100 dní a kalifornskú ekonomiku stál dve miliardy dolárov. Veľmi dlho trval aj štrajk v roku 1988, keď scenáristi nepísali skoro pol roka.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #štrajk scenáristov