Naháňala strach a hoci bola voľným okom neviditeľná, vedeli o nej všetci. RTVS prináša dokumentárny seriál ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ o temnej minulosti štátnej politickej tajnej služby, ktorá nebola nikdy úplne odhalená.
Čítajte aj Čo sme pozerali v auguste: Záver leta patril návratu seriálových hitov a finále OteckovArchívne zväzky ŠTB sa po roku 1989 stali výbušným materiálom, ktorý sa zneužíval v politickom boji. Pre verejnosť ostali archívy ŠTB dlho nedostupné a o ich sprístupnenie sa viedol politický zápas. Aj dnes, tridsaťdva rokov od jej zániku, zostáva množstvo otázok nezodpovedaných.
Doku-séria ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ prináša prvé komplexné spracovanie pôsobenia Štátnej bezpečnosti na Slovensku, ktoré vzniklo pod dohľadom veľkej skupiny expertov. Jednotka RTVS ju bude vysielať každú stredu večer. Prvú časť s podtitulom „Pád – Legenda o Alojzovi Lorencovi“, ktorý v decembri 1989 zorganizoval skartáciu veľkej časti archívov ŠTB, odvysiela už dnes, 7. septembra o 22.05 hod.
45-ročná história
Dokumentárny seriál ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ vznikal niekoľko rokov v spolupráci produkčnej spoločnosti B PRODUCTION, RTVS a Českej televízie. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku až po jej zánik. V dvadsiatich dieloch odhalí pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí.
Čítajte aj Jeseň v RTVS: Dokumenty, romantika, krimi, ale bude sa najmä piecťŠTB vznikla v roku 1945 a rozpustená bola 15. februára 1990. V poslednej dekáde režimu v Štátnej bezpečnosti pracovalo viac než 17-tisíc príslušníkov. V roku 1989 evidovala približne 12-tisíc tajných spolupracovníkov a v celom Československu mala k dispozícii 1 600 konšpiračných bytov.
Seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky či agentov medzi športovcami.
Pohľad do našej temnej minulosti
„Viac ako štyri desaťročia komunistický režim potláčal ľudské práva a slobody a Štátna bezpečnosť bola po celý čas jeho vernou slúžkou. Som presvedčený, že len pravdivé informácie o našej minulosti môžu slovenskú spoločnosť posunúť a poučiť do budúcnosti," hovorí producent a autor námetu Tibor Búza.
Zaujímavosťou je, že na jednotlivých dieloch sa podieľalo viacero režisérov a tvorcov: Michal Baláž, Jana Bučka Kovalčíková, Tomáš Dušička, Michal Fulier, Michael Kaboš, Marek Kuboš, Pavol Pekarčík, Vladislava Sárkány, Martina Sľúková, Braňo Špaček, Róbert Šveda, Jaro Vojtek a Lukáš Diko. Kreatívnou producentkou série je Alexandra Guniš Ševčíková.
„Nechceme priniesť len nové odhalenia, ale najmä komplexný obraz o fungovaní ŠTB a vyjadriť úctu všetkým jej nevinným obetiam, či už z 50. rokov, obetiam invázie sovietskych vojsk v roku 1968 a následnej normalizácie, či obetiam prenasledovania počas viac ako 40. ročnej histórie ŠTB,“ dodáva producent.
Široký tím odborníkov
Realizácie a rekonštrukcie prípadov, ktoré sú v dokumentárnom seriáli rozoberané, sa opierajú o fakty expertnej česko-slovenskej skupiny historikov. Ich koordinátorom bol filozof Fedor Blaščák, ktorý je zároveň odborným garantom projektu a s Tiborom Búzom tiež autorom námetu.
Expertnú skupinu tvorili Jerguš Sivoš, Ľubomír Morbacher a Michal Miklovič z Ústavu pamäti národa, historik Pavel Žáček, Prokop Tomek a Matej Medvecký z Vojenského historického ústavu, Radek Schovánek z Múzea pamäti 20. storočia, historik Mirek Vodrážka, Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, Juraj Kalina z Archívu bezpečnostních složek, Martin Slávik z Living Memory a Lukáš Diko z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.
Čítajte aj Do kín mieri päť slovenských a českých filmov. Oceňovaný Svetlonoc aj veľkofilm Jan Žižka