Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

V relácii hľadaného extrémistu sa objavil Tibor Gašpar: Šutaj Eštok sa problémom zatiaľ vyhol

Len nedávno sa v relácii Daniela Bombica, známeho ako Danny Kollar, objavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

27.03.2024 09:03
Tibor Gašpar Foto:
Predseda branno-bezpečnostného výboru a poslanec Tibor Gašpar (Smer).

O účasti ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v relácii s medzinárodne hľadaným Danielom Bombicom v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR nediskutovali. Brannobezpečnostný výbor iniciovaný opozíciou nebol uznášaniaschopný, chýbali viacerí koaliční poslanci. Opozícia zvažuje, že sa ministra vnútra pokúsia odvolať.

Predseda výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) avizoval, že téma bude zaradená na budúcotýždňový výbor. V ten istý večer sa Gašpar objavil v tej istej relácii, kde diskutoval o novelách z dielne koalície, aj o súčasnej politickej situácii. Nakoniec rozhovor viedla kandidátka do europarlamentu Judita Laššáková, ktorú Bombic nazval spolumoderátorkou.

Gašpar nevidí problém v tom, že Šutaj Eštok sa u Bombica objavil – tvrdí, že obvinenia voči jeho osobe môžu byť účelové. Rozhovor s Tiborom Gašparom avizoval Bombic na svojom Youtube kanáli počas utorka. Doteraz ho videlo takmer 40-tisíc ľudí.

Robert Fico Čítajte viac Fico je buldozér, ktorý ovláda prezidentské voľby. České médiá píšu o našich voľbách

Minister vnútra tvrdí, že účasťou u Bombica ho nechcel legitimizovať. „Považujem za dôležité, aby sme aj tých ľudí, ktorí neveria mainstreamu, jasne informovali, a aj touto cestou možno vyvracali rôzne hoaxy,“ vyhlásil Šutaj Eštok. Odkazoval aj na prezumpciu neviny. Nemyslí si, že svojou účasťou legitimizoval názory Daniela Bombica, tvrdí, že nenávistné prejavy odmieta.

Podľa poslanca Jaroslava Spišiaka (PS) si minister uvedomuje, že spravil chybu. „On veľmi dobre vie, že toto sa robiť nemá, ak chce byť ministrom vnútra. Nechajme ho v tom, uvidíme, čo povie o týždeň,“ komentoval.

Prečo je to problém?

Poslanci koalície pravidelne odmietajú odpovedať na otázky tradičných médií, čoraz častejšie uprednostňujú konšpiračné plátky, ktoré nazývajú alternatívnymi. Danny Kollar je však obvinený hneď z niekoľkých trestných činov.

Daniel Bombic, ktorý je známy ako Danny Kolar, sa má momentálne nachádzať vo Veľkej Británii. Hoci je táto informácie dlhodobo verejne známa a na Bombica sú vydané zatykače, stále je na slobode. Koncom marca mal britský súd rozhodnúť o tom, či ho vydajú na Slovensko. Rozsudok však britské súdy preložili o mesiac, Bombic tvrdí, že je to kvôli „besneniu slovenských médií“.

Danny Kollar je známy hoaxer, ktorý tvrdil lži o ochorení covid a ktorý tiež schvaľuje vojnu na Ukrajine. Kollar je na čiernej listine spoločnosti Meta, práve preto funguje najmä na sociálnej sieti Telegram, kde tvrdí, že svet ovládajú sionisti a šíri tiež konšpirácie o takzvanom novom svetovom poriadku.

Antisemita, hoaxer a šíriteľ nenávisti

Bombic má okolo seba vytvorený fanklub podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí ho s obľubou sledujú. Kvôli jeho dosahu sa v jeho „relácii“ objavil aj Andrej Danko, Robert Fico či Robert Kaliňák. Polícia viní Bombica z extrémizmu či z neoprávneného zaobchádzania s osobnými údajmi.

Okrem šírenia hoaxov o covide sa Bombic dostal do povedomia verejnosti tým, že v roku 2021 zverejnil mená radových policajtov a súkromnú adresu jedného z nich po tom, čo zakročili voči agresívnej skupine v potravinách.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini Čítajte viac Mediálna prestrelka Korčoka a Pellegriniho: Kampaň vrcholí, kandidáti sa hádajú cez statusy

Po tom, čo ho Meta dala na svoju čiernu listinu, sa presunul na Telegram, kde ho sleduje najviac ľudí z celého Slovenska.

V septembri napríklad šíril lži o tom, že ekonomický expert PS Tomáš Hellbrandt je na pokraji smrti. „Tomáš Hellebrandt je tesne pred smrťou. A je vo vážnom a kritickom stave. A dokým ja neuvidím Tomáša Hellebrandta zamávať do kamery, tak predpokladám, že tento štyrikrát zaočkovaný človek má život na vlásku. Kvôli vakcíne,“ tvrdil. Kollar dokonca šíril falošné smútočné oznámenie, s dátumom údajného pohrebu.

Daniel Bombic svoje názory opiera o antisemitizmus, teda nenávisť voči Židom. Často píše o „nosatých“, o Sionistoch, o Zelenskom napísal, že je „b*zna, Sorosova predkožka, potkan dosadený nosatým režimom“.

Počas pandémie koronavírusu nezostal len pri zverejnení mien policajtov, zverejnil aj mená a čísla na lekárov, ktorí v tom čase zachraňovali životy.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Matúš Šutaj Eštok #danny kollár #daniel bombic