Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Studňa. O tragickom príbehu lásky, ktorý traumatizoval celé Československo, sa natáča seriál

Tragédia rodiny Jelínkových aj po päťdesiatich rokoch vzbudzuje zvedavosť.

13.03.2024 06:00
Studňa, Švehlík, Matoušková Foto:
David Švehlík a Johana Matoušková na svadobnej fotografii ako novomanželia Jelínkoví v seriáli Studňa.
debata

Poznajú ho celé generácie Čechov a Slovákov. Tragédia rodiny Jelínkových sa vryla do pamäte miliónov Čechov a Slovákov aj vďaka normalizačnému seriálu Tridsať prípadov majora Zemana, bol spracovaná v príbehu s názvom Studňa.

Záber zo seriálu Tridsať prípadov majora Zemana. Foto: Česká televízia
Tridsať prípadov majora Zemana, Studňa Záber zo seriálu Tridsať prípadov majora Zemana.

Málokto však vie, čo rodinnej tragédii, ktorá sa odohrala v roku 1968 v stredo­českých Vonoklasoch, predchádzalo, čo po nej nasledovalo a aké boli pohnútky a motivácia jej aktérov. Celý príbeh rodiny Jelínkovcov na ploche takmer piatich dekád prinesie v pripravovaný šesťdielny Voyo Originál s názvom Studňa.

Seriál vzniká v réžii jednej z najuznávanejších režisérok súčasnosti Terezy Kopáčovej a podľa scenára najvýraznejších talentov svojej generácie Mira Šifru a Kristiny Májovej. Ústrednú rodinu Jelínkovcov stvárnia David Švehlík, Johana Matoušková a Filip Červenka.

Vytoč môjho agenta, Langmajer, Marcinková Čítajte aj Marcinková a Langmajer spolu pred kamerami: Radšej by som sa staral o trávu, ako sa dohadoval s herečkami, hovorí česká hviezda

Príbeh je stále živý

Tragická udalosť vzbudzuje zvedavosť do dnešných dní. V médiách vychádzajú články a reportáže, rodia sa nové, často divoké teórie, aj po rokoch vyvstáva množstvo otázok. Natáčaniu seriálu tak predchádzala dlhá príprava a starostlivé rešerše.

„Aj po päťdesiatich rokoch je príbeh Studne stále živý. Preto pre nás bolo dôležité prejsť si všetky spisy a dostupné materiály o rodine, ktorá veľkú časť spoločného života prežila v izolácii. V prvom rade pre nás bolo kľúčové nájsť verziu, ktorej sami veríme, a ktorá podľa nás najlepšie vystihuje to, čo sa skutočne stalo. Ale aj keď si človek všetko naštuduje, existujú stále niektoré veci, ktoré sa nikdy nedozvie. S Jelínkovcami sme nesedeli pri rodinnom stole, neboli sme svedkami ich bežných životných situácií. Preto sme všetko konzultovali s psychológmi, vytvárali si profily jednotlivých postáv, snažili sme sa do nich vcítiť, zistiť, čo sa im mohlo preháňať hlavou. Aby príbeh o nich, o ich blízkych, rodine i susedoch bol čo najkomplexnejší, ale predovšetkým najvernejší. Preto ho rozprávame od začiatku, keď sa Máňa so Standom do seba zamilovali,“ opisuje vznik seriálu scenárista Miro Šifra.

Tridsať prípadov majora Zemana, Studňa Čítajte viac Studňa z legendárneho majora Zemana sa vracia. Z prípadu, ktorý traumatizoval Československo, bude seriál

Na začiatku bol príbeh veľkej lásky

V roku 1932 na dedinskej tancovačke vojak Standa začína dvoriť mladučkej Márii. Zamilovaný pár buduje svoje hniezdočko lásky, túži založiť spokojnú rodinu, šťastne žiť, mať dieťa z lásky. „Trinásť rokov bývam s rodinou vo Vonoklasoch. Už keď sme sa prisťahovali, vedeli sme o akú ‚slávnu‘ dedinu ide. Začal som sa o príbeh rodiny Jelínkovcov zaujímať, prechádzať dobové archívy, obecnú kroniku, ale aj bláznivé teórie, ktoré okolo neho vznikajú. Rozprával som sa so susedmi, ktorí si rodinu Jelínkovcov ešte pamätajú,“ priznáva osobnú motiváciu kreatívny producent Voyo Michal Prokeš. „Nebolo ich veľa. Jelínkovci bývali na okraji dediny. Nechodili do krčmy, nezúčastňovali sa obecných akcií. Všetci, ktorí si na nich pamätajú, o nich hovoria ako o čudákoch, ako o do seba uzavretej rodine. To ale muselo byť niečím spôsobené, a to je tá téma, ktorá ma najviac lákala.“

„Ktoré dievča by sa nezamilovalo do šarmantného, ​​vtipného Standu? Bol očarujúci, vedel robiť veľké gestá. Ale niekde hlboko vo vnútri v ňom od začiatku tlel problém. Máňa ho najskôr nevidí, potom ho nechce vidieť, a nakoniec už nechce odísť. Žila totiž v čase, keď sa od rodiny neodchádzalo, mala pocit, že ju musí držať pohromade za každú cenu. Studňa pre mňa nie je len fenomén, ktorý stále fascinuje, ale aj senzácia a nočná mora niekoľkých generácií. Našla som v nej práve túto silnú tému, ktorej rozumiem, a ktorú považujem za dôležité prerozprávať,“ hovorí režisérka Tereza Kopáčová, ktorá má s tvorbou sérií podľa skutočných udalostí bohaté skúsenosti.

Stála aj za prvým Voyo Originálom Prípad Roubal. Aj v ňom jednu z hlavných rolí stvárnil David Švehlík. Jeho rola Standu Jelínka je ale úplne odlišná. „Od začiatku bolo jasné, že David Švehlík to vie herecky poriadne rozbaliť. Potrebovali sme niekoho okúzľujúceho s temnými kútmi vo svojej duši. Krehkého aj pevného. Taký presne David vie byť.“

David Švehlík a Johana Matoušková na svadobnej... Foto: Voyo
Studňa, Švehlík, Matoušková David Švehlík a Johana Matoušková na svadobnej fotografii ako novomanželia Jelínkoví v seriáli Studňa.

Životnú lásku Standu, Marie, stvárni Johana Matoušková. Aj pre ňu bola táto rola výzvou – postavu Marie si zahrá v čase, keď má osemnásť i päťdesiat rokov. Marie, ktorej nikto nepovie inak, než „Máňo“, vstupuje do manželstva so svojou životnou láskou v neľahkej dobe pred 2. svetovou vojnou na truc svojim rodičom.

„Je to obyčajná, ale silná a ambiciózna žena, ktorá by rodine obetovala všetko. Je pre ňu ťažké svoju úlohu opustiť, fixácia na syna v nej vzbudzuje pocit, že bez nej nič nezvládne, napriek tomu, že ho po celý čas vedie k opaku,“ opisuje svoju postavu Johana Matoušková.

Filip Červenka stvárňuje v seriáli Studňa... Foto: Voyo
Studňa, Filip Červenka Filip Červenka stvárňuje v seriáli Studňa Slávka Jelínka.

Pre predstaviteľa Slávka, Filipa Červenku, ide o prvú veľkú dramatickú úlohu. „Veľmi som o ňu stál, v živote som žiadnemu projektu nevenoval takú intenzívnu prípravu, ako práve tomuto seriálu. O skutočnom prípade som si, ako asi všetci, prečítal mnoho. Snažím sa však nenechať sa tým príliš ovplyvniť a všetko vložiť do našej verzie príbehu,“ hovorí herec a k svojej postave uvádza: „Po celý čas vo Slávkovi bujnie hlavný konflikt, ako veľmi má blízko k obom rodičom. Nevieme, ako to s ním dopadne. Dokáže sa osamostatniť? Dokáže všetko ustáť a nájsť v živote pokoj?“

Šesťdielny seriál Studňa sa bude natáčať do júna tohto roka, očakáva sa, že divákov osloví svojou silnou a emotívnou atmosférou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Voyo #české seriály #seriál Studňa