Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prikláňa sa televízne spravodajstvo k opozícii alebo skôr k vláde? Dáta ukázali, čo je zdrojom polarizácie spoločnosti

Z analýzy vyplýva, aké informácie poskytujú spravodajské relácie o politických stranách.

22.03.2024 00:00
fico, šimečka Foto: ,
Na snímke vľavo predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS) počas mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra Matúša Šutaja Eštoka.
debata (24)

Vládny návrh reformy verejnoprávnej RTVS, protesty v uliciach a dokonca aj napätá atmosféra v TV Markíza. To sú len niektoré z katalyzátorov aktuálneho diania v médiách na Slovensku, pričom zaznievajú pochybnosti o kvalite a nestrannosti spravodajstva hlavných televíznych staníc.

Údaje renomovanej výskumnej spoločnosti Media Tenor však ukazujú, že väčšinu negatívneho mediálneho pokrytia politických strán spôsobujú samotní politickí oponenti, pričom primeraný priestor dostávajú koaličné aj opozičné strany. Obsahová analýza spravodajstva hlavných slovenských televíznych staníc mapuje obdobie od 4.12.2023 do 17.3.2024.

  • Z analýzy vyplýva, že vo vzťahu k politickým stranám na Slovensku poskytujú spravodajské relácie otvorené fórum pre názory koalície aj opozície.
  • Miera negatívnych informácií o vládnych stranách je porovnateľná naprieč jednotlivými spravodajskými reláciami a osciluje okolo 18 % v spravodajských reláciách RTVS, TV Markíza a TV JOJ.

Je spravodajstvo nestranné?

Jedným z aspektov aktuálnej celospoločenskej diskusie na Slovensku je miera nestrannosti a nezávislosti hlavného spravodajstva. Výskumná agentúra preto vyhodnocuje podiel negatívneho obsahu o vládnych stranách, ktorého krivka ukazuje stabilnú trendovú líniu.

„Pri pohľade na dáta sa nedá povedať, že by hlavnou črtou slovenského televízneho spravodajstva bolo priklonenie sa na stranu vlády alebo opozície,“ vysvetľuje Pavel Herot z Media Tenor a pokračuje: „V prípade všetkých preskúmaných relácií boli redakcie spravodajstva zdrojom negatívnych informácií o politických stranách len v minimálnej miere. Negatívne informácie o politických stranách v drvivej väčšine poskytujú ich politickí oponenti a spravodajské relácie sú v tomto ohľade priestorom pre rôzne názory. Silné vyhlásenia politikov alebo verejných činiteľov sú skôr odrazom súčasnej úrovne politickej kultúry na Slovensku než stavom médií,“ vysvetľuje Pavel Herot.

Úroveň negatívnych informácií o vládnych stranách je porovnateľná naprieč jednotlivými spravodajskými reláciami. V priemere za tri a pol mesiaca bola negatívna tonalita vyhlásení v Správach RTVS 17,2 %, v Televíznych novinách Markízy 17,7 % a v Novinách TV Joj 18 %.

Foto: Media Tenor
graf1 Media Tenor
Martina Šimkovičová / Robert Fico / Čítajte aj Fico: Vedenie RTVS a zamestnanci negarantujú objektívne a nezávislé vysielanie. Sú v súboji s vládou

Emócie nepodložené dátami

Výskumná spoločnosť poukazuje na to, že diskusia o kvalite správ je poznačená najmä emóciami a nie je založená na tvrdých údajoch – tak zo strany vlády ako aj od kritikov súčasnej koalície. Ďalším faktorom, ktorý Media Tenor skúma, je intenzita mediálneho pokrytia vládnych strán. Za posledného 3,5 mesiaca to bolo veľmi podobné na všetkých hlavných televíznych kanáloch s minimálnymi odchýlkami.

Všetky tri spravodajské vysielania v týždni od 15. do 21. januára poskytli najviac informácií o vládnych stranách. „V tom čase rezonovali správy dopravnou nehodou Andreja Danka, jeho prezidentskou kandidatúrou a kandidatúrou Petra Pellegriniho, protestmi proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a vymenovaním poslanca Petra Kotlára za vládneho splnomocnenca pre prešetrenie manažmentu pandémie Covid-19,“ konštatuje Herot s tým, že takisto novela Trestného zákona bola stabilnou témou vo všetkých reláciách počas celého sledovaného obdobia.

Foto: Media Tenor
graf3 Media Tenor

Koľko priestoru dostáva koalícia?

Podobný vývoj v čase medzi spravodajskými reláciami bol pozorovaný aj v ukazovateli podielu vládnych strán na mediálnom pokrytí politických zoskupení. Koaličné strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS získali podiel v Novinách TV Joj v priemere 60,3 %, v Správach RTVS 63,5 % a v Televíznych novinách Markízy 64,7 %. Incidencia poklesov pod 50 % bola v jednotlivých týždňoch výnimočná.

„Rozdelenie mediálnej pozornosti medzi strany vládnej koalície a opozičné strany je vždy determinované viacerými faktormi, kde pozícia vo vláde so sebou nesie úplne prirodzený kvantitatívny spravodajský bonus. Kým v Českej republike pri súčasnom rozdelení piatich vládnych a dvoch opozičných strán pozorujeme mediálne pokrytie koalície na úrovni 75 %, je celkom prirodzené, že na Slovensku, kde spravodajstvo reflektuje stav troch vládnych a štyroch opozičných strán, bude podiel vládnych strán nižší,“ upozorňuje Herot.

Foto: Media Tenor
graf4 Media Tenor

Všetky spravodajské relácie umožňujú vládnucim stranám hovoriť o sebe mnohokrát častejšie než opozičným stranám. „Je to prirodzený stav súvisiaci s vládnym bonusom. Na druhej strane, sú to opozičné strany, ktoré majú častejšie možnosť komentovať kroky vládnych strán. Koalícia spravidla obhajuje svoje kroky a nepotrebuje sa tak často vymedzovať proti opozícii,“ komentuje Herot.

Foto: Media Tenor
graf5 Media Tenor

Prevládajú negatívne vyjadrenia

Vyjadrenia koaličných strán o opozícii a opozície o koalícii sú však zaťažené vysokou mierou negativity. „Vzájomné vyhlásenia koaličného a opozičného tábora o sebe navzájom sú v priemere na 85 percent negatívne. Ak chcete dôkaz polarizácie spoločnosti, toto je on,“ uzatvára analýzu Media Tenor Pavel Herot.

Foto: Media Tenor
graf6 Media Tenor

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #politické relácie #Media Tenor