Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Zánik RTVS, eurofondy a nominácia Harabina: Do politických diskusií prídu Michelko, Tomáš i Kamenický

Prehľad hostí a tém vo víkendových politických reláciách v RTVS, na Markíze a ta3.

27.04.2024 00:00
michelko Foto: ,
Predseda Výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko počas rokovania 12. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 16. apríl 2024.
debata

Témou týždňa bol návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry, ktorý predpokladá napríklad aj výmenu terajšieho riaditeľa RTVS. Vláda premiéra Roberta Fica v stredu (24.4.) zákon podporila, zamestnanci RTVS vo štvrtok (25.4.) na protest prišli do práce v čiernom. Obávajú sa o nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie a zásahom do spravodajstva, ktoré čelí dlhodobým atakom politikov.

Čierny deň RTVS Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Čierny deň RTVS v Slovenskej televízii v...

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová rokovala s vládou premiéra Fica o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia presadila v zrýchlenom režime, a posúdi aj zákon o RTVS po jeho schválení či navrhovaný zákon o mimovládnych organizáciách. Uviedla, že komisia nemá záujem zmraziť Slovensku eurofondy, ale musí mať garancie, že nebudú zneužívané.

Vláda presadzuje aj zmeny vo fungovaní Fondu na podporu umenia. Zmeny majú podľa predkladateľa Romana Michelka (SNS) pomôcť kultúre. Novela hovorí o tom, že o poskytnutí peňazí z fondu by mala po novom rozhodovať rada fondu, prihliadať by mala na stanovisko odbornej komisie. Podľa opozície na zmeny nie sú dostatočné dôvody.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu a dvojnásobný neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin sa spomína ako možný nový člen Súdnej rady. Za svojho nominanta si ho vybrala SNS Andreja Danka.

RTVS Mlynská dolina Čítajte viac RTVS reaguje: Zmena bude stáť niekoľko miliónov eur. Je účelová a prinesie destabilizáciu

Sobotných dialógoch budú o aktuálnych témach diskutovať predseda mediálneho výboru Roman Michelko (SNS) a poslankyňa Zuzana Števulová (PS). Reláciu vysiela v sobotu od 12:10 hod. Rádio Slovensko a spravodajská televízia :24, moderuje Matej Baránek.

Do nedeľnej relácie V politike prijali pozvanie minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) a predseda SaS Branislav Gröhling. Hovoriť budú aj o možnom zmrazení eurofondov či politických krokoch v kultúre. Diskusiu vysiela spravodajská televízia ta3 od 11:00 hod., moderuje Richard Dírer.

Hosťami O 5 minút 12 budú minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a podpredseda finančného výboru Marián viskupič (SaS). Témou diskusie bude aj hospodárenie štátu a nastavenie konsolidačných opatrení. Reláciu vysiela Jednotka a :24 naživo v nedeľu od 11:55 hod., moderuje Marta Jančkárová.

Robert Fico Čítajte viac Fico: Voliči nás žiadali, aby sme niečo spravili s RTVS. Zákon sa schváli pred letom

Televízia Markíza čelí už dva týždne bojkotu zo strany vládnej koalície, ktorej členovia odmietajú účasť v politickej diskusii Na telo. Posledné dve vydania tak boli bez zástupcov koalície a televízia uplatnila takzvaný inštitút prázdneho kresla. Zástupcovia opozície zároveň v diskusii dostali polovičný čas a druhá časť relácie bola doplnenú a neštandardnú zostavu hostí.

Túto nedeľu 28. apríla sa bude moderátor Michal Kovačič rozprávať s Michalom Šimečkom, predsedom Progresívneho Slovenska, ktoré opäť volá ľudí do ulíc. Protivládnym protestom chcú reagovať na možné ohrozenie peňazí z druhého piliera či rušenie RTVS. TV Markíza do duelu s ním pozvala predsedov Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS. Ak do relácie nikto z nich nepríde, uplatní inštitút prázdneho kresla.

O aktuálnom dianí v spravodlivosti budú v druhej časti relácie diskutovať bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a člen Súdnej rady Peter Šamko. Okrem toho prinesie Na telo aj exkluzívny prieskum preferencií politických strán od agentúry FOCUS.

Relácia Na telo sa tradične začína o 13:00 hod. na obrazovkách TV Markíza a na webe tvnoviny.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Sobotné dialógy #O 5 minút 12 #V politike #politické relácie #Na telo