Slovensko si v sobotu 6. apríla zvolilo nového prezidenta. Boj o Prezidentský palác vyhral Peter Pellegrini, ktorému dalo hlas 53,12 % voličov – získal 1,41 milióna hlasov. Jeho protikandidát Ivan Korčok získal 1,24 milióna hlasov (46,87 %). Volebná účasť dosiahla 61,14 %, doposiaľ bola vyššia len v roku 1999, keď si Slováci prvýkrát volili hlavu štátu priamo.
Čítajte viac Slovensko si zvolilo nového prezidenta. Dostával v médiách viac priestoru Pellegrini alebo Korčok? A kto dominoval na sociálnych sieťach?Americká agentúra AP opisuje Pellegriniho ako blízkeho spojenca populistického premiéra Roberta Fica. Britská stanica BBC uvádza, že za slovenského prezidenta bol zvolený populista s priateľským a zhovievavým postojom voči Rusku, ktorý zdieľa s premiérom Ficom.
Aj americký denník The New York Times (NYT) píše, že vo voľbách zvíťazil proruský kandidát, ktorý sa stavia proti poskytovaniu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, pričom jeho výhru toto médium hodnotí ako posilnenie väzieb strednej Európy s Moskvou. Denník tiež uvádza, že aj napriek obmedzeným právomociam prezidenta SR boli voľby všeobecne vnímané ako súboj medzi dvoma politickými tábormi s výrazne odlišnými názormi na Rusko.
Kampani dominovala vojna na Ukrajine
Pellegriniho protikandidáta Ivana Korčoka opisuje NYT ako verného zástancu pomoci Ukrajiny a kritika premiéra Fica. BBC opisuje porazeného Korčoka ako prozápadného politika.
Nemecká agentúra DPA uvádza, že predvolebnej kampani dominovala vojna v susednej Ukrajine. Francúzska AFP píše, že Fico spochybnil suverenitu tejto krajiny a vyzýval na mier s Ruskom. Pripomína tiež, že Pellegrini pred druhým kolom volieb povedal, že slovenskí politici sa delia na tých, ktorí chcú vo vojne pokračovať a tých, čo sa zasadzujú za mierové rokovania, pričom sám seba zaradil do tej druhej kategórie.
NYT pripomína, že Pellegrini označoval Korčoka v kampani za vojnového štváča, ktorý chce na Ukrajinu poslať slovenských vojakov. Denník pritom podotýka, že slovenský prezident takúto právomoc ani nemá a navyše Korčok tieto vyjadrenia popieral.
Zmena oproti prezidentke Čaputovej
Víťazstvom Pellegriniho podľa NYT bude môcť premiér Fico presadzovať svoju politickú agendu bez zásahov zo strany prezidenta, čo tento denník hodnotí ako výraznú zmenu oproti pôsobeniu dosluhujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tú opisuje ako prozápadnú liberálku, ktorá využívala svoje obmedzené prezidentské kompetencie na to, aby sa zasadzovala proti Ficovmu príklonu k Rusku či jeho snahám obmedziť možnosti súdnictva stíhať korupciu.
Podľa agentúry AP sa kritici slovenskej vlády podporovanej Pellegrinim obávajú, že Slovensko pod vedením Fica opustí svoje prozápadný kurz a bude v tomto smere nasledovať Maďarsko vedené tamojším populistickým premiérom Viktorom Orbánom.
BBC uvádza, že Slovensko bolo pred vládou Fica jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny. Stanica dodáva, že keď Pellegrini na poste prezidenta nahradí Čaputovú, Ukrajina tým definitívne stratí podporný hlas v tejto členskej krajine EÚ a NATO.