Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Cítil som neskutočnú zodpovednosť, hovorí Marián Čekovský o zhudobnení textov Milana Lasicu

Unikátny koncert „Lasica píše Čekovskému“ prichádza na televízne obrazovky.

31.03.2024 06:00
Lasica píše Čekovskému Foto:
Záber z unikátneho koncertu „Lasica píše Čekovskému“.
debata

RTVS pozýva všetkých priaznivcov hudby a slova na výnimočný koncert, v ktorom sa snúbi talent a genialita dvoch výnimočných predstaviteľov slovenskej kultúry. Tento jedinečný hudobný program prinesie posledné texty legendárneho Milana Lasicu, ktoré zhudobnil Marián Čekovský. Koncert odvysiela Dvojka RTVS na Veľkonočný pondelok, 1. apríla o 20:35 hod.

Zábery z koncertu „Lasica píše Čekovskému“ Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Záber z unikátneho koncertu „Lasica píše...

Diváci televíznej Dvojky sa môžu tešiť na emocionálny zážitok plný nádherných piesní, kde každá nesie osobitý príbeh, inšpiráciu a odkaz. Hudobní hostia ako Ľubica Čekovská, Peter Lipa, Martin Valihora a sprievodná kapela pod taktovkou dirigenta Adriána Harvana zabezpečia, že večer bude plný nezabudnuteľných hudobných momentov.

Pozvanie na koncert prijali aj manželka Milana Lasicu, pani Magda Vášáryová a dcéra Hana Lasicová. „Som neskutočne dojatá a nadšená. Marián s Ľubicou vedia uchopiť humor môjho otca, ktorý nebol sentimentálny, ale vedel vyjadriť vážne témy s takým nadhľadom a vtipom. Hudba k textom ma chytila za srdce a to nie som hudobníčka. Úžasný zážitok, pri ktorom som miestami mala pocit, že otec spieva skrz Mariána“, vyjavila svoje pocity spisovateľka Hana Lasicová. Magda Vášáryová verí, že niektoré z piesní sa stanú populárne ako nesmrteľné Čerešne.

Hana Lasicová hovorí o svojich dojmoch z koncertu Lasica píše Čekovskému
Video
Zdroj: RTVS

Milan Lasica písal texty piesní počas obdobia korony a prostredníctvom sms-iek ich postupne posielal Mariánovi Čekovskému. Príbeh, ktorý začal ako nesplnený sen o spoločnom koncerte, sa teraz mení na večnú poctu Majstrovi. Po prvýkrát bol tento koncert predstavený verejnosti v Dome umenia v Košiciach vo februári tohto roka a teraz prichádza na televízne obrazovky, aby si ho pozrelo a vypočulo širšie publikum.

Koncert „Lasica píše Čekovskému“:

  • Hudobní hostia: Ľubica Čekovská, Peter Lipa
  • Kapela: Martin Valihora, Henry Tóth, Martin Gašpar, Peter Tomko, Michal Červienka, Oskar Török
  • Vokály: Nataša Džunková, Veronika Husovská, Marco Pillo, Denis Lacho
  • Orchester Štátnej filharmónie Košice
  • Dirigent: Adrián Harvan

Koncert prinesie 14 piesní, ktoré hovoria o láske, živote a vzdá hold spojeniu dvoch velikánov Lasicu i Čekovského a ich nesmrteľných diel cez slovo i hudbu. Väčšinu skomponoval Marián, no piesne Klaviristka a Šťastie (z filmu Rukojemník) jeho sestra Ľubica. Koncert otvorí pieseň Sláva, ktorej hudba pochádza dokonca od otca súrodencov Čekovských. Marián to cítil aj po rokoch ako ideálne spojenie s textom Milana Lasicu. Adrián Harvan, je bývalým spolužiakom Mariána Čekovského, zaranžoval všetkých 14 piesní pre orchester a na koncerte sa predstaví aj ako dirigent aj ako hráč na saxofóne.

Pieseň Kamaráti, ktorú zložil Marián Čekovský na text Milana Lasicu.
Video
Zdroj: RTVS

Koncert „Lasica píše Čekovskému“ nie je len patetickou spomienkou, ale živým prejavom umenia, ktoré prekračuje generácie. Pôvodne znel pracovný názov „Čekovský spieva Lasicu pod Lipou“, no vzhľadom na okolnosti už k spoločnému koncertu nedošlo. Marián postupne skladal hudbu a výsledkom je koncert s názvom „Lasica píše Čekovskému“.

„Ľubica a ja sme boli ako keby adoptívne umelecké deti pána Milana Lasicu. Vždy nám dával najavo, že nám fandí v tom, čo robíme a že sa môžeme kedykoľvek spojiť. On miloval humor, lyriku a hlavne miloval život a všetko, čo urobil a čo povedal si chcem pamätať. On bol náš umelecký tatko. Pri zhudobnení jeho textov som cítil neskutočnú zodpovednosť a na koncerte som mal aj trému“, povedal Marián Čekovský tesne po skončení koncertu v Košiciach.

Nepremeškajte jedinečnú príležitosť zažiť koncert „Lasica píše Čekovskému“ na Veľkonočný pondelok, 1. apríla 2024 o 20:35 hod na Dvojke.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS