Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Český film, ktorý sa natáčal po celom svete: Zahrali si v ňom aj predstaviteľka Arabely či Pierre Richard

Osudy ľudí na niekoľkých kontinentoch sa v ňom spoja do jedného príbehu.

20.08.2023 06:00
Dve slová ako kľúč Foto:
Diana Dulínková, Ivan Franěk a Jana Nagyová vo filme Dve slová ako kľúč.
debata
tv, televízia, televízor, stream, streamovacia služba, obývačka, obrazovka, televízor Čítajte aj Záver boja komerčných televízií je tu: Markíza totálne porazila Jojku. Ktorý slovenský seriál bude najlepší?

Na konci augusta príde do kín voľné pokračovanie filmu Úsmevy smutných mužov s názvom Dve slová ako kľúč. Réžie sa rovnako ako pri predchádzajúcej snímke zhostil Dan Svátek, ktorý aj tento film nakrútil podľa úspešnej knihy Josefa Formánka.

Popri Davidovi Švehlíkovi a Ivanovi Franěkovi sa v ďalších úlohách predstavia Jana Nagyová, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, ako aj zahraničné hviezdy Daniel Olbrychski a Pierre Richard.

Pierre Richard vo filme Dve slová ako kľúč. Foto: Bontonfilm
Pierre Richard, Dve slová ako kľúč Pierre Richard vo filme Dve slová ako kľúč.

Česká filmová novinka sleduje osudy rôznych ľudí na niekoľkých kontinentoch, ktoré sa postupne prelínajú a nakoniec sa spoja do jedného príbehu. Natáčanie prebiehalo po celom svete – okrem Českej republiky štáb natáčal aj vo Francúzsku, Dánsku, Indii, Himalájach, New Yorku, Japonsku či na indonézskom ostrove Siberut, ktorý Josef Formánek opísal vo svojich knihách.

„Josef nás zobral priamo na miesto, kde vznikali jeho dychberúce knihy, ku kmeňom v džungli, u ktorých žil. Stal sa prostredníkom medzi dvoma svetmi a jeho knihy nám zrazu ožili pred očami,“ spomína na exotické nakrúcanie režisér Dan Svátek.

Trailer k filmu Dve slová ako kľúč:
Video

V snímke sa vracia hlavný hrdina z Úsmevov smutných mužov s tvárou Davida Švehlíka, väčší priestor tu však dostáva postava Ivana Franěka. Charizmatický český herec si zahral napríklad vo francúzskom veľkofilme Traja mušketieri: D'Artagnan, ale aj v oscarovej Veľkej nádhere Paola Sorrentina, vo Vojne policajtov po boku Gerarda Depardieua či v Anne Luca Bessona. Najnovšie sa predstavil v slovenskom fantasy seriáli Vedma či v romantickej komédii Smolu nosíš ty, láska z produkcie Michaely Čobejovej.

Ivan Franěk a David Švehlík vo filme Dve slová... Foto: Bontonfilm
Ivan Franěk, David Švehlík, Dve slová ako kľúč Ivan Franěk a David Švehlík vo filme Dve slová ako kľúč.

Príbehy o vzťahoch a osude, ktorý riadi naše kroky

Vo filme Dve slová ako kľúč sa na niekoľkých kontinentoch odohrávajú príbehy o vzťahu medzi rodičmi a deťmi, o osude a neznámych silách, ktoré riadia naše kroky. Japonský biznismen sa chce zmieriť s dcérou, ktorú v detstve opustil, a vydáva sa s ňou na cestu do Himalájí. Slobodná matka v Česku dostane záhadný list s dôležitým odkazom. Maliar a vyliečený alkoholik stretáva krásnu ženu a získava nečakanú možnosť rodinného života. Spisovateľ vezme svojho priateľa s jeho vnútornými démonmi na cestu do indonézskej džungle. Kňaz v New Yorku sa musí vyrovnať so zvláštnymi snami a starý muž čaká na odľahlom mieste kdesi na brehu Baltského mora na návštevu svojho syna.

Záber z filmu Dve slová ako kľúč. Foto: Bontonfilm
Dve slová ako kľúč Záber z filmu Dve slová ako kľúč.

Každá z postáv stojí pred veľkou zmenou v živote a jej činy môžu ovplyvniť osud ostatných postáv. Ich životy sa začnú prelínať a nakoniec sa spoja do jedného veľkého príbehu.

„Uvidíte film, na ktorý nezabudnete. Film, ktorý sa vám zaryje do srdca,“ opísal snímku Dve slová ako kľúč Jaroslav Dušek počas jedného zo svojich vystúpení. „Môžem vám povedať s absolútnou istotou, že je to niečo, čo v českej kinematografii už dlho nevzniklo, a bohvie, či vôbec niekedy. Zlé je, že si pri tom dosť poplačete. Ale nie preto, že by to bolo smutné, ale preto, lebo je to také silné,“ dodal známy český herec.

David Švehlík a Jaroslav Dušek vo filme Dve... Foto: Bontonfilm
David Švehlík, Jaroslav Dušek, Dve slová ako kľúč David Švehlík a Jaroslav Dušek vo filme Dve slová ako kľúč.

Producentom filmu je spoločnosť Holiday Films, koproducentmi sú FilmWorx, IS Produkce, Filmový uzel, Czech Press Group, mesto Zlín, SPŠK, Galen Clinic a Česká televízia. Do slovenských kín ho uvedie od 31. augusta distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Plagát k filmu Dve slová ako kľúč. Foto: Bontonfilm
Dve slová ako kľúč Plagát k filmu Dve slová ako kľúč.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Jana Nagyová #filmové premiéry #Dan Svátek #Dve slová ako kľúč