Drevostavby predstavujú budúcnosť udržateľného bývania. Drevo je trvanlivý a obnoviteľný prírodný materiál, ktorý má navyše pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Vytvára prirodzené prostredie, udržuje ideálnu vlhkosť vzduchu, znižuje stres a má tiež antibakteriálne účinky. Výstavba z dreva tiež prináša skrátenie doby realizácie až o polovicu vďaka tomu, že se pri nej využívajú moderné technológie.
Čítajte aj Markíza s majstrovským ťahom na divákov: Povolala zahraničnú hviezdu a rekord je na sveteSpoločnosť UBM Development má s drevostavbami bohaté skúsenosti. Stavia drevené budovy v Rakúsku i Nemecku a chce sa stať najväčším európskym developerom ekologických budov s drevenou konštrukciou. Aktuálne pripravuje svoj ďalší projekt Timber Marina Tower, ktorý bude s výškou 113 metrov najvyšším dreveným mrakodrapom na svete.
Timber Marina Tower bude mať 32 nadzemných podlaží a 4 podzemné podlažia s približne 44 350 metrov štvorcových hrubej podlahovej plochy. Kancelárska budova s drevo-hybridnou konštrukciou bude postavená vo Viedni v štvrti Handelskai. Nachádzať sa bude priamo pri stanici metra Donaumarina U2 v rozvojovej oblasti „Waterfront“.
Čítajte aj Veľká jesenná seriálová premiéra Jojky je tu: Toto vtrhne do slovenských obývačiekEkologická prevádzka
Prevádzka Timber Marina Tower bude maximálne šetrná k životnému prostrediu vďaka využitiu geotermálnej energie, podzemnej vody a inštaláciou fotovoltických modulov. Budova bude v súlade s nariadením EÚ o taxonómii a smernicami ESG a cieľom je certifikácia LEED Gold.
Začiatok výstavby je naplánovaný na 1. štvrťrok budúceho roka a dokončenie na koniec roka 2026. Celá investícia má hodnotu 24,5 milióna eur.
Vizualizácia drevených bytových domov a kancelárskych budov spoločnosti UBM:Bývanie s dobrou energiou
Medzi ďalšie „drevené“ projekty developera patria napríklad rezidencia Timber View či 12 poschodová kancelárska budova Timber Peak v nemeckom Mainzi.
Vybuduje tiež celú štvrť LeopoldQuartier vo Viedni, ktorá sa stane prvou mestskou štvrťou v Európe s budovami s drevo-hybridnou konštrukciou.
V rámci projektu Timber Praha tiež realizuje prvé drevené viacposchodové bytové domy v novodobej histórii v Prahe. Všetky projekty si môžete pozrieť v galérii vyššie.
Iná krajina, iné pravidlá
V Slovenskej republike bráni väčšiemu rozvoju viacposchodových drevostavieb súčasná legislatíva, ktorá zatiaľ nezohľadnila vývoj materiálov a technológií pri výstavbe z dreva, a tiež prísna protipožiarna bezpečnosť stavieb. V zásade platí, že drevostavby na Slovensku môžu mať najviac štyri poschodia, čo predstavuje zhruba 12 metrovú výšku stavby.
V krajinách západnej a severnej Európy sa však drevostavby, s ohľadom na šetrnosť k životnému prostrediu, stávajú stále výraznejším trendom. Rezidenčné i komerčné projekty z dreva prekonávajú výškovú hranicu niekoľko desiatok metrov.