Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Na Slovensko prichádza seriál, ktorý tu nikdy nebol. Je úlohou lídra posúvať hranice, hovorí programová riaditeľka Markízy

Novinka pod značkou Voyo Originál odštartuje exkluzívne v rámci ponuky streamovacej služby Voyo už v piatok 16. júna 2023.

12.06.2023 06:00
vedma, Antónia Lišková Foto:
Antónia Lišková na prvom zábere zo seriálu Vedma.
debata
skrytá vášeň, Čítajte aj Už čoskoro vtrhne na obrazovky pokračovanie kultovej telenovely: Takto vyzerajú prvé zábery

V mysterióznej sérii sa predstavia aj známe slovenské herečky Antónia Lišková, Gabriela Marcinková, ktorá netradične stvárni zápornú postavu, či Vica Kerekes. Diváci sa môžu tešiť aj na herecké legendy ako Dagmar Havlová Veškrnová alebo Jaroslav Dušek a najvýraznejšie talenty mladej českej hereckej generácie. Reprezentujú ju Josef Trojan a Annet Charitonová (známa ako Annet X), pre ktorú ide o jej herecký debut.

Slovensky rozhlas Čítajte aj RTVS má veľké plány. V blízkej budúcnosti chce spustiť úplne novú stanicu

Príbeh série je dejovo zasadený do súčasnosti, no zároveň siaha až do obdobia rudolfínskej Prahy šestnásteho storočia. Filip, podobne ako mnoho ďalších alchymistov tej doby, experimentuje s elixírom večného života. Na rozdiel od ostatných sa mu – aj vďaka mýtickému Golemovi – podarí stať sa v podstate nesmrteľným. So svojimi potomkami Luciou a Tomom tak môžu preplávať stáročiami, živení iba zlom a negatívnou energiou. Aby sa zbavili stáročného prekliatia tejto závislosti, túžia po prechode do dimenzií, kde už nikdy nebudú potrebovať fyzické telo. Jediné, čo na to potrebujú, je dostať sa k prechodovému portálu. Ten je ale strážený Vedmou. Nastáva tak odveký súboj dobra so zlom, svetla s temnotou.

Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte aj Zmena v manažmente Markízy: Novou riaditeľkou Centra výroby sa stane dlhoročná šéfka produkcie

„Myslím si, že jednou z úloh lídra je posúvať hranice a mať odvahu prinášať nové veci. A o to sa snažíme. V tomto je Voyo skvelé, že nám poskytuje priestor na rozšírenie nášho štandardného portfólia programov. Môžeme prinášať pestrejšiu ponuku a vyskúšať si aj cestu slovenského fantasy prístupu k príbehu. Vedma je také naše dobrodružstvo s producentkou Adrianou Kronerovou, ktorá mala roky tento námet v hlave. Osobne sa veľmi teším, že môžeme niečo takéto priniesť. Na konci je to, samozrejme, vždy na divákoch, či sa im to bude páčiť alebo nie,“ povedala pre Mediaklik Silvia Majeská, programová riaditeľka Markízy a Novy, v nedávnom rozhovore.

O 5 minút 12 Čítajte aj RTVS reaguje: Inštitút prázdneho kresla sa viackrát stal nástrojom politického nátlaku

Za česko-slovenskou fantasy minisériou Vedma stoja úspešní slovenskí tvorcovia – producentka a scenáristka Adriana Kronerová a režisér Jakub Kroner.

„Všetci tvorcovia si uvedomujú, že je to finančne mimoriadne náročné. Najmä mladší diváci sledujú množstvo obsahu zo zahraničia, ktorý má rozpočty, o akých sa nám ani nesníva. Tým pádom majú, samozrejme, tendenciu porovnávať a nevnímajú finančné a kapacitné hranice trhu. A v takejto konkurencii je náročné obstáť. Úprimne však dúfam, že nájdeme divákov, ktorí ocenia práve to, že aj lokálni tvorcovia mali odvahu priniesť takýto formát. Myslím si, že prevedenie seriálu je z hľadiska našich podmienok výnimočné a nemáme sa za čo hanbiť. Uvidíme, čo povedia diváci,“ vysvetlila Majeská.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Voyo #seriál Vedma