Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Do kín prišiel najväčší príbeh studenej vojny: Film je akčný, surový a realistický

Pätica mladíkov s pištoľami prenasledovaná tisíckami vojakov sa v boji o život dotkne hraníc vlastného strachu i statočnosti.

29.10.2023 18:00
bratia, studená vojna Foto:
debata (10)

Ide o jeden zo zásadných príbehov novodobej histórie Českej republiky. Je to príbeh o rodine, členovia ktorej sa vzopreli nacistickej i komunistickej totalite. Film Bratia o skupine bratov Mašínovcov sa chystá do kín 70 rokov od ich úteku do Západného Berlína. V kinách ju môžete vidieť od 26. októbra.

Zhoda náhod zapríčinila, že režisér filmu sa volá Tomáš Mašín. “Máme filmy, ktoré adorujú nástup komunizmu, a filmy, ktoré oslavujú odboj. Chýba nám však brutálne úprimný film o tejto dobe, film o snahe vymaniť sa z područia, o túžbe zostať slobodný. Aby sme prostredníctvom neho sprostredkovali pohľad na zmýšľanie nejednoznačných a rozporuplných aktérov ovládaných nepredstaviteľne mocnejšími silami,” povedal režisér.

Chcú byť hrdinami

Snímka Bratia rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Josefa (Oskar Hes) a Ctirada (Jan Nedbal) Mašínovcov. Rodina Mašínovcov sa v komunistami ovládanom Československu stáva terčom prenasledovania a bratia veria, že po vzore otca, hrdinu protinacistického odboja, možno proti diktatúre bojovať jedine so zbraňou v ruke.

streamovacia služba, tv Čítajte viac Známa streamovacia služba zvyšuje cenu predplatného o desiatky percent

Zároveň si sú však vedomí zodpovednosti voči mame (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestre (Karolína Lea Nováková). Zakladajú odbojovú skupinu, ktorá má na svedomí rad násilných činov. Ich vyšetrovaním je poverený kapitán Štátnej bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínovci sa stávajú najhľadanejšími mužmi v krajine. Pokúsia sa o útek do Západného Berlína, kde plánujú vstúpiť do americkej armády s cieľom oslobodiť Československo. Pátranie po pätici členov odbojovej skupiny pokračuje vo východnom Nemecku, kde sa začína jeden z najväčších honov na ľudí novodobej histórie.

“Divákov pozývam na akčný, surový a realistický film so strhujúcim tempom a brilatnými hereckými výkonmi, film o hrdinoch, ktorí českú spoločnosť aj po sedemdesiatich rokoch stále polarizujú,” povedal režisér. O realistickosť stvárnenia príbehu sa postaral scenárista Marek Epstein.

Zábery z filmu Napoleon Čítajte viac Veľkolepé bojové scény a pohľad na dušu Napoleona. Film legendárneho Ridleyho Scotta uvidíme už čoskoro

Kniha, ktorá má reálny základ

Scenár je voľnou adaptáciou knihy Barbary Mašínovej Odkaz, ktorá bola vydaná v roku 2006. “Knihu napísala dcéra Josefa Mašína podľa jeho spomienok. S ňou a s pánom Mašínom sme aj text osobne konzultovali a hľadali historické a dramatické kompromisy, bez ktorých by hraný film nemohol vzniknúť,” povedal scenárista. Snímku tvorcovia konzultovali aj s Jiřím Padevětom, spisovateľom a bádateľom, ktorý sa zameriava na protektorátnu a povojnovú históriu Čiech.

PHOTOPHOBIA, Zábery z filmu Čítajte viac Detstvo sa nedá zastaviť. Slovenský film je kandidátom na Oscara, ukazuje osudy ukrajinských detí

Tento o filme povedal: “Príbeh bratov a ich odbojovej skupiny je dodnes označovaný ako niečo, čo rozdeľuje spoločnosť. Áno, rozdeľuje ju na tých, ktorí nechápu zmysel boja proti zlu a na tých, ktorí tento boj chápu. Vďaka filmu Bratia sa, myslím, vráti mašínovský príbeh do verejného priestoru v novom svetle a pomôže pochopiť, prečo je nutné bojovať za slobodu aj proti násobne väčšiemu nepriateľovi. Bratia určite dokážu najmä mladým divákom priblížiť pre nich úplne nepochopiteľnú realitu totalitného štátu, ktorý by svojim občanom najradšej prikazoval, čo si majú myslieť, koho majú nenávidieť a čo si majú dať na večeru.”

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #bratia #Tomáš Mašín