Televízne programy sa budú označovať aj s použitím tzv. deskriptorov, ktoré vizuálnou alebo zvukovou formou upozorňujú diváka o vhodnosti alebo nevhodnosti programu pre deti a mladistvých. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorou Ministerstvo kultúry SR avizuje aktualizáciu vyhlášky o jednotnom systéme označovania audiovizuálneho obsahu a spôsobe jeho uplatňovania.
Návrh vyhlášky vychádza z platného zákona o mediálnych službách. „Cieľom vyhlášky je definovať kritériá klasifikácie označovaných komunikátov, ustanoviť spôsob označenia z hľadiska vekovej vhodnosti, ako aj vo vzťahu k jednotlivým typom potenciálne škodlivého obsahu a tiež ustanoviť podrobnosti o uplatňovaní povinností osobami povinnými uplatniť jednotný systém označovania,“ uvádza rezort.
Čítajte aj Koľko slovenských televízií vznikne? Markíza avizuje novinku: Ako je na tom Jojka?Aktuálne platný jednotný systém označovania obsahuje klasifikáciu obsahov len z hľadiska vekovej vhodnosti. Televízne programy sa označujú číselnými piktogramami v krúžku v pravom hornom rohu obrazovky. Červené označujú nevhodnosť programu pre danú vekovú skupinu, zelené naopak vhodnosť. Programy označené ako nevhodné pre mladistvých do 15 rokov môžu televízie vysielať od 20:00 do 6:00, programy označené ako nevhodné do 18 rokov od 22:00 do 6:00.
Lepšia ochrana detí pred nevhodným audiovizuálnym obsahom prostredníctvom nie je novou témou. Aj v ďalších krajinách Európskej únie takéto označovanie vhodnosti programov existuje, má však rôznu vizuálnu podobu a v mnohých štátoch nie je pre vysielateľov povinné.
Česká televízia pridala pred tromi rokmi k piktogramom aj označenie pomocou obrazových symbolov. Upozorňuje na päť typov potenciálne nevhodného obsahu: vulgárny jazyk, drogy a alkohol, strach, násilie a sex. Označenie uľahčuje rodičom orientáciu v televíznej ponuke a poskytuje im jednoduchú formu informácie o programe, aby sa mohli ľahšie rozhodnúť, či je pre ich deti vhodný alebo nie.