Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Hororová klasika je späť! V novej kapitole prinesie riadnu dávku hrôzy a diabolských rituálov

Legendárny Exorcista je právom považovaný za filmovú hororovú klasiku všetkých čias. Presne päťdesiat rokov po jeho vzniku sa do kín dostáva nová kapitola. Diabol totiž nikdy nespí.

15.10.2023 06:00
Vyháňač diabla: Znamenie viery Foto:
Záber z filmu Vyháňač diabla: Znamenie viery.
debata

Príbeh nového Vyháňača diabla s podtitulom Znamenie viery sa začal na Haiti, kde fotograf Victor (na Oscara nominovaný Leslie Odom, Jr.) prišiel pred dvanástimi rokmi o tehotnú manželku v dôsledku katastrofálneho zemetrasenia. Našťastie sa im podarilo zachrániť ich novonarodenú dcéru Angelu, o ktorú sa Victor odvtedy vzorne s láskou stará.

timi Čítajte aj RTVS začína miešať kartami: Jej ťažisková šou poskočila v sledovanosti nad túto hranicu...

Keď sa jedného dňa nevráti Angela zo školy domov, prežíva strach o dcéru, aký doteraz nezažil. Spolu so spolužiačkou Katherine zmizne v lese za mestom a zúfalí rodičia, polícia, vojaci a dobrovoľníci ich márne hľadajú. Na tretí deň sa stane zázrak. Dezorientované a vyčerpané dievčatá sa objavia na malej farme, ďaleko od miesta, kde zmizli. Ich bezhraničnú radosť však čoskoro vystriedajú rastúce obavy.

Po dôkladnej lekárskej prehliadke sú Angela a Katherine vyhlásené za úplne zdravé, ale ich správanie naznačuje, že si zo svojho zážitku odniesli viac, než len nepríjemnú spomienku. Skúsený exorcista by na prvý pohľad vedel, že obe dievčatá sú posadnuté. Victor je však pragmatik, ktorý neverí na peklo ani na nebo, kým to nezažije na vlastnej koži. Ale vtedy už môže byť neskoro. Pre všetkých.

Vyháňač diabla: Znamenie viery Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Záber z filmu Vyháňač diabla: Znamenie viery.

„Od čias Exorcistu uplynulo takmer 50 rokov a odvtedy sa do kín sa dostali tisíce hororov,“ hovorí producent Jason Blum. „Na svoju dobu bol prelomový a my sme si ho chceli uctiť týmto pokračovaním, hoci na to, aby ste Exorcistu pochopili a ocenili, nemusíte vidieť pôvodný film. Išlo nám teda o snahu vrátiť sa k znepokojivému a originálnemu príbehu a sprostredkovať hrôzy, ktoré zažíva rodič, keď je ohrozený jeho svet – jeho jediné dieťa,“ dodáva.

Snímka bola na prípravu a nakrúcanie po spirituálnej stránke veľmi náročná. Mnohé rituálne praktiky a zaklínadlá, ktoré sú vo filme vidieť či počuť, pochádzajú zo skutočných exorcistických obradov a praktík, niektoré majú korene v duchovných a liečebných metódach z rôznych častí Afriky. Démon, ktorý posadol dievčatá, je mezopotámska bytosť nazývaná Lamashtu, ktorá bola starovekými národmi považovaná za krvilačnú hladnú zlodejku novorodencov. V pôvodnom románe Exorcista bol iný démon, a to Pazuzu, ktorý bol charakterizovaný ako veľmi mocný démon, ktorý bol často stavaný ako štít práve proti Lamashtu, démonovi s ničivou mocou, ktorého sa obávali najmä tehotné ženy a novorodenci.

Vrahovia mesiaca kvetov, Leonardo DiCaprio, Robert De Niro. Čítajte viac 13 kinotipov na október: Dlho očakávaná novinka s Leonardom DiCapriom aj veľký návrat Johnnyho Deppa

Kým Exorcista z roku 1973 skúmal posadnutie démonmi z prevažne katolíckej perspektívy, Vyháňač diabla: Znamenie viery zapája v boji o záchranu dvoch mladých dievčat viacero vierovyznaní. „Mojou snahou pri tomto filme bolo, aby to bol dialóg o neznámom,“ hovorí režisér David Gordon Green. „Film sa zaoberá zraniteľnosťou rodičovstva, keď máte dieťa s nevysvetliteľnou chorobou. To, ako pristupujete k takejto kríze, je formované vaším vlastným systémom viery: či ste rodina, ktorá je oddaná baptistom, alebo rodina, ktorá neverí v Boha, alebo rodina, ktorá sa pozerá na svet medicíny buď s veľkou nádejou, alebo s veľkou nedôverou. Film sa zapája do tohto rozhovoru o vede a spiritualite,“ vysvetľuje režisér.

Horor Vyháňač diabla: Znamenie viery prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 12. októbra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry #Vyháňač diabla