Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Na legendárne miesto v centre Bratislavy sa vráti život. Otvorenie je naplánované už o dva roky

OD Dunaj a Dom odievania odhaľuje svoju budúcu podobu.

12.07.2023 06:00
OD Dunaj Foto:
Vizualizácia OD Dunaj a Domu odievania po dokončení.
debata (2)

Bratislavská ikona – obchodný dom Dunaj na Námestí SNP, prechádza po rokoch rekonštrukciou. Spolu s ním sa rekonštrukcie dočká aj susediaci Dom odievania, s ktorým je spojený od roku 1985.

Rekonšrukciu realizuje developerská spoločnosť CTP Invest, ktorá obidve budovy vlastní od roku 2015. Práce majú byť dokončené začiatkom roka 2025 a v druhom štvrťroku 2025 má byť otvorený verejnosti. Rozpočet na prestavbu je desiatky miliónov eur.

televízie, budovy Čítajte aj S akými financiami hospodári RTVS? A koľko si zarobia komerčné televízie?

Na legendárne miesto sa vráti život

Po rekonštrukcii nájdu návštevníci v priestoroch obchody, kaviarne, reštaurácie a kancelárske priestory, ale aj klub či dvojpodlažné podzemné parkovisko pre autá a zázemie pre cyklistov. Na dvoch horných poschodiach bude desať apartmánov určených na prenájom.

Jednou z noviniek bude prepojenie oboch budov veľkolepým átriom, ktoré bude na prízemí a pôjde až do výšky štyroch poschodí. Zároveň prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou ako pasáž. Obidve budovy spojí zelená strecha určená na relax. „Hlavným motívom bolo opäť oživiť budovu počas celého dňa,“ uviedol Ivan Šimo zo spoločnosti CTP Invest.

Vizualizácia átria v OD Dunaj a Dome odievania. Foto: CTP
OD Dunaj Vizualizácia átria v OD Dunaj a Dome odievania.
Po rekonštrukcii prepojí Námestie SNP s... Foto: CTP
OD Dunaj Po rekonštrukcii prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou pasáž.

Východiskom rekonštrukcie je stav obchodného domu z roku 1936. „V maximálnej možnej miere majú byť zachované a obnovené prvky, ktoré boli pri neskorších prestavbách domu poškodené alebo zrušené,“ priblížil Šimo.

Jedným z takýchto výrazných prvkov je aj fasáda, ktorá mala bledozelené obloženie a v noci ju po obvode nasvetľovali neónové rúrky. Bude znovu postavená ako replika vyhovujúca súčasným technickým požiadavkám. Rekonštrukcia sa má riadiť princípmi udržateľnosti, rekonštruovať sa tak budú použité materiály, ako hliníkové konštrukcie či obklady.

Takto sú historické priestory OD Dunaj stvárnené v dobovom seriáli Dunaj, k vašim službám:
Ateliéry, kde sa nakrúca Dunaj, k vašim službám Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
V ateliéri sú postavené aj dobové výklady...

Deväťposchodový OD Dunaj, bývalý obchodný dom Brouk a Babka, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. Architektonický návrh vychádzal z obdobných projektov amerických obchodných domov a už v čase jeho výstavby predstavoval najnovšie technické vybavenie i kvalitné zázemie. Otvorený bol v roku 1936 a jeho výstavba trvala len štyri mesiace.

Susediaci Dom odievania sa staval desať rokov, od roku 1975 do roku 1985. Otvorený bol 4. apríla 1985 pri príležitosti 40. výročia oslobodenia Bratislavy.

Nával pri otvorení obchodného domu Brouk a... Foto: web umenia
Brouk a babka Nával pri otvorení obchodného domu Brouk a Babka v roku 1936.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #developerský projekt #OD Dunaj