Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Fondu na podporu umenia hrozí kolaps: Kvôli plánovaným zmenám hrozí odchodom polovica odborníkov

Asi 130 členov odborných komisií FPU hrozí odchodom. Nepáčia sa im plánované zmeny.

20.04.2024 00:00
Roman Michelko Foto: ,
Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) odpovedá na otázky novinárov počas otvorenia kreatívneho centra RTVS -Arténa v Mlynskej doline v Bratislave 12. marca 2024.
debata (6)

Členovia a členky odborných komisií Fondu na podporu umenia avizujú hromadný odchod. Vyše 130 z nich, čo je takmer polovica, poslala ešte v stredu do Národnej rady vyhlásenie. „Členstvom odborných komisií FPU sme sa stali na základe nominácií z radov odbornej kultúrnej obce, voči ktorej cítime záväzok a zodpovednosť pri výkone tejto funkcie,“ píšu vo vyhlásení.

Píšu, že ročne vyhodnotia asi 5 000 žiadostí o dotáciu, pričom každá má asi 10 normostrán testu. „Sú to hodiny a hodiny náročnej a finančne podhodnotenej práce, ktorú robíme, pretože nám záleží na tom, aby boli z obmedzených verejných zdrojov podporené tie najkvalitnejšie projekty. Nie vždy sa zhodneme a zasadnutia odborných komisií sprevádzajú dlhé a často konfrontačné diskusie. To je však podstatou demokratického a nezaujatého systému redistribúcie verejných zdrojov,“ zdôrazňujú.

Píšu, že sú si vedomí, že fungovanie FPU by si zaslúžilo zmeny a zlepšenie. " To je ale prirodzenou súčasťou fungovania každej relevantnej inštitúcie, ktorou FPU nepochybne je. Cieľom návrhu poslanca Michelka je však transformovať odborný a nezaujatý mechanizmus redistribúcie verejných zdrojov na štátny, či ministerský. Je to dvojsečná zbraň, ktorá sa s ďalšou vládou môže obrátiť proti žiadateľom a žiadateľkám z okruhu poslanca Michelka, pre ktorých sa podľa vlastných slov snaží nastoliť spravodlivosť. My však tento návrh odmietame z principiálnych dôvodov," píšu.

„Pozmeňujúci návrh poslanca Michelka je pre nás neakceptovateľný a nezlučiteľný s naším ďalším pôsobením v odborných komisiách FPU,“ zdôrazňujú a žiadajú poslancov NRSR, aby hlasovali proti nemu.

Aké zmeny chcú presadiť?

Finálne rozhodovanie o udelení dotácií Fondu na podporu umenia (FPU) má prejsť z odborných hodnotiacich komisií na rozšírenú radu fondu, v ktorej budú mať prevahu nominanti Ministerstva kultúry (MK) SR. Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá na utorkovom rokovaní odobril pozmeňovací návrh, s ktorým prišiel predseda výboru Roman Michelko (SNS).

Odborné hodnotiace komisie v jednotlivých oblastiach podpornej činnosti FPU budú mať status poradného orgánu, na ktorého stanovisko rada prihliada, no nie je pre ňu záväzné. Súčasne sa zvyšuje počet členov rady z deviatich na 13, pričom sa toto číslo dosiahne navýšením počtu členov rady, ktorých nominuje bez návrhu rezort kultúry.

„Predpokladám, že 92 – 93 percent odporúčaní komisií ostane bez zásahov,“ upozornil Michelko. Ozrejmil, že rada zložená z nespochybni­teľných autorít má mať právomoc odvolacieho orgánu, ktorý dokáže zvrátiť „do očí bijúce“ absurdity. K takým podľa Michelka v minulosti dochádzalo.

Henrich Krejča Čítajte viac Henrich Krejča po odchode z Markízy nezaváhal: Lukratívnu prácu našiel mimo médií

FPU v reakcii na odsúhlasený návrh upozornil, že neprimerane koncentruje rozhodovacie právomoci do rúk jedného z troch orgánov fondu – rady. Dodáva, že súčasný proces posudzovania žiadostí odbornými komisiami prebieha podľa jasne stanovených a verejne dostupných kritérií a zabezpečuje v systéme transparentnosť. Poukazuje tiež na to, že rozšírením rady o nominantov rezortu kultúry sa posilní politický a, naopak, zníži verejnoprávny charakter FPU.

„Navrhovaný proces zároveň neprimerane oddiali poskytovanie finančných prostriedkov, keďže rada bude musieť prehodnotiť približne 5000 žiadostí ročne, na čo nebude mať dostatočnú technickú ani časovú kapacitu,“ upozornila hovorkyňa FPU Eva Turanská. V mene fondu poukazuje tiež na navrhovanú novú kompetenciu rady, ktorá jej dáva možnosť menovať a rušiť odborné komisie. „Nie je však uvedené, za akých pravidiel a v akých prípadoch bude disponovať takouto kompetenciou. Takáto zmena by do systému vniesla nestabilitu,“ skonštatovala Turanská.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #FPU