Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prieskum: Vianočné brigády sú v kurze. O koľko si môžete prilepšiť a na akých pozíciách?

Slováci a Slovenky berú brigádu ako formu prilepšenia, Ukrajinky ako možnosť zamestnať sa.

27.11.2022 06:00
logistika, sklad Foto:
Ilustračné foto.
debata
talent, Čítajte aj Nepremeškajte veľké finále Talentu! Kto z finalistov si siahne na rozprávkovú výhru?

Každý rok v predvianočnom období hľadajú firmy brigádnikov, s pomocou ktorých by zvládli zvýšený nápor počas nákupnej horúčky pred sviatkami. Záujemcov je však nedostatok.

Zo strany Slovákov a Sloveniek je dopyt o skrátené úväzky, firmy však preferujú pracovníkov na celé zmeny. Navyše mzdové ohodnotenie sa ani napriek rastúcej inflácii a zvyšujúcim sa nákladom v porovnaní s minulým rokom príliš nezmenilo, vyplýva z prieskumu personálnej agentúry Grafton.

Miloš Kopecký Čítajte aj Trojka sa o pár dní definitívne vypne. Skončia sa aj obľúbené seriálové klasiky?

Posilniť svoje tímy pred vianočnou sezónou potrebujú tradične obchodné a logistické spoločnosti, pre ktoré predvianočný čas predstavuje vrchol sezóny. „Najviac pracovných ponúk aktuálne evidujeme práve v logistike, kde začínajú rásť objemy prepravovaných zásielok. Spoločnosti rovnako hľadajú pickerov, ktorí zásielky triedia v skladoch predtým, ako s nimi vyrazia vodiči k adresátom,“ hovorí Renáta Zalubel, riaditeľka bratislavskej pobočky Graftonu.

Brigády ako forma prilepšenia, záujem majú aj Ukrajinky

Dopyt o brigády je zo strany Slovákov a Sloveniek stále pomerne vysoký, najväčší záujem je o možnosť privyrobiť si popri práci a zlepšiť si tak životnú situáciu. Firmy však hľadajú najmä brigádnikov, ktorí môžu pracovať na plný úväzok, navyše mnohokrát tiež veľmi rýchlo – doslova zo dňa na deň.

„Z našich skúseností vyplýva, že takýto typ brigád je náročné skombinovať so zamestnaním na plný úväzok. Preferovaní sú uchádzači bez záväzkov, ktorí dokážu pružne reagovať na ich potreby a obratom nastúpiť. Takých je však veľmi málo,“ vysvetľuje Renáta Zalubel.

Dráčik Čítajte aj Dráčik sa dostal do hľadáčika polície. Vyšetruje ho za konšpiračné články na webe

Pracovných ponúk, ktoré umožňujú pracovať pár hodín denne či týždenne je, žiaľ, na aktuálnom pracovnom trhu minimum. Pritom po takýchto ponukách je dopyt zo strany záujemcov najväčší. „V minulosti bolo bežné, že medzi brigádnikmi prevládali najmä študenti či dôchodcovia, dnes sa o takého ponuky práce zaujímajú najmä ukrajinské ženy, ktoré do Slovenska utiekli pred vojnovým konfliktom. Práve ony patria medzi skupiny ľudí, ktorým brigády na plné úväzky vyhovujú. Aby ich však vedeli skĺbiť so starostlivosťou o deti, uprednostňujú skôr jednozmennú prevádzku,“ objasňuje Renáta Zalubel.

Ponúk je veľa, mzdy sa však výrazne nezvyšovali

Rastúci záujem o brigády na skrátený úväzok vo väčšine regiónov nepokrýva celkový dopyt po brigádnikoch. Dôvodom by mohlo byť, že aj napriek rastúcej inflácii a tlaku na zvyšovanie miezd sa finančné ohodnotenie v porovnaní s minulým rokom pre brigádnikov príliš nezmenilo.

Čo sa týka mzdového ohodnotenia, v Bratislavskom kraji si brigádnik v závislosti od pracovnej oblasti tento rok zarobí 5,50 – 7,50 eura za hodinu v hrubom, v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji 4,50 – 6,50 eura a v Prešovskom a Košickom kraji 4 – 5 eur. Medzi najlepšie finančne ohodnotené brigády patria špecializované pozície, napríklad z oblasti IT či marketingu, a rovnako administratívne pozície.

„Najčastejšie sa stretávame s pracovnými ponukami z oblasti retailu a to na pozíciu pokladníkov, dokladačov tovaru či asistentov predaja, alebo zo sektora logistiky na miesta skladníkov a pickerov,“ dodáva odborníčka z personálnej agentúry Grafton.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #Grafton