Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Po atentáte na Fica nenávisť na sociálnych sieťach stúpla. Väčšina médií vypla komentáre

Po tom, čo 71-ročný muž postrelil Roberta Fica, stúpla nenávisť na sociálnych sieťach.

17.05.2024 00:00
Fico postrelenie prevoz BBX Foto: ,
Zdravotníci prevážajú na nosidlách postreleného predsedu vlády Roberta Fica z helikoptéry do nemocnice v Banskej Bystrici 15. mája 2024.

Slovenský IT startup elv.ai sa dlhodobo zameriava na nenávisť na sociálnych sieťach. Teraz informovali, že po atentáte na Fica sa miera nenávistných komentárov na sociálnych sieťach zvýšila až o 60 % oproti najhoršiemu dňu v histórii sledovania.

„Je prirodzené, že počas dôležitých udalostí v našej spoločnosti pozorujeme nárast aktivity na sociálnych sieťach. Rovnako dlhodobo pozorujeme, že počas volieb a športových podujatí miera toxicity pod príspevkami výrazne rastie. Útok na premiéra Fica zvýšil nenávisť na sociálnych sieťach na úroveň, ktorú sme ešte nevideli,“ povedal riaditeľ spoločnosti elv.ai Jakub Šuster.

kaliňák, fico, lapuníková, atentát Čítajte viac Deň po atentáte na Fica: Strelca obvinili z úkladnej vraždy. On tvrdí, že nechcel premiéra zabiť, iba mu ublížiť

Viac ako 60 profilov médií a verejných inštitúcií, ktoré spoločnosť sleduje, zaznamenalo včera 71 818 komentárov. Miera nenávistných komentárov dosiahla až 21,62 %. Na porovnanie, najviac komentárov počas jedného dňa firma spracovala 16. apríla 2024, celkovo ich bolo 105 710. Miera toxicity vtedy bola 13,62 %.

Nenávisť, hanlivé komentáre či vyhrážky museli politici aj médiá riešiť už skôr. Už od pandémie koronavírusu bola situácia vyhrotená, niektoré redakcie mazali alebo skrývali komentáre manuálne, iné ich filtrovali na základe nadávok, ďalšie si na to zaplatili služby ako elv.ai alebo TrollWall. Tieto služby prevezmú zodpovednosť za „čistenie“ komentárov na sociálnych sieťach, či už manuálne alebo pomocou AI.

Video

Po atentáte na Roberta Fica väčšina slovenských médií úplne vypla alebo čiastočne obmedzila možnosť komentovať príspevky na sociálnych sieťach. Už krátko po medializácii atentátu niektorí politici z koalície obvinili zo zodpovednosti za atentát novinárov. V komentároch sa začali takmer okamžite objavovať priame vyhrážky, mnohým novinárom prišli aj mailové správy, ktoré ich z tohto činu obviňovali.

Ešte v stredu polícia požiadala médiá, aby vypli komentáre pod svojimi príspevkami. „Vzhľadom na dnešné udalosti v súvislosti so spáchaním atentátu na predsedu vlády Slovenskej republiky Vás žiadame o vypnutie komentárov pod statusmi na sociálnych sieťach alebo priamo v článkoch súvisiacich s dnešnou udalosťou,“ napísala polícia.

Fico postrelenie prevoz Čítajte viac Svet je zdesený útokom na premiéra Fica. Zahraničné médiá píšu o hrôze v rozdelenej krajine

„Vážime si demokraciu a slobodu slova, avšak nenávistné prejavy a komentáre prispievajú k ďalšej eskalácii nálad v spoločnosti,“ píšu. „Žiadame aj občanov, aby sa zdržali nenávistných a výhražných komentárov pod jednotlivými článkami k udalosti. Pokiaľ budú napĺňať skutkovú podstatu trestného činu alebo priestupku, polícia sa nimi bude zaoberať,“ napísala polícia a aj oni sami komentáre vypli.

Denník Pravda vypína diskusie pod článkami o atentáte, rovnako obmedzil možnosť komentovať na Facebooku pod takýmito článkami. Rovnako postupoval denník SME, Aktuality, Denník N má pri niektorých článkoch možnosť komentovať zapnutú, pri iných komentáre vypol. Podobne sú na tom Hospodárske noviny, ktoré vypli komentáre len pri niektorých článkoch.

Video

Komentáre pod článkami o Ficovi vypol aj Startitup, Refresher ich vypol len pri niektorých článkoch. Komentáre vypli aj tvnoviny.sk. Štandard má komentáre vypnuté len pri niektorých článkoch.

Pokiaľ chcú médiá obmedzovať komentáre len pri niektorých článkoch, musia to robiť manuálne s každým jedným zvlášť. Niekedy sa tak stane, že články stihne pár ľudí okomentovať, väčšina médií však žiadosť polície rešpektuje a snažia sa dodržiavať vypínanie komentárov.

Dezinformačné weby nechávajú komentáre zapnuté, objavujú sa v nich hrubé obvinenia, nadávky. Komentáre majú zapnuté Hlavné správy aj Infovojna.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica