Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Bratislava sa teší z novej umeleckej ikony. Zdobí obľúbenú promenádu pri Dunaji

Socha s výškou 13 metrov je neprehliadnuteľnou dominantou nábrežia.

20.09.2023 06:00
Eurovea 2, promenáda, Octahedral Body Foto:
V novej časti promenády pri Dunaji pribudla socha Octahedral Body.
debata

Na bratislavskom nábreží Dunaja, na mieste niekdajšej industriálnej zóny, vyrástla moderná štvrť Eurovea City. Svojou polohou, vybavenosťou a infraštruktúrou vytvorila nový ťažiskový bod hlavného mesta. Dominuje jej prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý spolu s nákupným centrom Eurovea, dunajskou promenádou a urbanizmom španielskej architektky Beth Galí definitívne zmenil pohľad na Bratislavu.

moderatori politickych diskusii RTVS Marta Janckarova a Marek Makara 1 Čítajte aj Špecifikom tejto doby je, že hoaxy sa dostávajú do mainstreamu, hovoria moderátori politických diskusií v RTVS

Komplex Eurovea City speje po štyroch rokoch intenzívnych prác do finále. Po otvorení rozšírenia nákupného centra a priľahlých verejných priestorov je sprístupnená aj zostávajúca časť predĺženia obľúbenej dunajskej promenády. Pri tejto príležitosti bola na novom námestí na nábreží odhalená socha Octahedral Body.

Octahedral Body Foto: JTRE
Octahedral Body, Eurovea Octahedral Body

Dielo Viktora Freša, jedného z najvýraznejších súčasných slovenských umelcov, vyhralo verejnú súťaž o vizuálne umelecké dielo, ktorú vyhlásil developer J&T Real Estate (JTRE) na jar minulého roka. Päťčlenná porota následne v júni 2022 spomedzi 25 návrhov slovenských a českých umelcov udelila prvé tri miesta a autori si prevzali ocenenia na vernisáži výstavy súťažných diel v Sklade č. 7.

Moderné umenie a dizajn

Trinásť metrov vysokú abstraktnú postavu tvoria farebné gule s priemerom 2,2 a 2,65 metra na oceľovej konštrukcii. Podľa hodnotenia poroty ide o vyvážený elementárny tvar, ktorý vytvorí potrebný urbanisticko-priestorový akcent v tomto architektonickom kontexte. Vyznačuje sa výraznou siluetou, čitateľnou štruktúrou a elementárnymi farebnými formami.

Octahedral Body Foto: JTRE
Octahedral Body, Eurovea Octahedral Body

„Komisia vyjadrila presvedčenie, že realizáciou vybraného návrhu vznikne ďalší silný mestotvorný prvok, ktorý so sebou prinesie vizuálny jazyk 21. storočia a prispeje k rozvoju verejného priestoru v Bratislave,“ povedal po zasadnutí poroty jej člen Vladimír Beskid, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave. „Ako porota sme hľadali také dielo, ktoré bude založené na silnej vizualite, no zároveň bude spĺňať akúsi symboliku pre ľudí,“ doplnila členka poroty Zuzana Pacáková, umelecká riaditeľka festivalu Biela noc.

„Myslím si, že v tomto prípade sa stala unikátna vec, ktorá sa na Slovensku bežne nedeje, že developer dokázal zrealizovať dielo súčasného umenia s veľkorysým rozmerom. Veľmi sa teším, že sa to začína diať aj u nás,“ povedal autor umeleckého diela Viktor Frešo.

Octahedral Body Foto: JTRE
Octahedral Body, Eurovea Octahedral Body

Octahedral Body tak doplní diela ako Mýtická loď, Bronzové žraloky a ďalšie v River Parku alebo Messerschmidtove Charakterové hlavy a Frešova Circle Head v Zuckermandli.

Súčasťou parkových úprav v novej časti promenády sú tiež minimalistické hravé objekty z dielne oceňovaného dizajnéra Lucu Boscardina. Projekt Animal Factory mal premiéru na milánskom Design Weeku v roku 2021 a zožal obrovský úspech. Zvieratá, ktorých spojením je práve voda, prirodzene nabádajú okoloidúcich, aby ich použili. Korytnačka, mrož, chobotnica, krokodíl, pelikán a veľryba doplnili „rodinu“ zvierat vo verejnom priestore, ktorá sa neustále rozrastá na námestiach a v mestských parkoch po celom svete.

na nože, Čítajte aj Absolútny divácky zvrat: Prvá časť tejto šou mala problém. Čo sa stalo s pokračovaním?

Nové verejné priestory

Rozsiahle verejné priestory sú dôležitou súčasťou mestskej štvrte Eurovea City. Autorkou koncepcie predĺženej promenády a mestského bulváru je rovnako architektka Beth Galí. „Eurovea patrí k najkrajším mestským priestorom v Bratislave. Práve vďaka námestiam a nábrežnej promenáde s parkom sa tu ľudia cítia veľmi príjemne a radi tu trávia čas. Tieto kvality sme podporili aj v pokračovaní projektu a návštevníci tak majú k dispozícii jeden kompletný príjemný verejný priestor,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Vizualizácia promenády a bulváru v Eurovea City:
Vizualizácia promenády a bulváru pri Eurovei Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Vizualizácia Eurovea City po dokončení.

Cieľom architektky Beth Galí bolo vytvoriť vizuálne neinvazívny priestor, ktorý potlačí všetky ruchy a poskytne ľuďom harmonicky konzistentnú mestskú štvrť so špecifickým charakterom. Inšpiráciu niekdajším prístaviskom, typickými žeriavmi a koľajovou dopravou pretavila do dizajnového verejného osvetlenia z cortenu. Materiál typický pre priemyselnú architektúru sa objavuje aj na kvetináčoch a žľaboch. Nevtieravo tak pripomína minulosť územia a dotvára jeho celkové vyžarovanie.

Premenu nábrežia zavŕši vybudovanie skateparku s bežeckým rozcvičiskom na doposiaľ nevyužívanom priestranstve pod Mostom Apollo. „V spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a organizáciou Be Cool je už na stole pripravená štúdia riešiaca celkovo 1 800 štvorcových metrov určených na šport, na ktorej realizáciu sa už tešíme,“ dodáva projektový manažér Ľuboš Kaštan.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #eurovea city #Octahedral Body #Nová Eurovea