Vraj nesfilmovateľné dielo: Tento seriál je obrovským sústom, ktoré uchváti, ale aj nudí

Radovan Vávra | 24.06.2022 06:00
Foundation, Foto:
Záber z prvej série hitu Foundation od Apple TV+.
Jedna z najmenších streamovacích platforiem – Apple TV+ - ešte počas minuloročnej jesene poriadne šliapla na plyn. Okrem návratu overených veľkých hitov ako See, The Morning Show alebo Ted Lasso, ponúkla divákom aj veľké novinky. Jednou z nich je seriál Foundation (Nadácia), o ktorom sa hovorilo, že ide o nesfilmovateľné dielo vzhľadom na jeho komplexnosť, veľkosť, príbehovú náročnosť. No podarilo sa! Vďaka dnes už všemocným technológiám je možné robiť neobyčajné televízne zázraky a to Foundation rozhodne je.
elvis, austin butler Čítajte aj Dostal ho na vrchol a potom ho zničil. Príbeh Elvisa, ako ste ho ešte nikdy nevideli

Seriál vychádza z rovnomennej knižnej série od Isacca Asimova, ktorý vytvoril obrovské a dokonale prepracované dielo, ktorého sa v minulosti „obávali“ filmoví a televízni tvorcovia. Až napokon Apple TV+ bola ochotná naliať stovky miliónov dolárov do vývoja jeho seriálovej verzie, pod ktorú sa podpísal renomovaný showrunner David S. Goyer.

Samotné nakrúcanie desaťdielnej prvej série trvalo neuveriteľných 19 mesiacov a to nielen pre komplikácie s pandémiou, ale tvorcovia sa rozhodli nakrúcať na reálnych miestach po celom svete a odmietali sa spoľahnúť iba na špeciálne efekty. Tie sú, mimochodom, dovedené do absolútnej dokonalosti a strkajú do vrecka aj výpravné filmy.

lego masters, Čítajte aj Nový vysielací čas nezabral: Markizácky prepadák pokračuje v slabej sledovanosti

Nakrúcalo sa v Írsku, na Malte, v Španielsku, na Kanárskych ostrovoch, na ktorých filmári našli obrovské množstvo miest, ktoré poslúžili na vytvorenie dôveryhodnej ilúzie rôznych planét. V súčasnosti sa tento prístup omnoho viac cení zo strany divákov, pretože scény s reálnym exteriérom vyzerajú vždy lepšie ako, keď na „zelenom plátne“ vyčarujú špeciálne efekty čosi nové. Apple TV+ si bola dobre vedomá, že Foundation musí byť dokonalé dielo, pretože má byť dlhodobým projektom. Tvorcovia jasne povedali, že potrebujú, minimálne, osem sezón, aby dokázali zrozumiteľne prerozprávať komplikovaný dej z knižnej predlohy.

Vizuálne divadlo! Toto je seriál Foundation Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Záber z prvej série hitu Foundation od Apple TV+.
príbeh služobníčky, Čítajte aj Toto je veľké prekvapenie! Najkrutejší seriálový príbeh sa vráti ešte tento rok

Medzičasom má seriál potvrdenú aj druhú sériu, zostáva len dúfať, že produkcia bude trvať omnoho kratšie a nové časti prídu v primerane zvládnuteľnom rozostupe.

Dej hovorí príbeh o galaktickom Impériu, ktoré „žije“ a tvrdo vládne už 12-tisíc rokov, lenže čoraz častejšie sa hovorí o prichádzajúcej zmene. To len podčiarkne vedec a matematik Hari Seldon (Jared Harris), ktorý vypočítal nezvratný rozpad Impéria a stáva sa vyvrheľom. Má však dokonalý plán, ako zachrániť zvyšky civilizácie a na základoch starých časov vybudovať novú, lepšiu, múdrejšiu spoločnosť.

Nechá sa vyhnať na okraj galaxie, aby na opustenej planéte vybudoval Nadáciu. Impériu vládne tisícky rokov genetická dynastia, teda trojica klonov v rôznych vekových formách. Imperátor Cleon (Lee Pace) nestrpí žiadne kacírske myšlienky o páde ríše. Lenže Seldonov plán je tak sofistikovaný, že ho neprekukli ani cisárske klony a pád Impéria sa postupne rozbieha.

Dráčik Čítajte aj Vitajte v pekle! Na webe Dráčika okrem hračiek nájdete aj riadnu dávku propagandy

Po celej galaxii sa dejú udalosti, ktoré Seldon pomocou matematiky vypočítal a hlavní hrdinovia sa musia vydať na rôzne životné cesty, o ktorých ani len netušili, že budú musieť absolvovať. Jedno je isté, čísla neklamú a Impérium so svojou krutovládou musí padnúť, aby po tisíckach rokov z jeho popola povstala nová spoločnosť ľudí, nie klonov, ktoré nemajú dušu a možnosť sebareflexie.

Verdikt

Foundation, počas prvej série, prináša rozporuplné reakcie. Ide o obrovské dielo a mnohí čakali, že od prvých epizód príde svižný dej, v ktorom sa budú striedať spektakulárne hviezdne bitky a zvraty s postavami. Lenže to sa nestalo. Aspoň nie hneď a najmä v takej forme, na akú sú v súčasnosti diváci zvyknutí. Keďže tento seriál tu má byť ešte veľa rokov, tak prvá séria, pochopiteľne, sa len veľmi zľahka rozbiehala.

Navyše sa treba obrniť veľkou dávkou trpezlivosti, pretože dej sa rozprávaný vo viacerých časových líniách, ktoré spočiatku vôbec nedávajú zmysel a celé je to pomerne chaotické, no toto spracovanie bolo nutné. Pretože neskôr už všetko začne byť stráviteľnejšie a je vidieť, že tvorcovia si chystajú pôdu pre ďalšie sezóny a preto treba vnímať a najmä pamätať si veľa skutočností. Pri tomto seriáli je nutné veľmi rozmýšľať a byť zainteresovaný, čo je takisto nóvum v rámci súčasných seriálových trendov, ktoré zväčšia prinášajú menej náročnú zábavu.

Preto to netreba s týmto seriálom vzdávať po prvých epizódach, hoci sa to núka. Kto vydrží sledovať ďalej, určite neoľutuje a postupne začne chápať súvislosti, pohnútky postáv a najmä skvelo vygradované pointy. Dej je plný prekvapení, zvratov, ktoré rozhodne sa dajú očakávať. Jednotlivé charaktery sú výborné napísané, veľmi dobre herecky zvládnuté, efekty sú naozaj dokonalé. Radosť sa pozerať na vývoj seriálov, ktoré dostávajú špičkovú podobu.

Seriál Foundation je prémiový kúsok, na ktorý sa treba pripraviť. Zrovnať si myšlienky v hlave a pustiť sa to toho. Odmenou je výborný sci-fi seriál, plný potenciálu, zaujímavých postáv, napätia, filozofických myšlienok, ktoré trefne komentujú našu súčasnú civilizáciu a môže sa stať, že to, čo Asimov napísal do svojich kníh, sa reálne stane nášmu svetu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ