Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Hirošima už nebude hanbou Ružinova. Projekt po rokoch získal potrebné stanovisko od ministerstva

Kedy sa zbúra skelet bývalého obchodného domu a začne sa s výstavbou nového projektu?

11.03.2024 00:00
Hirošima Ružinov Foto:
Skelet bývalého obchodného domu v bratislavskom Ružinove, nazývaný Hirošima.
debata

Polyfunkčný projekt Nové centrum Ružinova, ktorý má nahradiť dlhoročný skelet obchodného domu v bratislavskom Ružinove, nazývaný Hirošima, má po rokoch stanovisko Ministerstva životného prostredia SR v rámci posudzovania vplyvov na životného prostredie (EIA). Pre TASR to uviedol Róbert Michalica zo spoločnosti MiddleCap Real Estate. Potvrdil to aj envirorezort.

„Získať vyjadrenie ministerstva oprávňujúce investora konať ďalej v povoľovacom procese trvalo takmer dva a pol roka,“ skonštatoval Michalica. Na získaní všetkých potrebných povolení na zmenu pôvodného projektu a začiatok výstavby novej podoby územia pracuje spoločnosť od začiatku roka 2021.

Zrada Čítajte aj Obľúbili ste si seriálovú Zradu? Markíza avizuje niečo, čo sa divákom rozhodne nebude páčiť

Kedy by mohol developer získať všetky stavebné povolenia, ktoré umožnia zbúrať pôvodný skelet a začať s výstavbou novej podoby projektu predstavenej ešte v roku 2020, sa podľa Michalicu povedať nedá. Predpokladá, že by to mohlo trvať minimálne jeden rok. „S búraním skeletu preto nepočítame skôr ako v roku 2025,“ poznamenal Michalica.

Nové centrum Ružinova

Nová podoba projektu má svojím rozsahom a zastavanosťou rešpektovať okolitú zástavbu, reflektuje tiež na požiadavky hlavného mesta, mestskej časti i obyvateľov. Podľa spoločnosti MiddleCap je v mnohých aspektoch ohľaduplnejšia, napríklad menšou výmerou zastavenej plochy, väčšou plochou zelene či menším zaťažením územia dopravou. Ambíciou projektu je tiež vrátiť do lokality funkčný verejný priestor, ktorý premení aj Papánkovo námestie medzi projektom a Domom kultúry Ružinov.

So zmenou projektu už v minulosti súhlasilo hlavné mesto, ktoré s investorom podpísalo zmluvu o spolupráci, z ktorej vyplynuli investície do verejného priestoru i dopravnej infraštruktúry, rovnako tak i mestská časť Ružinov.

Nové centrum Ružinova namiesto Hirošimy Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Vizualizácia víťazného projektu Nové centrum...

Súčasný majiteľ pozemkov pozostatky obchodného domu najskôr vyčistil, v medzinárodnej súťaži vízií a ideí vybral koncepčného architekta projektu. Výsledkom má byť i zlepšenie infraštruktúry pre autá, verejnú dopravu, cyklistov a chodcov.

Cesta na Obilnej ulici sa má stať obojsmernou komunikáciu s chodníkom pre peších, na Tomášikovej ulici by mal byť vybudovaný BUS pruh. Vytvoriť sa má tiež nový prestupový uzol zastávok MHD v križovatke Tomášikova – Ružinovská aj v súvislosti s mestským projektom električkovej Ružinovskej radiály.

Sky Park Čítajte viac Najvyššia a najluxusnejšia veža Sky Parku bude neprehliadnuteľná. Jej novú podobu odsúhlasilo mesto

Hirošima špatí Ružinov už 15 rokov

Pôvodný obchodný dom vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho získal nový majiteľ, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol obchodný dom Prior. V roku 2005 ho však zatvoril, pretože tam chcel vybudovať obrovské nákupné centrum. Zakrátko však avizoval prvé finančné problémy, údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať.

Po prípravných prácach ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť. Skelet Ružinovčanov „straší“ dodnes. I napriek tomu, že sa v minulosti objavili informácie a vizualizácie, podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori.

Zdĺhavé konania a prieťahy

Finálne rozhodnutie v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie padlo zo strany ministerstva v októbri 2023, právoplatnosť nadobudlo 30. októbra 2023. „Vplyv na zdĺhavejšie zisťovanie skutočného stavu veci malo viacero faktorov,“ poznamenal odbor komunikácie MŽP SR.

Envirorezort to odôvodňuje napríklad dlhodobým preťažením referentov na odbore posudzovania vplyvov na životné prostredie, personálnou poddimenzovanosťou či vysokou fluktuáciou zamestnancov. „Ďalším faktorom bol veľký odpor účastníkov konania voči tomuto zámeru,“ podotkol odbor komunikácie.

Pripomenul, že na zdĺhavé konania a prieťahy upozorňuje nové vedenie ministerstva pod vedením Tomáša Tarabu (nominant SNS). Ministerstvo preto pripravilo legislatívnu zmenu, ktorá má procesy EIA zefektívniť a zjednodušiť. Rovnako tak zaručiť, že tieto procesy budú v súlade s európskymi environmentálnymi štandardmi.

Sad Janka Kráľa, gastroprevádzka Čítajte viac Káva za euro, koláčik za necelé dve. Erotický salón je minulosťou, zrekonštruované priestory sa otvoria pre návštevníkov parku

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hirošima #developerský projekt #Nové centrum Ružinova